Lęk paniczny, czyli ataki paniki
Atak paniki
Każdy z nas doświadcza w swoim życiu poczucia lęku. To naturalna odpowiedz organizmu na stresujące lub niebezpieczne sytuacje. Jednakże dla osób z atakami paniki, ten strach pojawia się regularnie i nieadekwatnie do sytuacji. Często bez określonej konkretnej przyczyny. Lęk paniczny objawia się doświadczaniem ataków paniki, przytłaczającą kombinacją fizycznego oraz psychicznego ogromnego lęku i napięcia. Około 2-3% ludzi cierpi na lęk paniczny.
Atak paniki objawy
Atak paniki trwa około 5-20 minut, jednakże zdarzają się też godzinne ataki. Podczas ataku, mogą wystąpić różne czynniki m.in.:
– palpitacje serca
– przyśpieszone bicie serca
-wysokie ciśnienie
-nadmierna potliwość
– trzęsienie się
-bóle w klatce piersiowej
-spłycony oddech
Często pojawiają się także: uczucie omdlewania, kręcenia się w głowie, drętwienie lub mrowienie całego ciała lub jego części, uderzenia gorąca lub zimna, poczucie utraty kontroli, a także paniczny strach przed śmiercią.
Ponieważ te objawy są bardzo silne, osoba doświadczająca ich może wierzyć, że przechodzi przez atak serca lub inną przypadłość zagrażającą życiu. W rezultacie może trafić do szpitala.
Przyczyny ataków paniki
Ataki paniki mogą wystąpić bez świadomości, co konkretnego wywołało napad (tzn. bez realnego zagrożenia z zewnątrz), ale również na skutek jakiegoś wydarzenia, np. w przypadku kontaktu ze wzbudzającym strach obiektem. Napady paniki mogą również współtowarzyszyć takim chorobom, jak depresja czy też zespół stresu pourazowego (PTSD).
Napady paniki leczenie
Leczenie ataków paniki jest skoncentrowana na zmniejszeniu liczby występowania napadów oraz oswojeniu swojego lęku. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia lęku panicznego jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT). Dzięki niej pacjent rozpoznaje swoje błędy poznawcze (myślenia) i może dokonać realnej zmiany w swoim sposobie postrzegania rzeczywistości. Gdy ta zmiana nastąpi, przewidywane jest również zmniejszenie częstotliwości występowania ataków paniki lub całkowita ich redukcja. Bardzo istotna w leczeniu napadów paniki jest także zmiana w obrębie stylu życia- odpoczynek, stosowanie technik relaksacyjnych, prawidłowe odżywianie i wysypianie się to czynniki, które znacząco wpływają na zdrowie psychiczne. Możliwe jest także włączenie leczenia farmakologicznego, szczególnie w przypadku współwystępowania innych zaburzeń.