Seksoholizm – Uzależnienie od seksu opisywane jest jako stała, kompulsywna potrzeba odbycia aktu seksualnego w celu zaspokojenia swojego popędu. Tak jak w przypadku alkoholizmu, gdzie alkohol i skutki jego zażycia (odurzenie) są tym, czego osoba uzależniona poszukuje, tak w przypadku seksoholizmu tą poszukiwaną aktywnością są czynności seksualne. Seksoholizm może prowadzić do podejmowania wysoce ryzykownego zachowania, a także znacząco wpływa na tworzenie i utrzymywanie relacji z innymi. Tak jak w przypadku uzależnienia od alkoholu i narkotyków, ma potencjalny negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a także na ogólną jakość i satysfakcję życia.
Osoba uzależniona często ma wielu partnerów, których poznaje tylko w celu odbycia czynności seksualnych. Także poszukuje wielu innych rodzajów zaspokojenia swoich potrzeb, m.in. przez masturbację oraz oglądanie pornografii. Zwykle ukrywa te czynności przed bliskimi, nie przyznając się do kilkukrotnych (lub częstszych) codziennych aktów seksualnych. Nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania, mimo jego negatywnych konsekwencji.
Spis treści
Seksoholizm – Przyczyny
Nie jest do końca jasne, dlaczego dana osoba uzależnia się od seksu. Przypuszczalnie jest to zależne od wielu czynników, jednakże behawioralne podejście przeważa w kontekście tego uzależnienia. Brak bliskości ze strony opiekunów w okresie dzieciństwa, traumatyczne przeżycia, w tym molestowanie, mogą być jednymi z czynników odpowiadających za powstanie mechanizmu uzależnienia.
Objawy
Seksoholizm nie jest uznawany za konkretną jednostkę chorobową, w związku tym nie są do końca ustalone ścisłe ramy, tego zaburzenia. Wyróżnia ją np. ukrywanie się ze swoimi skłonnościami, zdolność do utrzymywania swojego stanu w ścisłej tajemnicy przed rodziną, bliskimi. Osoba chora może prowadzić podwójne życie. Angażuje się w aktywności seksualne w zupełnie innym społecznym gronie niż to, gdzie prowadzi swoje “normalne” życie.
Zachowania kompulsywne mogą znacząco wpływać na pożycie z partnerem, prowadzić do licznych zdrad. Ważne jednak, by pamiętać, że sama przyjemność z aktywności seksualnych nie jest sygnałem uzależnienia od sexu. Różnice w seksualnym zaangażowaniu pomiędzy partnerami, ich różnorodne temperamenty i częstość podejmowania działań seksualnych nie oznaczają, że jeden z partnerów jest uzależniony od seksu.
Najczęściej występujące objawy to:
- chroniczne, obsesyjne myśli i fantazje na tle seksualnym
- podejmowanie relacji seksualnych z różnorodnymi partnerami, w tym z obcymi, w celu zaspokojenia swoich potrzeb
- oszukiwanie w celu zatuszowania swoich aktywności
- zajmowanie się tylko tematem seksu, krążenie wokół niego, nawet jeśli wpływa to na codziennie życie i produktywność
- niemożność przerwania lub kontroli swojego zachowania
- podejmowanie ryzykownego zachowania w celu zapewnienia sobie aktywności seksualnej
- poczucie wstydu po odbytym akcie seksualnym
Seksoholizm – Leczenie
Leczenie uzależnienia od seksu odbywa się w sposób zbliżony do leczenia innych uzależnień. Osoba chora często musi przez dłuższy czas zachować całkowitą wstrzemięźliwość oraz czasem przyjmuje leki. Oznacza to powstrzymać się od wszelkich aktywności seksualnych (można porównać to do detoksykacji po alkoholu lub narkotykach). Przez to łatwiej będzie jej przejść przez kolejne kroki leczenia. Często pacjenci kierowani są na psychoterapię poznawczo-behawioralna, a także wszelkie programy wsparcia, tak jak np. program 12 kroków, bazujący na chorobie alkoholowej. Istotna jest chęć osoby uzależnionej do pokonania swojego problemu, duże znaczenie ma również wsparcie bliskich osób.
W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy wspierają pacjentów borykających się z uzależnieniem od seksu. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.