Związek z drugą osobą potrafi dać wiele szczęścia i radości. Niestety bywa również tak, że związek oraz problemy z nim związane, przyczynia się do bólu i cierpienia. Ból towarzyszący rozstaniu może być niezwykle dotkliwy. Złamane serce długo dochodzi do zdrowia, gdyż tego rodzaju rany goją się niezwykle długo. Osoba, która ma złamane serce może zastosować w życiu kilka rad, które pomogą jej szybciej uporać się z przykrym stanem. Jak wyleczyć złamane serce? Przede wszystkim należy otworzyć się na nowe oraz nieco zmienić sposób, w jaki postrzega się związek, który się rozpadł oraz partnera, który odszedł.
Spis treści
Czy rozstanie da się przetrwać?
Ból oraz cierpienie, jakie pojawiają się po rozstaniu, są naturalne, zwłaszcza gdy do rozstania doszło nagle. Osoba, która cierpi z powodu złamanego serca, powinna wiedzieć, że jej uczucia są naturalną koleją rzeczy i nie powinna się ich wstydzić. Skoro rozpacz po rozstaniu jest czymś naturalnym, powinniśmy dać jej stosowne miejsce. Warto mieć przy tym zrównoważone podejście. Litry wylanych łez nie sprawią, że partner, który postanowił odejść, powróci. W radzeniu sobie z bólem po rozstaniu ogromną wartość ma wsparcie rodziny i przyjaciół. Bliscy z całą pewnością pocieszą, oraz pomogą uporać się z uczuciem pustki i samotnością. Nie zastąpią oni byłego partnera, ale czas spędzony w towarzystwie życzliwych osób z całą pewnością wpłynie pozytywnie na osobę, która cierpi z powodu złamanego serca. Co jeszcze może pomóc przetrwać rozstanie?
Warto próbować znaleźć zrównoważony pogląd na to, co się wydarzyło. W żadnym wypadku nie należy postrzegać rozstania, jako karę za niewłaściwe zachowanie, czy też jako formę nieszczęścia. Kiedy po rozstaniu miną pierwsze silne emocje, warto zastanowić się nad swoim życiem, oraz nad tym co dał mi związek i czego nauczyło rozstanie. Po rozstaniu można poświęcić całą uwagę sobie oraz pomyśleć nad rozwojem osobistym i doskonaleniem własnej osoby. Dokładne przemyślenie kilku spraw pomoże dostrzec w nas niedoskonałości, nad którymi możemy pracować. Większa ilość wolnego czasu stanowić będzie doskonałą okazję do rozwijania zainteresowań, szukania nowego hobby oraz spędzania czasu z bliskimi i poznawania nowych osób.
Jak uleczyć złamane serce?
Koniec związku zwłaszcza długoletniego, może wywołać szereg negatywnych uczuć. Nie każdy potrafi pozbierać się po rozstaniu. Ból i rozpacz towarzysząca rozstaniu może trwać wiele tygodni, a nawet miesięcy. Czy istnieją skuteczne sposoby na to, by wyleczyć złamane serce? Z całą pewnością zastosowanie w życiu kilku rad pomoże osobom cierpiącym po rozstaniu, szybciej stanąć na nogi. Na co warto zwrócić uwagę?
- Nie warto postrzegać związku, który się zakończył, jak o życiową porażkę. Lepiej podjeść do tego, co się wydarzyło, jak do cennej lekcji oraz wartościowych doświadczeń, z których wiele się można nauczyć. Zmiana sposobu myślenia potrafi zdziałać wiele dobrego.
- Należy unikać myślenia, że bez partnera niewiele znaczymy i nie poradzimy sobie w życiu. Osoba po rozstaniu musi uwierzyć, że jest wartościowa sama w sobie, a wartość ta nie zależy od partnera.
- Po rozstaniu należy otworzyć się na nowe doświadczenia oraz nowe znajomości.
- Singiel koniecznie musi sobie czasem pozwolić na drobne przyjemności, to one wpływają na poprawę samopoczucia.
- Samopoczucie osoby po rozstaniu może się poprawić po przeanalizowaniu swojego związku, oraz poprzednich, które się rozpadły. Czy łączą je jakieś cechy wspólne? Być może klęska związków spowodowana jest niewłaściwym wyborem partnerów?
- W odzyskaniu dobrego samopoczucia po rozstaniu pomoże również wybaczenie. Bez względu na to, z jakiego powodu i w jakich okolicznościach doszło do rozstania, warto wybaczyć byłemu partnerowi. Takie podejście ukoi wewnętrzny ból.
