Spis treści
Zazdrość – kiedy staje się szkodliwa?
Zazdrość powinna być obecna w każdym związku. Zdrowa zazdrość uświadamia partnerom, że wciąż im na sobie zależy. Taka forma zazdrości cementuje związek. Problem zaczyna się pojawiać wówczas, gdy pomiędzy partnerami pojawia się silna zazdrość. Niezdrowy wymiar zazdrości może przyczynić się nawet do rozpadu związku.
Zazdrość – definicja
Według definicji zazdrość jest stanem emocjonalnym, podczas którego dominuje obawa utraty tego, co ma dla nas szczególną wartość. W kontekście związku jest to, po prostu strach przed odejściem ukochanego partnera, lub obawa, że mógłby dopuścić się wobec nas zdrady. Istnieje wiele powodów przejawiania zazdrości wobec partnera. Zdrowa zazdrość w związku jest pożądana, gdyż stanowi spoiwo miłości łączącej partnerów. Niestety zazdrość może przybierać również negatywną formę i zagrażać relacji dwojga ludzi. Skąd bierze się taka chorobliwa zazdrość? Jak można sobie z nią poradzić?
Zdrowa zazdrość w związku
Jak już wspomniano, zdrowa zazdrość powinna mieć swoje miejsce w związku. Zazdrość taka, powinna pojawić się jednak w obliczu realnego zagrożenia dla związku. W innych wypadkach powinna być dozowana. Istnieje cienka granica pomiędzy zdrową zazdrością ja jej chorobliwą wersją. Dlatego warto mieć się na baczności, gdy zauważymy, że zazdrość coraz częściej pojawia się w codziennych relacjach z partnerem.
Przyczyny zazdrości
Co jest przyczyną pojawienia się zazdrości oraz jej nadmiernej formy? Istnieje wiele powodów takiego zachowania. Zazdrość sama w sobie potrafi być bardzo destrukcyjna. W osobie przejawiającej takie uczucie rodzi się szereg negatywnych emocji, które mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Ponadto powodów takiego zachowania, zazwyczaj dopatrujemy się w osobie, którą podejrzewamy o nieuczciwe zachowanie. Jak się jednak okazuje, przyczyny leżą zupełnie gdzieś indziej. Do podstawowych przyczyn, które wywołują uczucie zazdrości, możemy zaliczyć:
-
Niska samoocena oraz obniżone poczucie własnej wartości
Jest jeden z najczęstszych powodów występowania chorobliwej zazdrości. Kiedy jeden z partnerów, widzi w sobie same oraz niedoskonałości, spada jego poczucie własnej wartości. Takie zachowanie może prowadzić do obawy, że partner znajdzie kogoś o wiele ciekawszego i atrakcyjnego.
-
Samoocena, na którą wpływa przede wszystkim opinia partnera
Przewrażliwione podejście do uwag jakie otrzymujemy od partnera życiowego, może okazać się niezwykle szkodliwe. Każda przykra uwaga okazuje się być powodem do obniżenia samooceny oraz braku akceptacji własnej osoby.
-
Powielanie wzorców z dzieciństwa
Przyczyną chorobliwej zazdrości mogą być relacje rodziców, które dziecko obserwowało, dorastając. Jeśli jako dziecko obserwowaliśmy związek pełen zaborczości oraz zazdrości, to jest wielce prawdopodobne, że w dorosłym życiu powielimy ten schemat.
-
Błędne przekonania na temat miłości
Wśród przyczyn obsesyjnej zazdrości, wymienia się złe podejście do tego uczucia. Niektórzy sądzą, że na miłość trzeba sobie zasłużyć. Przekonania takie, mogą rozwijać się w nas już od dzieciństwa i wynikać również z obserwacji rodziców. Kiedy w partnerze zaczyna rozwijać się uczucie wpływające na obniżenie własnej wartości, zaczyna myśleć o sobie w bardzo krytyczny sposób. Z czasem, pojawiają się myśli o tym, że nie są wystarczająco dobrzy dla partnera, i pojawia się obawa, że może szuka kogoś „lepszego”.
-
Choroba Otella
Zespół Otella, jest poważnym zaburzeniem, które rozwija się przede wszystkim na skutek choroby alkoholowej. Chorobliwa zazdrość jest głównym objawem tego zaburzenia. Chory widzi powody do zdrady partnera, nawet w najbardziej absurdalnych zachowaniach, jak spojrzenie, uśmiech czy 5-minutowe spóźnienie do domu.
Chorobliwą zazdrość jesteśmy również w stanie rozwinąć sami w sobie. Wszystko przez niezdrowe podejście do związku. Nadmiernie inwestując czas, energię możemy uzależnić się od związku z partnerem oraz rozwinąć w sobie przekonanie, że partner zarezerwowany jest tylko dla nas. W końcu przestajesz sobie wyobrażać życie bez partnera, którego kochasz, co potęguje rozwinięcie obawy o jego stracie.
Obsesja zazdrości
Jak widzimy, powodów do nadmiernej zazdrości jest wiele. Chorobliwa zazdrość potrafi mieć bardzo zły wpływ nie tylko na osobę, która przejawia to uczucie, ale również na jego partnera. W zazdrosnej sobie rozwijają się bardzo negatywne uczucia takie jak smutek, żal, uczucie niesprawiedliwości czy nawet pretensje do partnera, z którym pozostaje się w związku. Obsesja zazdrości wpływa na zachowania, które nie powinny mieć w związku pełnym zaufania. Zazdrosna osoba zaczyna szpiegować partnera, wciąż przegląda jego maile, osobiste rzeczy, kontroluje zachowania, oraz wypytuje się, co partner robił przez cały dzień i co najważniejsze z kim się spotykał. Osoba przejawiająca tak chorobliwą zazdrość, nie ma za grosz zaufania do partnera, bez którego nie przetrwa żaden związek.
