Spis treści
Zespół Otella – zazdrość czy choroba?
Czym jest syndrom Otella? Zespół Otella jest typowym przykładem toksycznej relacji pomiędzy partnerami. Polega on na stałym doszukiwaniu się niewierności partnera. Zespół Otella statystycznie występuje przede wszystkim u mężczyzn z problemem alkoholowym. Ponadto, ten rodzaj zaburzenia psychicznego potrafi zrujnować związek dwojga ludzi. Jakie są przyczyny tej choroby? Czy istnieje skuteczna metoda leczenia tej przypadłości?
Spis treści:
- Czym jest zespół Otella?
- Zespół Otella – objawy
- Zespół Otella – przyczyny
- Leczenie – Zespół Otella
- Zespół Otella – profilaktyka
Czym jest zespół Otella?
Czy zespół Otella, to tylko ogromna zazdrość czy już choroba? Kompleks Otella jest niczym innym jak skrajnym przypadkiem zazdrości, zaliczanym do zespołu chorobowego. Jest to zaburzenie psychotyczne, którego przyczyn występowania można doszukiwać się w nadużywaniu alkoholu. Ponadto choroba Otella najczęściej dopada mężczyzn, którzy od lat borykają się z problemem nadużywania alkoholu. Nie można jednak wykluczyć zachorowania na zespół Otella u kobiet oraz osób starszych, mających problemy z psychozą starczą. Schorzenie to okazuje się destrukcyjne dla związku. Partner, który jest wciąż podejrzewany o zdradę, jest wykończony psychicznie. Natomiast osoba chorująca na syndrom Otella, nie może sobie poradzić z jawnymi dowodami na zdradę partnera, które dostrzega na każdym kroku. Obłęd, nachalne urojenia, szpiegowanie partnera na każdym kroku oraz odbieranie zwykłych zachowań jako oznakę zdrady, powoli doprowadza związek do rozpadu. Z obserwacji wynika, że tendencję do obłędu chorobliwej zazdrości, przejawiają osoby, które mają równocześnie problem z osobowością paranoiczną.
Zespół Otella – objawy
Co można zaliczyć do podstawowych objawów choroby? Oczywiście zazdrość. Mowa tu jednak o jej patologicznym obliczu, gdyż zdrowa zazdrość powinna być obecna w każdym związku. Jakie symptomy zazdrości mogą świadczyć o zespole Otella?
- Chory jest przekonany o tym, że jego partnerka ma licznych kochanków
- Przedstawia absurdalne dowody zdrady, jak na przykład znaleziony paragon z kiosku ruchu
- Pomiędzy partnerami dochodzi do częstych kłótni oraz awantur, którego powodem są domniemane liczne zdrady fizyczne
- Osoba cierpiąca na syndrom Otella śledzi i podsłuchuje partnera, a skłaniają ją do tego irracjonalne urojenia
- Kontrolowany jest każdy krok partnera, który musi wciąż tłumaczyć się ze swojego „nienaturalnego” zachowania, jakim może być na przykład kilkuminutowe spóźnienie z pracy
- Stała kontrola rzeczy osobistych partnera – telefonu, komputera, torebki czy nawet bielizny
- Dochodzi do nagminnego domagania się od partnera, przyznania się do zdrady
- Każda błahostka może okazać się „twardym dowodem” na zdradę – dziwne spojrzenie czy niecodzienny uśmiech
- Chory wykazuje urojenia prześladowcze. Braki dowodów na zdradę partnera, tłumaczone są jego przebiegłością. Osoba chorująca na zespół Otella zaczyna się bać o utratę życia z ręki partnera i jego kochanka
- Pod wpływem alkoholu, chory staje się agresywny, nie kontroluje swoich emocji przez co skłonny jest do przemocy fizycznej oraz agresji słownej
- Osoba cierpiąca na zespół Otella jest całkowicie pochłonięta myślami o niewierności partnera. Zaniedbuje pracę, dzieci oraz inne obowiązki. Jego myśli krążą tylko i wyłącznie wokół zdrady i zdobyciem na nie dowodów
Objawy choroby są niezwykle uciążliwe dla partnera i uniemożliwiają mu wręcz normalne funkcjonowanie. Związek staje się niezwykłym ciężarem, który z każdym dniem słabnie pod względem psychicznym. Związek z osobą chorującą na zespół Otella wiąże się z życiem w nerwach, stresie oraz przemocą fizyczną i psychiczną. Właśnie z tego powodu, wiele osób decyduje się odejść od partnera i zakończyć swój związek rozwodem. Chora osoba zamyka się w sobie, odcinając się całkowicie od rodziny i przyjaciół. Czasem chęć udowodnienia winy, kończy się narażeniem partnera na utratę zdrowia bądź nawet życia.
