Przemoc w rodzinie to „zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody” Przemoc w rodzinie, inaczej zwana przemocą domową, to nie tylko przemoc fizyczna, lecz także psychiczna, seksualna lub ekonomiczna. Jest ona zjawiskiem społecznym i dotyczy podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Wbrew obiegowym opiniom dotyka ona nie tylko rodzin z tzw. marginesu społecznego, lecz również rodzin dobrze sytuowanych i uważanych za tzw. „normalne”. Występuje ona we wszystkich grupach społecznych. Najbardziej bezbronną grupą ofiar przemocy domowej są dzieci. 

Czym jest przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie jest ukrytym lub jawnym działaniem przeciwko jednej osobie lub większej grupie osób, które ma na celu zdominowanie i zastraszenie, a w konsekwencji cierpienie i szkody moralne. Przemoc dzieje się w środowisku domowym, gdzie sprawca często maskuje swoją działalność, a ofiara jest tak zdominowana, że sama często kryje sprawcę lub bierze winę na siebie, nie potrafiąc wyrwać się z wpływu oprawcy. Często agresorzy pochodzą z rodzin, w których była przemoc a oni sami jej doświadczali lub byli jej świadkami.

Przemoc w rodzinie:

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Schemat przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie jest zachowaniem cyklicznym i powtarza się według następującego schematu:

  1. Faza narastania napięcia 

Stopniowy wzrost napięcia i agresywności sprawcy. 

  1. Faza gwałtownej przemocy 

Następuje agresywny wybuch przemocy. Sprawca krzywdzi domownika. Następują obrażenia fizyczne. Ofiara czuje się bezradna.

  1. Faza miodowego miesiąca 

Sprawca wyraża żal i przeprasza za swoje postępowanie. Zachowuje się tak jak na początku znajomości, stara się wynagrodzić krzywdę, którą wyrządził. Obiecuje, że taka sytuacja już nigdy się nie wydarzy. 

Cykl przemocy powtarza się. Po okresie miodowego miesiąca znowu następuje faza narastania napięcia, a po niej faza gwałtownej przemocy. W kolejnym cyklu sprawca jest jednak bardziej agresywny niż był poprzednio.

Pomoc dziecku doświadczającemu przemocy w rodzinie

Najważniejsze to dostrzec dziecko, które jest ofiarą przemocy w rodzinie. Nie zawsze jest to proste, gdyż dzieci, dobrze ukrywają ślady przemocy, wstydząc się albo chroniąc swoją rodzinę. Często czują się winne zaistniałej sytuacji, gdyż agresor wmawia im, że to wszystko przez nie, że gdyby zachowywały się inaczej nie byłoby przemocowych sytuacji. 

W następnym kroku można porozmawiać o zaobserwowanej sytuacji z zaufaną osobą. Gdy obawy się potwierdzą należy poinformować przedszkole i szkołę, a następnie odpowiednie służby, nawet anonimowo – ośrodek pomocy społecznej, a nawet policję. Można wysłać pismo do sądu rodzinnego z opisem sytuacji oraz danymi dziecka i rodziny, aby sąd mógł podjąć interwencję. 

Nawet jeśli rodzic niekrzywdzący dziecka nic nie robi by pomóc dziecku będącemu ofiarą przemocy, sam staje się biernym uczestnikiem przemocy, gdyż widząc agresję pozwala na nią. Dziecko, które w bezpośredni sposób nie jest ofiarą przemocy skierowanej względem siebie, widząc przemoc skierowaną w innego członka rodziny, też jej doświadcza i też wpływa to negatywnie na jego samopoczucie i rozwój.

W sytuacji, gdy samemu trudno jest poradzić sobie z zaistniałą sytuacją warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z PsychoCare. W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z problemem przemocy w rodzinie. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Bibliografia:

 https://www.niebieskalinia.pl/o-zjawisku-przemocy/o-zjawisku-przemocy (dn. 12.02.2023)

 https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/projekty/poradnik_przemoc-wobec-dziecka_2.pdf (dn. 12.02.2023)

 https://800100100.pl/przeciwdzialanie-przemocy,id,1 (dn. 12.02.2023)

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.