Coming out jest inaczej nazywany ‘wyjściem z szafy’. Co oznacza takie ujawnianie się? Coming out to nic innego, jak ujawnienie orientacji seksualnej. Podjęcie decyzji o poinformowaniu najbliższej rodziny oraz znajomych o swojej orientacji seksualnej jest ciężkie nie tylko dla samej osoby zainteresowanej. Może to być bardzo ciężkie i przykre doświadczenie dla bliskich, którzy z tą decyzją będą musieli się pogodzić. Jak przygotować się do coming out? Jak ważne jest wsparcie psychologiczne przy coming-oucie?

Czym jest coming out?

Na czym polega proces coming out? Jest to nic innego jak ujawnienie się, czyli oficjalne przedstawienie swojej orientacji seksualnej. Każda osoba homoseksualna musi przejść przez ten niełatwy proces. Cming out może odnosić się do ujawnienia rodzinie, znajomym w pracy, lub najbliższym znajomym. Decyzja o coming out-cie powinna być wcześniej przemyślana, a samo przedstawienie swojej orientacji seksualnej bliskim powinno odbyć się w dobrym miejscu i czasie. Jest to niezwykle ważne, przede wszystkim dlatego, że dla najbliższej rodziny i przyjaciół osoby homoseksualnej, otrzymanie takiej informacji będzie pewnego rodzaju szokiem. Wiele zależy od podejścia bliskich do osób będących innej orientacji seksualnej, jednak mimo wszystko będzie to duże przeżycie, zwłaszcza dla rodziców i najbliższej rodziny zainteresowanego. Coming out jest też niezwykle stresującym przeżyciem dla osoby homoseksualnej. Mimo wielu obaw i napięcia przed ujawnieniem się bliskim, osoba która tego dokona, czuje się o wiele lżej. Ulga psychiczna dotyczy przede wszystkim braku konieczności dalszego ukrywania się.

Zanim osoba homoseksualna postanowi zdobyć się na coming out, tygodniami, a nawet miesiącami stara się dobrze przemyśleć, w jaki sposób tego dokonać. Już samo rozmyślanie o ujawnieniu się może być powodem wielu napięć. Wsparcie psychologiczne przy coming oucie jest zatem ważne, nie tylko dla najbliższych, którzy usłyszeli taką informację, ale również dla osoby zainteresowanej przed ujawnieniem się. Informując bliskich o swojej orientacji seksualnej, osoba homoseksualna jest w stanie w końcu zacząć żyć w pełni. Choć zdaje sobie sprawę z tego, że może nie zostać zaakceptowana, to pragnienie uwolnienia się od strachu i ciągłego ukrywania jest o wiele silniejsze. Decydujący się na ujawnienie, muszą w pełni zdawać sobie sprawę z tego, że ze względu na uprzedzenie części naszego społeczeństwa mogą znaleźć się w sytuacjach przepełnionych nietolerancją, a nawet wykluczeniem społecznym. Jak przygotować się do coming out? Co powinna zrobić osoba homoseksualna przed przekazaniem bliskim takiej informacji?

Jak przygotować się do coming out?

Jakie działania powinna podjąć osoba homoseksualna przygotowując się do coming out? Przede wszystkim warto zastanowić się nad wszystkimi plusami i minusami przedstawienia bliskim stanu faktycznego, dotyczącego sfery psychoseksualnej. Analiza wszystkich ‘za’ i ‘przeciw’ pomoże podjąć ci decyzję, której nie będziesz później żałować. Jeśli zdecydujesz się na coming out warto przemyśleć poniższe punkty.

Przygotowując się do coming out można udać się do gabinetu psychoterapeuty lub seksuologa i przedyskutować swoje obawy. Specjalista będzie mógł udzielić właściwego wsparcia osobie homoseksualnej oraz udzielić wielu rad i wskazówek, które można wykorzystać podczas ujawniania się. Decyzja o coming-ocie powinna również skłonić daną osobę do przeanalizowania i odpowiedzenia sobie na poniższe pytania:

Coming out – co oznacza dla rodzica?

Proces coming out jest niezwykle ciężki nie tylko dla osoby, która zdecydowała się n ujawnienie. Jest to szczególnie napięty czas dla rodziców. Rodzic w obliczu takiej sytuacji może odczuwać cały wachlarz emocji. Lęk, strach, poczucie winy, smutek, a nawet złość. Te jakże silne emocje mogą mieć różne źródło. Wiele z nich może rodzić się u podstaw nietolerancji oraz krzywdzących stereotypów, czy też małej wiedzy na temat osób homoseksualnych. Łatwiej będzie sobie poradzić ze stanem emocjonalnym, gdy zrozumie się, co powoduje tak burzliwe uczucia. Choć rodzic może wpaść w złość w związku z przekazanym oświadczeniem, to mimo wszystko powinien docenić wysiłek i szczerość dziecka. Jest do bardzo duży akt zaufania. Z kolei warto też zrozumieć, że złość i inne negatywne emocje nie wpłyną na zmianę orientacji dziecka. Jedyne co dobrego w takiej sytuacji może zrobić to pogodzić się z sytuacją i udzielić wsparcia.

Wsparcie psychologiczne przy coming-oucie

Proces coming out nie jest prosty. Bardzo duże znaczenie ma wsparcie psychologiczne przy coing-oucie. Jeśli jesteś rodzicem i zastanawiasz się, w jaki sposób powinieneś porozmawiać ze swoim dzieckiem, możesz skorzystać z pomocy psychologicznej. Rozmowa ze specjalistą pomoże ci również uporać się z drzemiącymi w tobie negatywnymi emocjami. Podczas rozmowy z dzieckiem warto okazać wsparcie. W niektórych sytuacjach można zgłosić się do psychoterapeuty razem z osobą homoseksualną. Umożliwi to również przeprowadzenie spokojnej rozmowy, którą czasem ciężko odbyć ze względu na silne emocje, które są jak najbardziej zrozumiałe. Rodzic, który chce udzielić wsparcia psychologicznego, powinien starać się nie oceniać, nie obwiniać i nie osądzać. Z kolei osoba ujawniająca się, nie może liczyć na natychmiastową akceptację ze strony najbliższych. Dla każdej ze stron jest to ciężka sytuacja.

Pomoc psychoterapeutyczna pomoże rodzicom nie tylko uporać się z emocjami. Dzięki poradom specjalisty, będą wiedzieć jak pomóc swojemu dziecku. Dowiedzą się również tego, jak wygląda prawda na temat osób homoseksualnych. Psychoterapeuta pomoże również poznać prawdę na temat wielu błędnych poglądów na temat homoseksualistów. Aby móc odnaleźć się w tej sytuacji, staraj się nie szukać winnych. Bardzo ważna okaże się umiejętność pogodzenia się z obecną sytuacją. Aby było to możliwe, dajmy sobie czas. Nie rezygnuj też z regularnych spotkań z terapeutą, jeśli sytuacja emocjonalna tego wymaga.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.