Kryzys małżeński nie zawsze objawia się krzykami i głośnymi awanturami. Często obojętność w związku jest początkiem problemów pary. Początkowo problem jest bagatelizowany, co jedynie pogłębia dystans między dwiema osobami. Brak wspólnych rozmów, wspólnego spędzania czasu oraz bliskości osłabia emocjonalne zaangażowanie partnerów. Obojętność stanowić może objaw emocjonalnego wyczerpania, które może prowadzić do rozpadu związku.

Zobojętnienie w związku – początek problemów

Wiele par przeżywających kryzys skarży się na wygasające emocje oraz na niespełnione oczekiwania. Zawiedzione sobą osoby nie chcą kłótni ani krzyków. Pojawia się inny problem, który rujnuje związek po cichu – obojętność. Gdy, obojętność wkrada się do życia dwojga osób, pojawia się problem dotyczący zaniku bliskości między parą. Brak bliskości objawia się nie tylko brakiem fizycznej miłości, do tego dochodzi brak głębszych rozmów, angażowania emocji, zainteresowania drugą osobą, oraz troski i czułości. Jeśli obojętność w związku gości od dłuższego czasu, parze będzie niezwykle trudno podjąć walkę o uratowanie związku. Największą trudnością będzie odbudowanie zaangażowania.

Osoby pozostające w bliskich relacjach, potrafią stawiać czoła większości problemów, jakie napotykamy przez całe życie. Natomiast jeśli pojawią się różnego rodzaju problemy, a nasz związek nie będzie silny, może rozpaść się pod wpływem nacisków i braku wzajemnego wsparcia. Właśnie dlatego to takie ważne, by dbać o relację, jaka łączy nas z drugą osobą. Pielęgnowanie zaangażowania, oraz dbałość o wzajemne potrzeby nie pozwolą na pojawienie się obojętności w związku.

Skąd się bierze stan obojętności w związku?

Jak dochodzi do pojawienia się obojętności w związku? Dlaczego między osobami, które się kochają, i które do tej pory były tak mocno zaangażowane w budowanie relacji i dbanie o jej trwałość pojawia się brak zaangażowania i emocjonalna oschłość? Nie dzieje się to z dnia na dzień. Zobojętnienie nie pojawia się nagle, to proces bardzo długi i niezauważalny. Właśnie dlatego para, która pragnie dbać o swój związek powinna wyrobić w sobie pewnego rodzaju uważność, o którą ciężko wraz z upływem czasu. Gdy początki miłości i fascynacja mijają, pojawia się rutyna, a obecność partnera uznawana jest za coś oczywistego. Mimo upływającego czasu warto myśleć o drugiej osobie, o jej uczuciach i o tym, jak sprawić jej przyjemność choćby drobnostką. W związkach, w których partnerzy o tym zapominają i przestają dbać o własne potrzeby, pojawia się obojętność. Czynnikiem determinującym jest stresująca praca, zmęczenie, obowiązki domowe i różnego rodzaju problemy, które mogą wyczerpywać i prowadzić do powolnego oddalania się od siebie partnerów.

Obojętność, a ignorancja w związku

Całkowita obojętność męża, czy żony nie powinna być mylona z ignorancją oraz lekceważeniem drugiej osoby. Każdy z partnerów odczuwa potrzebę akceptacji. W związku powinna panować zasada wzajemnego szacunku. Wiele problemów, nierozwiązanych konfliktów oraz żal trzymany w sercu może działać destrukcyjnie na związek. Obojętność może zamienić się wówczas w ignorancję, a nawet lekceważenie drugiej osoby. Lekceważenie partnera może świadczyć o chyleniu się związku ku końcowi.

Obojętność w małżeństwie – czy da się z nią wygrać?

Gdy w związku pojawia się obojętność, zazwyczaj jeden z partnerów zaczyna sygnalizować, że obecna sytuacja nie spełnia jej oczekiwań. Warto nie lekceważyć żadnej próby poprawienia relacji w związku. Nawet jeśli uważamy, że obojętność nie dotyczy naszej relacji, należy szczerze omówić problem z bliską osobą. Może faktycznie zaczęła dostrzegać, coś na co my do tej pory nie zwracaliśmy uwagi? Warto spojrzeć na sygnały od partnera nie, jak na atak, a jak na sygnał o tym, że jest w dalszym ciągu zaangażowany w związek, a my sami jesteśmy dla niego cenni.