- Większą ilość wolnego czasu powinno się wykorzystać w wartościowy sposób. Zamiast siedzieć w domu i smucić się z powodu rozstania, warto zapisać się na kurs tańca, lub zapisać na siłownię. Zaleca się spędzanie dużo czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie przyjaciół i rodziny.
- Z korzyścią dla cierpiącej osoby będzie pozostawienie związku, który się rozpadł za sobą. Roztrząsanie tego, co się wydarzyło, nie ukoi bólu. Chcąc powrócić do równowagi wewnętrznej osoba po rozstaniu powinna skupiać się na tym, co przed nią.
Złamane serce – co jeszcze można zrobić?
W wyleczeniu złamanego serca z całą pewnością pomoże uporządkowanie swojego życia. Ze złymi emocjami łatwiej będzie się uporać, gdy pozbędziemy się wszystkich rzeczy oraz pamiątek, które przypominałyby o byłym partnerze. Warto wspólne zdjęcia oraz inne rzeczy włożyć do kartonu i wynieść na strych. Dzięki takim działaniom, w symboliczny sposób, zakończymy swój związek i odetniemy się od bolesnej przyszłości. Warto rozpoczynając nowy rozdział w życiu pomyśleć o sobie. Rozstanie może wpłynąć na znaczne obniżenie samooceny. Brak pewności siebie oraz poczucia własnej wartości z całą pewnością pojawią się po rozstaniu zwłaszcza, gdy to ty jesteś osobą porzuconą. Jeśli uważasz, że jesteś złą osobą, a rozpad związku jest twoją winą, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Psycholog pomoże ci dostrzec inne czynniki, które mogły przyczynić się do rozpadu związku. Być może partner nie potrafił docenić twoich zalet, ze względu na inny typ człowieka oraz charakter. Kiedy indziej rozpad związku jest powodowany nieprzepracowanymi problemami. Osoba, postronna spojrzy obiektywnie na to, co się wydarzyło i udzieli właściwych rad.
Zwracaj uwagę na to, by otaczać się bliskimi ludźmi, którym zależy na twoim szczęściu. Przebywanie w towarzystwie toksycznych osób, będzie powodowało przeniesienie na ciebie jedynie złych emocji, które nie pomogą ci w odzyskaniu równowagi emocjonalnej po rozstaniu i w wyleczeniu złamanego serca.
Zespół złamanego serca
Czym jest zespół złamanego serca? Jest to bardzo uciążliwa choroba nazywana również zespołem akinektycznym, takostubo oraz kardiomiopatią stresową. Do podstawowych objawów choroby zaliczają się te, łudząco przypominające stan przedzawałowy. Chory cierpiący z powodu zespołu złamanego serca może odczuwać nagły i niezwykle uciążliwy, promieniujący ból w okolicy klatki piersiowej. Wśród pozostałych objawów choroby znajdziemy:
- szybki oddech
- zimna skóra pozbawiona koloru
- obniżenie temperatury ciała
- niskie tętno
- spadek ciśnienia tętniczego
- zaburzenia świadomości
- zatrzymanie krążenia
Choć badanie EKG pokaże zmiany przypominające zawał serca, to w obrębie naczyń wieńcowych nie występują istotne zmiany, wskazujące na rozwój choroby wieńcowej. Co przyczynia się do wystąpienia zespołu złamanego serca? Z powodu tej choroby cierpią przede wszystkim osoby, które w ostatnich dniach doświadczyły ogromnej traumy, powodowanej:
- utratą bliskiej osoby
- rozstaniem z partnerem
- sytuacją wywołującą silny lęk
- rozwodem
Nasilenie choroby uwarunkowane jest od wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Chory ma duże szanse na całkowite wyzdrowienie, gdy przeżyje pierwszy atak. Niestety odnotowano przypadki, których na skutek traumy i pojawienia się zespołu złamanego serca doszło do zatrzymania akcji serca i tym samym do śmierci danej osoby.
Jak więc widzimy, trauma po rozstaniu może okazać się katastrofalna w skutkach. Poza wystąpieniem zespołu złamanego serca, długotrwałe cierpienie i rozpacz może prowadzić do rozwoju depresji oraz innych poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Osoby, które mimo starań, nie potrafią poradzić sobie z sytuacją, jaką doświadczają, powinny poprosić o pomoc specjalistę. Warto skonsultować swój stan z psychologiem lub psychoterapeutą. Specjalista pomoże danej osobie zrozumieć, dlaczego tak ciężko przechodzi proces rozstania oraz pomoże uporać się z bólem. Wizyta u psychoterapeuty może okazać się kluczowa na drodze powrotu do zdrowia psychicznego.
W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają odzyskać równowagę emocjonalną osobom przeżywającym ciężkie chwile w swoich związkach. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.