Takie zachowanie jest źródłem frustracji nie tylko osoby zazdrosnej, ale również jego partnera, który zaczyna się dusić w związku. Obsesyjna zazdrość może stać się przyczyną poważnych chorób takich, jak depresja, która nierzadko prowadzi do samobójstwa. Osoby obsesyjnie zazdrosne mają skłonności również do popadania w nałogi. Nadużywając alkoholu, wzmaga się jedynie uczucie zazdrości, co prowadzi do agresji.
Jak pokonać zazdrość?
Istnieje wiele zasad, których wprowadzenie w życie może ułatwić okiełznanie chorobliwej zazdrości. Warto spróbować zastosować je w swoim życiu, pomoże to podnieść jego komfort oraz naprawić nadszarpnięte więzi pomiędzy partnerami pozostającymi w związku. Na co w takim razie powinno się zwrócić uwagę?
- Porównywanie siebie z innymi – Porównując siebie do innych osób, bardzo łatwo stracić poczucie własnej wartości. Nie jesteś idealny, ale nie oznacza to, że dla swojego partnera jesteś przez to gorsza. Każdy ma swoje dobre i złe strony, wady i zalety. Jeśli w czymś niedomagasz, to z całą pewnością masz stosowną wiedzę oraz umiejętności do czegoś innego. Porównując się z innymi, nabawisz się jedynie kompleksów.
- Wiara we własną osobę – Akceptacja siebie, jest ważnym czynnikiem w walce z chorobliwą zazdrością. Myśl o sobie w pozytywny sposób, i skupiaj się na tym. Pewność siebie pozwoli ci odzyskać poczucie własnej wartości, dzięki temu przestaniesz się obawiać, że partner znajdzie sobie kogoś innego, lepszego.
- Żyj swoim życiem, nie życiem innych – Zamiast wciąż skupiać swoją uwagę na tym, czym zajmuje się twój partner, poszukaj sobie zajęcia. Ciekawa praca czy interesujące hobby pozwoli twoim myślom uciec od gnębienia siebie, oraz partnera ciągłymi podejrzeniami rzekomej zdrady. Staraj się również nie ograniczać partnera, niech czuje się swobodnie.
- Patrz obiektywnie – Obiektywne podejście do siebie samego, partnera oraz waszego związku, jako całości jest niezwykle ważne. Zamień ciągłe pretensje i podejrzenia na coś miłego – mały prezent lub komplement. Takie drobiazgi sprawią, że wspólne życie stanie się wiele wartościowsze i przyniesie wam oboju więcej radości i zadowolenia. W szczęśliwym związku jest miejsce tylko na zdrową zazdrość.
- Ciesz się z tego, co masz obecnie – Gdy przestaniesz porównywać się z innymi, zaczniesz skupiać się na tym, co masz. Postaraj się to docenić i ciesz się tym. Nie dopuść do tego, by piękne chwile przeciekły ci przez palce, podczas gdy będziesz skupiać się na tym, co mają inni. Bywa, że szczęście, którego zazdrościmy innym, jest ulotne, lub fałszywe. Czasem coś jest atrakcyjne tylko z zewnątrz.
- Panuj nad emocjami – Opanowanie emocji, zwłaszcza tych złych nie jest takie proste. Zwłaszcza gdy doszukujemy się nieuczciwości ze strony partnera. Jednak brak jakiejkolwiek kontroli nad emocjami może prowadzić do katastrofalnych skutków. Wybuch złości i agresji, po tym, jak partner rozmawiał z osobą płci przeciwnej będzie z całą pewnością nie na miejscu. Jeśli czujesz niepokój po prostu zapytaj, panując przy tym nad sobą.
- Pielęgnuj pozytywne nastawienie – Pielęgnować pozytywne nastawienie możesz, wytyczając sobie cele i dążąc do ich realizacji. Spełnianie marzeń z całą pewnością wpłynie na poprawę twojego nastawienia.
- Pamiętaj o szczerej rozmowie – Szczera rozmowa powinna być podstawą rozwiązywania problemów w związku. Bardzo łatwo jest rzucić krzywdzące oskarżenia. Postaraj się przede wszystkim rozmawiać z partnerem i wysłuchać co ma do powiedzenia. Może się okazać, że partner nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego zachowanie jest powodem twojego niepokoju.
- Unikaj kumulacji negatywnych emocji – Poszukaj skutecznych sposobów na rozładowanie stresu. Kumulowanie w sobie nerwów, złości oraz żalu tylko będzie napędzać cię w przekonaniu, że masz rację co do nieuczciwości partnera.
Podsumowanie
Chorobliwa zazdrość jest niezwykle szkodliwa dla związku dwóch osób. Właśnie dlatego to takie ważne, by z nią walczyć. Najważniejsze jest świadome podejście do tematu. Jeśli zauważyłeś, że w twoim związku pojawił się problem obsesyjnej zazdrości, należy od razu zareagować. Gdy wprowadzenie w życie powyższych rad, okaże się mało skuteczne, warto rozważyć wówczas poproszenie o pomoc psychologa. Taka konsultacja pozwoli spojrzeć na problem w szerszej perspektywie. Łatwiej będzie dostrzec rzeczywiste powody pojawienia się takiej toksycznej zazdrości oraz uporać się z nią. Wszystko to sprawi, że w twoim związku, znów zagości spokój.
W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają parom rozwiązywać problemy pojawiające się w związku. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.
Dobrze napisane w jasny i zrozumiały sposób