Mediacje rodzinne

Mediacja rodzinne można określić jako poufną procedurę rozwiązywania sporu lub konfliktu. Mediator jest osobą fachowo przygotowaną, bezstronną i neutralną. Za zgodą stron towarzyszy członkom rodziny w samodzielnym radzeniu sobie z konfliktem. Mediacje rodzinne są odpowiednią opcją dla osób, które już wykorzystały wszelkie inne dostępne formy rozwiązywania problemów. Do takich form mogło się zaliczać psychoterapia par, psychoterapia indywidualna, a także grupy wsparcia. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób, które już podjęły decyzję o rozstaniu i chciałyby zakończyć związek bez konfliktu, jak i dla osób, które chciałyby naprawić swoje relacje, jednak nie są w stanie tego dokonać.

Są pomocą dla osób, które muszą porozumieć się w kwestii rozwodu lub separacji. Są bardzo popularną formą, zalecaną często przez sądy w przypadku rozpadu lub konfliktów w rodzinie. Mediacje pomagają ułożyć na nowo życie, co może być szczególnie trudne w przypadku, gdy para miała dzieci.

Czym różnią się mediacje rodzinne od innej formy pomocy?

W przeciwieństwie do spotkań w sądzie, mediacje  zakładają, że to członkowie rodziny są ekspertami swojego życia. To im pozostawiają decyzje- mediacje mają tylko na celu pomóc w łagodnym i pozbawionym agresji ustaleniu nowych reguł. Nie korzystając z pośredników (np. prawników), rodzinne mediacje pozwalają na rozmowę bezpośrednią między członkami rodziny, moderowaną przez mediatora. Dzięki temu obie strony związku mają możliwość wyrażenia swoich uczuć oraz powiedzenia tego, co jest dla nich najważniejsze. Pozwalają także określić, co jest priorytetem dla całej rodziny.

Jakie mediacje rodzinne mogą pomóc twojej rodzinie?

Mediatorzy rodzinni mają duże doświadczenie w pracy z osobami, które przechodzą przez trudny czas rozstania. Dzięki temu mediacje rodzinne wyposażą także poszczególnych członków rodziny w wiedzę, jakie opcje są dla nich dostępne. Mediator rodzinny zada także wiele pytań, które będą miały praktyczne przełożenie na przyszłość Waszej rodziny. Jest to o tyle ważne, że czasem, natłoku emocji i spięć, zapominamy o ustaleniu podstawowych spraw.  Przedstawią także pomysły rozwiązań, które mogą być odpowiednie danego przypadku. Mediatorzy rodzinni są specjalnie wyszkoleni, by koncentrować się na dobru dzieci w rodzinie. Pomagają w ten sposób aktywnie angażować oboje rodziców w ustalanie reguł odnośnie szeroko pojętej opieki nad dziećmi.

Mediacje rodzinne – nie tylko w przypadku rozwodu

Mediacje rodzinne sprawdzają się nie tylko w przypadku konfliktów między partnerami czy też małżonkami. Znajdują swoje zastosowanie także, jeśli konflikty dotyczą rodzeństwa, rodziców, krewnych (np. w przypadku spornych kwestii majątkowych). Procedury mediacyjne zostały w Polsce wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego w 2004 roku. Według tych zasad, mediacja rodzinna ma zastosowanie we wszystkich rodzajach sporu pomiędzy członkami rodziny, których łączy pokrewieństwo oraz pozostawali lub pozostają w związkach rodzinnych określonych przez prawo (np. rodziny adopcyjne, rodziny zastępcze). Jednakże mediacje mogą odbywać się tylko pod warunkiem, że obie strony chcą w takiej mediacji uczestniczyć.

Mediacje rodzinne – kiedy nie są polecane?

Mediacje rodzinne nie są polecane dla rodzin, w których pojawiła się przemoc, uzależnienia lub ciężkie zaburzenia psychiczne. Często też mediacje są odradzane, gdy sprawa sądowa byłaby korzystniejsza dla jednej lub obu stron.

Jak wyglądają spotkania?

Zwykle  obejmują kilka spotkań, w czasie których strony dyskutują ze sobą na neutralnym gruncie o spornych kwestiach. Trwają przeważnie od jednej do czterech godzin. Mediator jest obecny przy rozmowach, jednak pozostaje bezstronny. Angażuje się w pomoc dla obu stron sporu. Mediacje rodzinne mają charakter poufny. Czasem może się okazać, że niezbędna jest psychoterapia, wtedy specjalista przekieruje jedną osobę na spotkania indywidualne. Ponadto, zdarza się, że potrzebna jest głębsza forma pracy nad rodziną. Wtedy cała rodzina jest przekierowywana na terapię systemową. Jeśli problem dotyczy pary, para odsyłana jest na terapię dla par. 

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.