Spis treści
Dobry psycholog i dobry psychoterapeuta to taki, który potrafi Nam pomóc
Czy liczba opinii ma znaczenie wydając osąd, że trafiliśmy do dobry psycholog lub dobry psychoterapeuta? Internet jest obecne głównym źródłem pozyskiwania wiedzy na różne tematy. Osoby, które zdecydowały się skorzystać z pomocy psychologa, często zaczynają swoją przygodę od znalezienia informacji w Internecie. Obecnie, jest kilka portali, z których dowiemy się w jaki sposób pracuje dany psycholog oraz jakie ma opinie. Jak radzili sobie ludzie, gdy nie było Internetu? Korzystali głównie z „poczty pantoflowej”, czyli dzielili się opiniami na temat danego lekarza, psychologa w trakcie bezpośrednich rozmów. Jednak czy liczba opinii jest gwarancją bycia dobry psycholog? Niekoniecznie! Dla danego Klienta, dany psycholog będzie dobry. Inny, po odbyciu konsultacji będzie rozczarowany. Dlaczego się tak dzieje? W głównej mierze dlatego, że różnimy się między sobą. Jedni lubią róże, inni tulipany. Zatem nie wszyscy zgodzą się, że dany psycholog dobry jest. Najważniejsze jest to, aby potrafił Nam pomóc.
Od czego zależy nasze zadowolenie ze współpracy z psychologiem?
Jest wiele czynników, które mają wpływ na postrzeganie dobry psycholog. Dużo zależy od tego, z jakim problemem się zgłaszamy. Psychologowie specjalizują się w różnych dziedzinach. Swoją drogę zawodową, wybierają już podczas studiów. Wtedy określają w jakim kierunku chcą się szkolić. Z zaburzeniami nastroju, problemach w relacjach interpersonalnych najlepiej poradzi sobie psycholog kliniczny. Czyli psycholog, który w trakcie studiów wybrał specjalizację psychologia kliniczna. Oprócz specjalizacji, należy również zapoznać się z informacją, kto jest odbiorcą oddziaływań danego psychologa. Dobry psychoterapeuta powinien również spełniać te kryteria.
Psychologowie dzielą się na: dziecięcych, młodzieży, dorosłych, rodzin, par. Są również psychologowie, którzy pracują ze wszystkimi. Jednak zazwyczaj, są to bardzo doświadczeni specjaliści, którzy w swoim życiu zawodowym spotkam się z wieloma, różnym przypadkami. Dobry psycholog dla Nas to taki, który pasuje Nam pod względem temperamentalnym. Nie oznacza to, że tylko ekstrawertyk jest w stanie porozumieć się z drugim ekstrawertykiem. Często zdarza się, że Klient który jest cichy i spokojny będzie się lepiej czuł w towarzystwie Terapeuty, który jest otwarty i komunikatywny. Ważne, jest aby relacja między uczestnikami spotkania była korektywna. Czyli taka, która da poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia, szacunku i wsparcia.
Jakie cechy ma dobry psycholog lub dobry psychoterapeuta?
Nie ma uniwersalnego zestawu cech, które powinien posiadać dobry psycholog. Ale są cechy, których występowanie zwiększa prawdopodobieństwo bycia zadowolonym ze współpracy z psychologiem. Jedną z nich jest otwartość. Przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka. Dobry psycholog musi lubić ludzi. Jest to zawód, który głównie polega na kontakcie z drugim człowiekiem. Dlatego sympatia wobec drugiego człowieka jest niezbędna. Wspomniana otwartość dotyczy również chęci rozwoju. Psycholog kształci się przez całe życie. Oprócz studiów magisterskich, pogłębia również wiedzę na licznych szkoleniach, warsztatach, seminariach. Dobry psycholog jest również empatyczny, potrafi współodczuwać. Często mierzy się z cierpieniem drugiego człowieka. Brak zrozumienia dla trudnych emocji Klienta, uniemożliwia autentyczne reakcje. I powoduje, że Klient nie czuje się komfortowo w relacji. Warto, aby specjalista potrafił również być elastyczny. To znaczy, że potrafi reagować w odpowiedni sposób w określnych sytuacjach. Nie jest sztywny w osądach, dzięki temu będzie potrafił pokazać różne perspektywy Klientowi. Bycie obiektywnym jest trudne, ale bardzo korektywne. Człowiek w obecności drugiej osoby, która nie próbuje go oceniać, czuje się bezpiecznie i może uczyć się nowych umiejętności.
Wybór dobry psycholog nie jest prosty, dlatego warto kierować się swoją intuicją lub skorzystać z pomocy osób, instytucji, które doborem zajmują się profesjonalnie. W PsychoCare prowadzimy bezpłatne konsultacje, podczas których dobieramy psychologa do klienta. Dzięki czemu, zwiększamy szansę na to, że obydwie strony będą zadowolone ze współpracy.