Osoby, które chcą stoczyć z obojętnością w związku walkę i ją wygrać, muszą przede wszystkim zdać sobie sprawę z istnienia problemu. Dopiero, gdy dwoje ludzi zda sobie sprawę, że związek w takiej formie, jakiej aktualnie funkcjonuje, prowadzi jedynie do upadku, walka z obojętnością może się udać. Żona o własnych siłach nie wygra walki z obojętnością męża, podobnie będzie w odwrotnym wypadku. Właśnie dlatego to takie ważne, by zjednoczyć siły. Kiedy para będzie gotowa razem stawić czoła problemowi obojętności, pojawia się nadzieja na odzyskanie bliskości i zaangażowania w związku.

Obojętność w małżeństwie – jak sobie z nią poradzić?

Jakie są skuteczne sposoby na walkę z obojętnością? Warto zadbać o realizację kilku punktów.

Wspólne spędzanie czasu wolnego – Niestety z biegiem czasu i wkradającej się rutyny do związku, pary spędzają z sobą coraz mniej czasu wolnego. Tryb życia, obowiązki oraz praca nie daje nam dużego pola do popisu. Zniechęcający może być brak wspólnych zainteresowań oraz hobby. Warto jednak wygospodarować czas na to, by spędzić go tylko we własnym towarzystwie. Nie powinien to być jednak czas, spędzony na kanapie i poświęcony na wpatrywanie się w telewizor lub telefon komórkowy. W ten sposób nawet spędzając czas razem, potrafimy bardzo oddalić się od siebie. Kluczowe jest znalezienie tego, co sprawi, że para będzie wspólnie coś przeżywać. Może to być sport, podróżowanie, czy nawet wspólna zabawa. Takie spędzanie czasu wolnego przybliży do siebie partnerów oraz pomoże w rozwinięciu ciepłych uczuć
Drobne gesty oraz sposób zachowania – W walce z obojętnością pomoże nam zwrócenie uwagi na małe gesty, oraz sposób zachowania względem naszego partnera. Partnerzy nie powinni szczędzić sobie uprzejmości, miłych słów oraz drobnych gestów, które pokazują, jak wyjątkowa relacja łączy dwie osoby.
Plany i marzenia – Nic tak nie łączy, jak wspólne plany i marzenia. Samo rozmyślanie o tym, czego się pragnie, potrafi sprawić wiele przyjemności. Warto planować razem. Nie muszą to być odległe marzenia, które ciężko będzie spełnić. Mogą to być drobiazgi, które jedynie przypomną nam, że chcemy realizować się z drugą osobą i z nią cieszyć się i przeżywać wszystkie radosne chwile.

Obojętność w związku – psychoterapia par

Pojawienie się obojętności w związku wcale nie musi oznaczać jego końca. Obojętność może nam sygnalizować pojawienie się problemów, o których trzeba szczerze porozmawiać z partnerem. Niestety wiele par stara się nie zauważać problemu, a to prowadzi jedynie do pogłębienia się problemu. Najważniejsze jest zatem spojrzenie z szerszej perspektywy na to, co się dzieje i niebagatelizowanie problemu. Partnerzy po odbyciu szczerej rozmowy mogą starać się wprowadzić w życie wyżej wymienione rady, które pomogą odbudować zaangażowanie. Niestety nie zawsze problemy znikają. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy partnerzy żywią do siebie urazę, lub trzymają wewnątrz siebie stare żale. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może okazać się udział w psychoterapii dla par.

W gabinecie psychologa partnerzy będą mieli sposobność szczerze porozmawiać o tym, co trzymają w głębi siebie, pod okiem specjalisty, który dołoży starań, by rozmowa przebiegała po właściwym torze. Psychoterapeuta par pomoże również partnerom spojrzeć z szerszej perspektywy na ich związek oraz problemy, z którymi przyszło się im borykać. Nie zawsze jest to łatwy proces, ale dzięki staraniom obojga partnerów psychoterapia par potrafi przynieść pożądane efekty. Podczas sesji partnerzy zwrócą uwagę na wzajemne potrzeby, oraz poznają metody, które pomogą odbudować zaangażowanie i zacieśnić łączącą ich więź.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.