Jeśli zastanawiasz się, czym się zajmuje psycholog, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Z chęcią opowiemy Ci, kim jest psycholog, jaki jest jego zakres działań, kiedy warto się do niego wybrać? PsychoCare współpracuje ponad 100 specjalistów. Większość z nich, oprócz tego, że są psychoterapeutami, ukończyła również studia psychologiczne, czyli są magistrami psychologii. Świadczą oni usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne, dla osób które zmagają się z różnymi trudnościami w swoim życiu.

Kim jest psycholog?

Psycholog jest osobą, która ukończyła wyższe studia na kierunku psychologia. W trakcie studiów, psycholog miał do wyboru specjalizację, czyli obszar psychologii w którym będzie się specjalizował. Wśród tych najbardziej popularnych można wyróżnić: psychologię kliniczną (dziedzina zajmująca się zaburzeniami psychicznymi), psychologia sportu, psychologia pracy i organizacji, psychologia sądowa, psychologia marketingu i reklamy. W gabinecie psychologicznym PsychoCare najczęściej spotkasz psychologa klinicznego.

Psycholog posiada wiedzę między innymi w zakresie:

Zastanawiasz się pewnie teraz, czym się zajmuje psycholog. Za chwilę przybliżymy Ci odpowiedź na to pytanie.

Jaki jest zakres działań psychologa?

Kim jest psycholog? Na to pytanie już znamy odpowiedź. Teraz zastanówmy się pokrótce, czym ten specjalista zajmuje się w swojej codziennej pracy. Psycholog to osoba, która w pracy z klientem ma na celu udzielanie wsparcia i pomocy psychologicznej. Czym się zajmuje psycholog bardziej szczegółowo? To zależy m.in. od miejsca, w którym świadczy swoje usługi oraz celu wizyty. Psycholog szkolny, ma na celu wspomóc dzieci i młodzież w różnych kryzysach, dotyczących relacji z rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami, a także w relacji samym ze sobą. Innym specjalistą jest na przykład psycholog sportu, który wspomaga sportowców w utrzymaniu motywacji, przeżywających spadek formy, czy frustrację związaną z przegraną.

Psycholog sądowy, wydaje opinię i stawia diagnozę świadków, sprawców, pokrzywdzonych wstępujących w procesach sądowych. Psycholog marketingu i reklamy bada jaki wpływ na odbiorcę mają działania marketingowe. A czym się zajmuje psycholog kliniczny? Udziela porad psychologicznych, stawia diagnozę, wydaje opinie i zaświadczenia, prowadzi szkolenia i warsztaty. Należy pamiętać, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa.

Jak więc widzimy zakres pracy psychologa jest bardzo obszerny. Psycholog w swojej pracy może wykonywać szereg czynności, nie wszystkie są bezpośrednio związane z poprawą naszego zdrowia emocjonalnego.

Kiedy warto wybrać się do psychologa?

Gdy już wiesz, czym zajmuje się psycholog, warto się zastanowić kiedy można i warto się do niego udać. Każdy z Nas, na przestrzeni swojego życia znajduje się w takim momencie, w którym stoi przed murem. Co może być tym murem?

Z czym możesz udać się do psychologa? Przede wszystkim, gdy dochodzisz do wniosku, że znane Ci do tej pory sposoby radzenia sobie z trudnościami zawiodły. To jest odpowiedni moment, aby spotkać się z psychologiem, który pomoże w diagnozie problemu i znalezieniu sposobów poradzenia sobie z nimi. Teraz pozostaje wybranie odpowiedniego miejsca na rozmowę z psychologiem. Warto jest znaleźć sprawdzone poradnie i gabinety, aby mieć pewność, że spotkamy się z profesjonalistą. PsychoCare jest miejscem, które spełnia wszystkie kryteria. Z chęcią pomożemy Ci dokonać zmian w Twoim życiu. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu.

Pierwszy krok na drodze do równowagi emocjonalnej

Podjęcie decyzji o udaniu się do psychologa, to niejako pierwszy krok stawiany na drodze, ku odzyskaniu równowagi emocjonalnej. Podczas spotkania z pacjentem, psycholog szczegółowo analizuje problem, z którym pacjent się zwrócił oraz obserwuje i wyciąga wnioski ze stanu emocjonalnego pacjenta i jego zachowania. W razie konieczności, psycholog może zalecić wykonanie szeregu badań oraz testów psychologicznych, które pomogą mu w postawieniu diagnozy psychologicznej. Dzięki temu specjalista będzie mógł pokierować dalej pacjenta. Dalszy sposób leczenia ustalany jest indywidualnie. Psycholog może zalecić pacjentowi konsultację psychiatryczną, neurologiczną lub skierować na psychoterapię. Jeśli problemy pacjenta nie są zbyt głębokie, psycholog może zaproponować kilka spotkań, podczas których pomoże pacjentowi spojrzeć na swoje doświadczenia z innej perspektywy. Czasem tych kilka spotkań wystarczy, by zacząć wprowadzać zmiany w swoim życiu.

Warto zwrócić uwagę na to, że psycholog nie jest lekarzem, a co się z tym wiąże nie wypisuje recept. Pacjenci, którzy ze względu na swój stan psychiczny, wymagają wdrożenia leczenia farmakologicznego, powinny udać się do lekarza psychiatry. Psychiatra zapozna się z diagnozą oraz opinią wystawioną przez psychologa, oraz przeprowadzi krótki wywiad z pacjentem. Na tej podstawie przepisze właściwe leki.

Psycholog – wybór specjalisty

Jak wybrać psychologa, który spełni nasze oczekiwania? Wybierając psychologa warto zapoznać się z jego wykształceniem oraz doświadczeniem. Warto pamiętać o tym, że specjalista powinien być wybrany w odniesieniu do naszych potrzeb. Psycholog, który został nam polecony przez znajomego, lub posiada dobre opinie w sieci, wcale nie musi okazać się osobą dopasowaną do naszych problemów, potrzeb i oczekiwań. W PsychoCare istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji, której celem jest dobór właściwego specjalisty. Taka wstępna, bezpłatna konsultacja pozwala zapoznać się pokrótce z problemami oraz potrzebami pacjenta, i na tej podstawie dobierany jest właściwy specjalista. Taka konsultacja stanowi dobry grunt pod rozpoczęcie pracy nad odzyskaniem równowagi psychicznej.

Wizyta u psychologa – obawy

Pierwsza wizyta u psychologa może rodzić niepokój i wiele obaw. Takie uczucia są zupełnie naturalne. Osoby zgłaszające się do psychologa często obawiają się tego, co pomyślą sobie inni oraz tego, że mogą zostać ocenieni przez osoby ze swojego otoczenia oraz tego co mogą usłyszeć w gabinecie specjalisty. Warto jednak pamiętać, że psycholog nie ocenia, a jego rolą jest wsparcie klienta. Wizyta u psychologa opiera się na rozmowie. Warto więc powiedzieć o swoich obawach, a także zadawać pytania dotyczące wszystkich ważnych kwestii związanych z problemem czy pojawiającymi się wątpliwościami.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.