Kompleks Edypa jest naturalną fazą występującą w procesie rozwoju psychoseksualnego małych chłopców i polega na odczuwaniu przez chłopca miłości erotycznej do swojej matki. Syndrom Edypa może stanowić poważny problem w momencie, gdy faza ta nie ustąpi samoistnie. Nierozwiązany kompleks Edypa może w poważny sposób odbić się na dorosłym życiu chłopca. W jaki sposób objawia się syndrom Edypa? W jaki sposób powinni zachowywać się rodzice, gdy zauważą niepokojące zachowanie u syna? Na czym polega leczenie kompleksu Edypa?
Spis treści
Syndrom Edypa – co to takiego?

Nazwa kompleks Edypa wywodzi się z mitologii i nawiązuje do Edypa, który zapałał miłością romantyczną do swojej matki. Choć mitologiczny Edyp nie był świadom tego, że wiąże się z własną matką, to w psychoanalizie syndromem Edypa nazywa się odczuwanie kazirodczej miłości oraz popędu seksualnego, kierowanego do własnej matki. Syn chcąc zyskać wyłączne zainteresowanie ze strony matki, zaczyna reagować negatywnie i wrogo na osobę ojca. W obawie przed utratą miłości matki, małym chłopcu pojawia się uczucie zazdrości i chęć rywalizacji z ojcem. Syndrom Edypa pojawia się w życiu każdego małego chłopca, jako naturalny element rozwoju psychoseksualnego. Objawy świadczące o wystąpieniu tego syndromu, można zaobserwować u chłopców w wieku 3-5 lat.
U dziewczynek może występować syndrom Elektry. Rodzice, którzy zauważą objawy kompleksu Edypa u swojego dziecka, nie powinni panikować. Syndrom Edypa ustanie samoistnie. W niektórych przypadkach syndrom Edypa zostaje nieprzepracowany we właściwy sposób i może tym samym odbić się na życiu dorosłego już mężczyzny. Jak wówczas reagować?
Syndrom Edypa objawy
Symptomy, które mogą wskazywać na wystąpienie u dziecka kompleksu Edypa, mogą pojawić się w okresie od 3 do 5 roku życia. Zachowania te, związane są ściśle z rozwojem psychoseksualnym dziecka oraz poznawaniem zjawisk erotycznych. Dziecko może nadmiernie zabiegać o utrzymywanie kontaktów cielesnych z matką. Malec bacznie obserwuje, jak ojciec zachowuje się względem matki i będzie próbował go naśladować. Może zdarzyć się, że będzie syn będzie chciał całować matkę w usta, w sposób, jaki robi to jego ojciec. Dziecku nie będzie się również podobała zażyłość, jaka łączy jego rodziców. Syn pałając zazdrością, będzie wrogo nastawiony do ojca, traktując go, jak rywala.
Omawiając objawy syndromu Edypa, warto zwrócić uwagę na pojawienie się obawy u dziecka, że zostanie ono pociągnięte do odpowiedzialności w związku z zabieganiem o uczucia romantyczne matki. Obawa ta występuje w relacji z ojcem i określona jest, jako lęk kastracyjny. Pojawienie się tej obawy u dziecka pomaga w prawidłowym przepracowaniu syndromu Edypa.
Kompleks Edypa – jak reagować?
Skoro wystąpienie syndromu Edypa jest czymś naturalnym, to czy rodzice powinni ingerować, gdy zaobserwują niepokojące zachowanie dziecka? Oczywiście w celu poprawnego przepracowania kompleksu Edypa rodzice powinni podjąć pewne działania. Można również poprosić o pomoc psychologa lub psychoterapeutę, który zwróci rodzicom uwagę na to, jakich zachowań powinni unikać, oraz jak reagować w wypadku zmian w zachowaniu syna. Rodzice powinni pamiętać, że nigdy nie powinni reagować złością oraz w gniewie odtrącać dziecko. Podejmowane przez nich działania muszą być delikatne i naturalne, które nie wzbudzi poczucia winy u dziecka. Takie postępowanie pomoże rozwiązać konflikty psychologiczne u chłopca.
Działania rodziców mające na celu właściwe przepracowanie syndromu Edypa opierać się będą na przykład na wprowadzeniu pewnych zmian, które są naturalną koleją rzeczy. Syn powinien spać we własnym pokoju. Nie powinno się pozawalać dziecku sypiać razem z rodzicami, oraz dopuścić do tego, by oglądało ich podczas zbliżeń intymnych, lub nago. Dodatkowo rodzice powinni ograniczyć pewne sposoby okazywania czułości dziecku. Mama powinna uczyć syna, że może całować ją jedynie w policzek, a na pocałunek w usta może pozwolić sobie jedynie tata. Takie zdrowe zachowania pomogą chłopcu przepracować kompleks Edypa w naturalny sposób. Dzięki temu, zrozumie jaką rolę pełni w rodzinie i przestanie rywalizować z ojcem o romantyczne uczucie matki.
Kompleks Edypa w dorosłym życiu
Zdarza się, że dziecko nie przepracuje we właściwy sposób naturalnie występującego syndromu Edypa. Może tak się stać na skutek problemów rodzinnych typu rozwód, separacja, czy też śmierć rodzica. Innym powodem może być przesadne okazywanie uczuć dziecku przez matkę, oraz spędzanie z synem większości czasu sam na sam. Takim sytuacjom sprzyja praca zawodowa, która pełna jest delegacji i wyjazdów służbowych. W jaki sposób nieprzepracowany kompleks Edypa w dzieciństwie, może odbić się na życiu dorosłego mężczyzny? Choć kompleks Edypa w dzieciństwie skupia swoją uwagę na odczuwaniu kazirodczego uczucia względem matki, to w dorosłym życiu przyczynia się do pojawienia się innych problemów.
Kompleks Edypa sprzyja również przejawianiu zachowań narcystycznych.Mężczyzna cierpiący z powodu kompleksu Edypa może uważać się za osobę wyjątkową, która nie dopuszcza do siebie żadnej krytyki. Taka postawa wynika z zapewniania w dzieciństwie przez matkę o wyjątkowości chłopca. Tego rodzaju zachowanie budzić będzie jedynie niechęć innych oraz rodzić problemy w nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Kompleks Edypa w dorosłym życiu objawiać się może problemami w stworzeniu udanego związku z kobietą. Nawet jeśli mężczyzna taki stworzy związek, to będzie on pełen toksycznych zachowań. Mężczyzna z nieprzepracowanym kompleksem Edypa będzie miał bowiem problem z opuszczeniem domu rodzinnego, oraz nadmiernym przywiązaniem do mamy, co jedynie będzie rodzić konflikty i nieporozumienia w związku. Prowadzenie życia bez matki u boku, może wydawać się takiej osobie wyjątkowo ciężkie, postać matki będzie zawsze będzie odgrywać bardzo dużą rolę w jego życiu.