Rodzina i problemy, które jej dotyczą

Psycholog rodzinny, kiedy nam pomoże? Trudności i problemy w rodzinie pojawiają się na wielu etapach jej funkcjonowania. Tak jak człowiek przechodzi przez różne poziomy rozwoju, tak samo rodzina często staje przed kolejnymi wyzwaniami, które czasem ją umacniają w swojej sile, często jednak wpływają negatywnie i krzywdząco na cały system rodzinny.

Zwracanie się o pomoc do psychologa rodzinnego w przypadku problemów w domu nie jest powodem do wstydu ani objawem „nieradzenia sobie” ze swoimi kłopotami. Psychoterapeuta potrafi, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, pomóc nam w sprawny sposób naprawić pewne, czasem drobne, błędy w zachowaniu, poprzez korzystanie z dostępnych mu narzędzi psychologicznych. Z pomocy psychologa rodzinnego korzysta coraz więcej osób, przez co ich rodzinne funkcjonowanie staje się lepsze i pełniejsze. Często osoba z zewnątrz potrafi trafniej ocenić naszą sytuację. Dodatkowo potrafi zwrócić uwagę na aspekty, których sami nie potrafimy dostrzec, targani emocjami i nawarstwiającymi się negatywnymi doświadczeniami.

Kim jest psycholog dla rodzin?

Rodziną jest małą grupą osób, którą można porównać do systemu. Jeśli jedna osoba przeżywa trudne chwile, należy się przyjrzeć funkcjonowaniu całej jednostki rodzinnej, w której dana osoba żyje.

Psycholog rodzinny może pomóc nie tylko poprzez pracę z osobą, która ma problem (np. gdy dziecko ma kłopoty w szkole). Dodatkowo oceni i pomoże usprawnić komunikację oraz relacje pomiędzy wszystkimi członkami rodziny. Pomocne będzie także zrozumienie przez wszystkich członków rodziny, że wszystkie zachowania wpływają na działania poszczególnych osób . W małej grupie, jaką jest rodzina, a także odwrotnie- stan jednej osoby może wpływać na relacje między wszystkimi jej członkami.

Psycholog rodzinny pomaga w zachowaniu zdrowego układu w jednostce rodzinnej, tak, by każdy z jej członków czuł się ważny i traktowany z szacunkiem i empatią przez innych członków rodziny.

W jakich sytuacjach pomocny będzie psycholog rodzinny?

Jest wiele sytuacji, które wpływają na życie rodziny- są nimi m.in. wszelkie kryzysy i zmiany. Każde z takich wydarzeń może mieć silne oddziaływanie na relacje między wszystkimi członkami rodziny.

Pomoc psychologa rodzinnego będzie szczególnie ważna w przypadku:

Jak wygląda spotkanie z psychologiem rodzinnym?

Psycholog rodzinny może prowadzić psychoterapię dla rodziców wraz dziećmi- niezależnie od tego, czy są to małżeństwa, związki hetero- czy też homoseksualne, żyjące w nieformalnych związkach. Psycholog rodzinny jest bezstronny- jego rola nie polega na przyznaniu racji jednemu z członków rodziny. Terapia rodzinna zwykle dąży do zrozumienia przez każdą osobę, która funkcjonuje w danym systemie rodzinnym sposobu, w jaki reszta jej członków postrzega funkcje rodzinne, a także do trwałej zmiany na lepsze w komunikacji oraz wyznaczaniu jasnych granic i zasad.

Spotkania odbywają się wspólnie, całą rodziną, gdzie każdy ma szansę przedstawić swój punkt widzenia. Forma terapii rodzinnej jest zależna od indywidualnych potrzeb danej rodziny- nie ma ścisłego schematu. Każda rodzina jest inna, boryka się z różnymi problemami, dlatego pomoc psychologa rodzinnego może różnić się w poszczególnych przypadkach.

Psycholog rodzinny w Warszawie

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ośrodkami, które znajdują się w kilku punktach w Warszawie, a także w Szczecinie. Nasi specjaliści doradzą, jaka forma pomocy będzie najodpowiedniejsza w danym przypadku. W każdym z naszych ośrodków dostępna jest zarówno pomoc całej rodzinie, w formie konsultacji psychologicznych, jak i psychoterapii rodzinnej oraz systemowej. Możliwa jest także konsultacja pod kontem diagnozy i dalszego leczenia konkretnych problemów psychicznych, które mogą wpływać na całą rodzinę.

W Warszawie zapraszamy na terapię rodzinną do naszych punktów na Ursynowie, Gocławiu, Konstancin-Jeziorna, Wilanów, a dwa z naszych centrów znajdują się w Centrum Warszawy.

W każdym z naszych ośrodków zapewniamy profesjonalną pomoc psychologiczną w szerokim zakresie pomocy rodzinie oraz indywidualnym osobom.

Zapraszamy do zakładki kontakt, w której znajdują się wszystkie nasze lokalizacje oraz telefon kontaktowy do naszej infolinii.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.