Zespół Otella – przyczyny
Co należy do głównych przyczyn występowania choroby Otella? Do najważniejszych przyczyn występowania tego schorzenia, zaliczany jest czynny problem choroby alkoholowej. Problem alkoholowy w połączeniu z niską samooceną chorego daje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Otella. Dodatkowym czynnikiem, uznawanym za jedną z przyczyn występowania choroby Otella jest osobowość paranoiczna, przejawiająca się w zaburzeniach związanych z podejrzliwością. Choroba ta może dotknąć nie tylko osoby mające problem z alkoholem. Zespół Otella może dotknąć osoby będące uzależnione od środków psychoaktywnych, mających zdiagnozowaną schizofrenię paranoidalną oraz cierpiących z powodu traumy z poprzednich związków. Ponadto, czasem choroba Otella rozwija się u osób, które nie nadużywają alkoholu, bądź nie piją go wcale. Wówczas powodem jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta gdy, osoba ma osobowość antyspołeczną.
Leczenie – Zespół Otella
Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na leczenie choroby Otella? Takie i podobne pytania zadają sobie partnerzy osób dotkniętych tą chorobą. Wyczerpani pod względem psychicznym partnerzy, pragną pomóc choremu. Przede wszystkim warto jednak zaznaczyć, że leczenie tej przypadłości nie należy do lekkich. Pacjent nie powróci do zdrowia po samym odstawieniu alkoholu czy narkotyków. Problem jest o wiele głębszy. Zespół Otella jest uznawany za formę obłędu oraz psychozy. Właśnie dlatego, wymaga się specjalistycznego leczenia psychiatrycznego. Leczenie tej przypadłości opiera się na farmakoterapii, podczas której choremu podawane są leki o działaniu neuroleptycznym. Konieczne jest również całkowite odstawienie alkoholu oraz substancji psychoaktywnych, jeśli były takie zażywane. Chory musi być pod stałym nadzorem lekarza psychiatry, zwłaszcza w początkowej fazie leczenie, gdy odstawienie alkoholu uruchomi zespół abstynencyjny. Całkowita rezygnacja z alkoholu, może prowadzić do nasilenia obłędu, napadów zazdrości oraz odmowy leczenia lekami przeciwpsychotycznymi.
Chory może również wyrazić chęć rezygnacji z przyjmowania leków w trakcie leczenia. Powodem może być zauważalna poprawa stanu zdrowia. Często okazuje się jednak, że choroba towarzyszy takim osobom do końca życia, a leki pomagają jej w normalnym funkcjonowaniu. Odstawienie ich, skutkuje nawrotem psychozy. Innym częstym problemem, z jakim mogą się zmierzyć partnerzy chorego, jest całkowita odmowa poddaniu się leczeniu, ze względu na brak jego zasadności. Chory z zespołem Otella uważa się za całkowicie zdrową osobę, a otaczających go bliskich uważa za przeciwnych jego osobie. Skuteczność leczenia chorego uwarunkowana jest również od momentu, w którym chory rozpoczął walkę z chorobą.
Zespół Otella – profilaktyka
Do działań profilaktycznych z całą pewnością zaliczymy rezygnację z picia alkoholu oraz z zażywania środków psychoaktywnych. Spożywanie alkoholu nie jest niczym złym, wówczas, gdy mamy nad tym kontrolę. Są to podstawowe przyczyny prowadzące, do tego typu zaburzeń psychicznych. Warto również zwrócić uwagę na samoocenę. Do profilaktyki zespołu Otella, zaliczymy z całą pewnością dbanie o swoje zdrowie emocjonalne. Na przykład w momencie, gdy zauważymy, że nasz bliski ma problem z nawiązywaniem relacji, z uczciwością czy zaufaniem, powinniśmy zaproponować mu wizytę u psychologa, bądź psychoterapeuty, który pomoże w odzyskaniu równowagi emocjonalnej.
Zespół Otella jest bardzo poważnym schorzeniem. Życie z osobą borykającą się z takim problemem może stać się prawdziwym piekłem. Jeśli chory zdecyduje się na podjęcie leczenia, istnieje duża szansa na złagodzenie objawów. Opieka lekarza psychiatry, leczenie farmakologiczne oraz wsparcie psychoterapeuty jest konieczne, dla poprawy jakości życia chorego. Partner, który wspiera chorego w jego przypadłości i wciąż znosi oszczerstwa na swój temat, również powinien korzystać ze wsparcia psychologa. Profesjonalna pomoc psychologiczna pomoże parze stawić się z problemem, jakim jest syndrom Otella.
zespół otella, zespół otella objawy, kompleks otella, choroba otella, syndrom otella,