Zazdrość – kiedy staje się szkodliwa?

Zazdrość powinna być obecna w każdym związku. Zdrowa zazdrość uświadamia partnerom, że wciąż im na sobie zależy. Taka forma zazdrości cementuje związek. Problem zaczyna się pojawiać wówczas, gdy pomiędzy partnerami pojawia się silna zazdrość. Niezdrowy wymiar zazdrości może przyczynić się nawet do rozpadu związku. 

Zazdrość – definicja

Według definicji zazdrość jest stanem emocjonalnym, podczas którego dominuje obawa utraty tego, co ma dla nas szczególną wartość. W kontekście związku jest to, po prostu strach przed odejściem ukochanego partnera, lub obawa, że mógłby dopuścić się wobec nas zdrady. Istnieje wiele powodów przejawiania zazdrości wobec partnera. Zdrowa zazdrość w związku jest pożądana, gdyż stanowi spoiwo miłości łączącej partnerów. Niestety zazdrość może przybierać również negatywną formę i zagrażać relacji dwojga ludzi. Skąd bierze się taka chorobliwa zazdrość? Jak można sobie z nią poradzić?

Zdrowa zazdrość w związku

Jak już wspomniano, zdrowa zazdrość powinna mieć swoje miejsce w związku. Zazdrość taka, powinna pojawić się jednak w obliczu realnego zagrożenia dla związku. W innych wypadkach powinna być dozowana. Istnieje cienka granica pomiędzy zdrową zazdrością ja jej chorobliwą wersją. Dlatego warto mieć się na baczności, gdy zauważymy, że zazdrość coraz częściej pojawia się w codziennych relacjach z partnerem. 

Przyczyny zazdrości

Co jest przyczyną pojawienia się zazdrości oraz jej nadmiernej formy? Istnieje wiele powodów takiego zachowania. Zazdrość sama w sobie potrafi być bardzo destrukcyjna. W osobie przejawiającej takie uczucie rodzi się szereg negatywnych emocji, które mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Ponadto powodów takiego zachowania, zazwyczaj dopatrujemy się w osobie, którą podejrzewamy o nieuczciwe zachowanie. Jak się jednak okazuje, przyczyny leżą zupełnie gdzieś indziej. Do podstawowych przyczyn, które wywołują uczucie zazdrości, możemy zaliczyć:

 Jest jeden z najczęstszych powodów występowania chorobliwej zazdrości. Kiedy jeden z partnerów, widzi w sobie same oraz niedoskonałości, spada jego poczucie własnej wartości. Takie zachowanie może prowadzić do obawy, że partner znajdzie kogoś o wiele ciekawszego i atrakcyjnego.

Chorobliwą zazdrość jesteśmy również w stanie rozwinąć sami w sobie. Wszystko przez niezdrowe podejście do związku. Nadmiernie inwestując czas, energię możemy uzależnić się od związku z partnerem oraz rozwinąć w sobie przekonanie, że partner zarezerwowany jest tylko dla nas. W końcu przestajesz sobie wyobrażać życie bez partnera, którego kochasz, co potęguje rozwinięcie obawy o jego stracie. 

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Obsesja zazdrości

Jak widzimy, powodów do nadmiernej zazdrości jest wiele. Chorobliwa zazdrość potrafi mieć bardzo zły wpływ nie tylko na osobę, która przejawia to uczucie, ale również na jego partnera. W zazdrosnej sobie rozwijają się bardzo negatywne uczucia takie jak smutek, żal, uczucie niesprawiedliwości czy nawet pretensje do partnera, z którym pozostaje się w związku. Obsesja zazdrości wpływa na zachowania, które nie powinny mieć w związku pełnym zaufania. Zazdrosna osoba zaczyna szpiegować partnera, wciąż przegląda jego maile, osobiste rzeczy, kontroluje zachowania, oraz wypytuje się, co partner robił przez cały dzień i co najważniejsze z kim się spotykał. Osoba przejawiająca tak chorobliwą zazdrość, nie ma za grosz zaufania do partnera, bez którego nie przetrwa żaden związek. 

Takie zachowanie jest źródłem frustracji nie tylko osoby zazdrosnej, ale również jego partnera, który zaczyna się dusić w związku. Obsesyjna zazdrość może stać się przyczyną poważnych chorób takich, jak depresja, która nierzadko prowadzi do samobójstwa. Osoby obsesyjnie zazdrosne mają skłonności również do popadania w nałogi. Nadużywając alkoholu, wzmaga się jedynie uczucie zazdrości, co prowadzi do agresji. 

Jak pokonać zazdrość?

Istnieje wiele zasad, których wprowadzenie w życie może ułatwić okiełznanie chorobliwej zazdrości. Warto spróbować zastosować je w swoim życiu, pomoże to podnieść jego komfort oraz naprawić nadszarpnięte więzi pomiędzy partnerami pozostającymi w związku. Na co w takim razie powinno się zwrócić uwagę?

Podsumowanie

Chorobliwa zazdrość jest niezwykle szkodliwa dla związku dwóch osób. Właśnie dlatego to takie ważne, by z nią walczyć. Najważniejsze jest świadome podejście do tematu. Jeśli zauważyłeś, że w twoim związku pojawił się problem obsesyjnej zazdrości, należy od razu zareagować. Gdy wprowadzenie w życie powyższych rad, okaże się mało skuteczne, warto rozważyć wówczas poproszenie o pomoc psychologa. Taka konsultacja pozwoli spojrzeć na problem w szerszej perspektywie. Łatwiej będzie dostrzec rzeczywiste powody pojawienia się takiej toksycznej zazdrości oraz uporać się z nią. Wszystko to sprawi, że w twoim związku, znów zagości spokój. 

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają parom rozwiązywać problemy pojawiające się w związku. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 Komentarz

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.