Psychoza należy do grupy zaburzeń psychicznych, których cechą charakterystyczną jest utrata kontaktu z rzeczywistym światem. Osoba chora na psychozę słyszy, a nawet widzi rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją. Chory widzi je na skutek zaburzeń w odbiorze rzeczywistości. Śmiało można powiedzieć, że chory żyje w innym świecie, który jest wy-tworem jego wyobraźni. To, co widzi i słyszy, postrzega bardzo realnie, dlatego nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory. Chorobę można podzielić na wiele rodzajów, ze względu na przyczyny choroby, jej przebieg oraz lecenie. To, co łączy wszystkie rodzaje choroby to halucynacje oraz urojenia. Szybka diagnoza choroby oraz rozpoczęcie właściwego leczenia może łagodzić objawy psychotyczne. Dzięki temu chory ma możliwość prowadzenia normalnego życia.

Czym jest psychoza?

Psychoza – co to takiego?

Objawy

Chory na psychozę charakteryzuje się niestabilnością emocjonalną, która jest wynikiem oderwania od rzeczywistości. Psychoza utrudnia choremu nawiązywanie bliskich kontaktów z otoczeniem. Często cierpi z powodu napadów lęku, które zwykle pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Chory na psychozę postrzegany jest za osobę o neurotycznych cechach osobowości. Do głównych objawów choroby możemy zaliczyć:

Zaburzenia psychotyczne – grupa ryzyka

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie psychozy? Choroba ta najczęściej spotyka młode osoby w przedziale wiekowym 15 – 35. Zaobserwowano, że u 5% młodych osób pojawiają się epizody psychotyczne. Tego rodzaju zaburzenia psychotyczne są możliwe do całkowitego wyleczenia. W grupie ryzyka znajdują się także osoby chorujące na depresję. Wszystkie objawy psychotyczne należy skonsultować z lekarzem psychiatrą, który podejmie się właściwego leczenia pacjenta.

Przyczyny

Przyczyną psychozy są zaburzenia neurotransmisji w mózgu. Są one ściśle związane z dopaminą oraz serotoniną. Psychoza może się pojawić w wyniku chorób nerek, wątroby, tarczycy i mózgu. Atak psychozy może pojawić się na skutek uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Nie ustalono konkretnej przyczyny wywołującej psychozę. Powyższe czynniki mogą, a nie muszą wywołać choroby. Uważa się, że do wystąpienia psychozy potrzebna jest korelacja czynników genetycznych, psychologicznych oraz środowiskowych.

Rodzaje

Typy psychozy stanowią odrębne jednostki chorobowe. Choć posiadają wiele cech wspól-nych, to jednak różnią się rozwojem zaburzenia, przebiegiem, grupą ryzyka, a nawet sposobem leczenia. Poniżej przedstawiono listę najczęściej występujących psychoz, wraz z krótkim opisem.

Psychoza – leczenie

Już po zauważeniu pierwszych objawów  należy szybko zwrócić się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia. Leczeniem tego rodzaju zaburzeń zajmuje się lekarz psychiatra. Po rozpoznaniu rodzaju psychozy lekarz podejmie właściwe leczenie farmakologiczne. W leczeniu tej choroby stosuje się zazwyczaj leki o działaniu przeciw psychotycznym, dzięki ich działaniu, chory odczuwa w mniejszym stopniu lub przestaje odczuwać całkowicie objawy psychotyczne choroby. Wszystko to dzięki blokowaniu pewnych receptorów neuroprzekaźników w mózgu. Szybkie rozpoczęcie leczenia może dać szanse na prawie całkowite wyleczenie zaburzenia. Poza tym podjęcie właściwych kroków pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się depresji u chorego, aktów przemocy, alienacji oraz samobójstwa.

Choć podstawą leczenia psychozy jest farmakoterapia, to dużą pomocą może okazać się psychoterapia. Jest to dodatkowe wsparcie dla chorego oraz jego rodziny. Psychoterapia okazuje się również pomocna w poprawieniu relacji z osobami z otoczenia, właściwym komunikowaniu się oraz wyrażaniu emocji, zwłaszcza w stresujących sytuacjach. Podczas psychoterapii chory pozna różnego rodzaju techniki relaksacyjne, które pomogą mu ograniczać wpływ stresu na organizm. W tego typu przypadkach jest to niezwykle ważne, gdyż duże dawki stresu mogą wywołać objawy psychotyczne.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.