Wątpliwości przed ślubem pojawiają się w wielu związkach. Większość z nas takie wątpliwości postrzega, jako coś zupełnie normalnego. W końcu ślub jest początkiem nowego życia i kluczowym wydarzeniem. Choć wątpliwości przed ślubem mogą być czymś naturalnym, to czasem wcale nie muszą. Jeśli wątpliwości przed ślubem zaczynają cię męczyć, przyjrzyj się istocie problemu. Być może zwątpienie przed ślubem jest sygnałem ostrzegawczym. Kiedy należy przejmować się takimi wątpliwościami? Czy związek przed ślubem zawsze przechodzi takie problemy?

Skąd się biorą wątpliwości przed ślubem?

Wątpliwości przed ślubem – co mogą oznaczać?

Podjęcie decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, oznacza bardzo dużą zmianę w naszym życiu. Ta ważna zmiana dotyczy życia dwojga osób, nawet jeśli te pozostawały w związku przed ślubem przez dugi czas. Wątpliwości przed ślubem pojawiają się nawet w długich i udanych związkach. Skąd się biorą? Czynników wpływających na pojawienie się zwątpienia może być naprawdę wiele. Wśród nich można wymienić przykład rozwiedzionych rodziców, czy bliskich znajomych. Czasem przed ślubem rozmyślamy sobie o związkach małżeńskich, które znamy. Niestety, nie wszystkie są udane. Spoglądanie na własny ślub, przez pryzmat problemów, które przechodzą inne małżeństwa, mogą rodzić wątpliwości. Nie jest to jednak zły objaw. Zwątpienie świadczy przede wszystkim o tym, że poważnie podchodzimy do tematu i jest to dla nas szczególnie ważna decyzja, która wymaga przemyślenia.

W niektórych osobach wątpliwość może rodzić się, gdy myślą o ślubie, jak o elemencie ustatkowania się. Wątpliwości przed ślubem facet ma gdy myśli o tym, że odbiera sobie wolność. Kolejnym czynnikiem wpływającym na pojawienie się zwątpienia jest to, co motywuje do zawarcia związku małżeńskiego. Nie zawsze jest to chęć stabilizacji, czasem decyzja ta wynika z presji społecznej, przypodobania się rodzicom, czy pojawienia się myśli, że nikt lepszy już się nie trafi. Zagłuszane emocje potrafią przysporzyć wiele stresu i frustracji. Właśnie dlatego warto podejść do problemu we właściwy sposób. Jaki?

Analiza problemu – zwątpienie przed ślubem

Jak już zdążyliśmy podkreślić, wątpliwości przed ślubem mogą, ale nie muszą być ostrzeżeniem przed nadchodzącym złem. Aby rozwiać swoje wątpliwości konieczna będzie mała analiza problemu. Poznanie prawdziwych powodów wątpliwości, które się pojawiły, umożliwią podjęcie właściwych kroków. Przede wszystkim należy przeanalizować, czy pojawiające się wątpliwości, to stres i niepokój powodowany zbliżającym się wielkim wydarzeniem życiowym, czy problemami, które nie zostały przepracowane we właściwy sposób. Wątpliwości, których nie wolno lekceważyć, dotyczą niepokojącego zachowania partnera np. niedojrzałość, skłonność do agresji lub uzależnień. Tego rodzaju wątpliwości są słuszne, i należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy wybór partnera faktycznie jest trafny. Osoby, które analizują swoje wątpliwości, mogą zadać sobie kilka pytań, które pomogą trafnie ocenić sytuację.

Stres przed ślubem – przykładowe problemy

Poniżej przedstawiono kilka przykładowych wątpliwości, które mogą skutecznie zatruć życie przyszłym małżonkom.

O czym mogą świadczyć wątpliwości przed ślubem?

Pojawienie się wątpliwości tuż przed wstąpieniem w związek małżeński, z całą pewnością świadczy o tym, że wydarzenie to jest dla nas niezwykle ważne i poważnie podchodzimy do instytucji małżeństwa. Można powiedzieć, że wręcz nienaturalnym zachowaniem byłoby podejście do małżeństwa bez żadnych obaw. W końcu to ogromna życiowa zmiana. Przedślubne wątpliwości mogą jednak świadczyć o czymś jeszcze. Bywa, że któryś z partnerów zastanawia się, czy podjął dobry wybór i czy decyzja o ślubie uszczęśliwi ją i partnera.

Pojawienie się wątpliwości może być sygnałem ostrzegawczym, że jednak nasz związek nie wygląda do końca tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Takie zwątpienie może oznaczać, że nie nadeszła jeszcze właściwa pora na zawieranie związku małżeńskiego i potrzeba nam więcej czasu do przemyślenia tej decyzji.

Zwątpienie przed ślubem – jak sobie z nim poradzić?

Problemy przed ślubem i rozwijające się zwątpienie może prowadzić do pojawienia się niepokoju, lęku, a nawet frustracji. Jak już wcześniej wspomniano, takie obawy mogą być dla nas sygnałem alarmowym, że coś niedobrego dzieje się w naszym związku. Takich sygnałów nie należy lekceważyć. Jeśli samodzielna próba analizy problemu nie pomogła, warto porozmawiać na ten temat z przyszłym współmałżonkiem. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż temat dotyczy partnera bezpośrednio. Obserwowanie, jak druga osoba reaguje na pojawiający się problem, może całkowicie rozwiać wątpliwości przed ślubem. Jeśli nie potrafisz zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem, to czy będziesz umieć mu zaufać w innych kwestiach i szukać w nim oparcia?

Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do psychoterapeuty. Być może zwątpienie, które się pojawiło nie jest sygnałym ostrzegawczym, przed nadchodzącą katastrofą. Psychoterapeuta może zwrócić uwagę na przeszłość i pewne bolesne przeżycia, które z biegiem czasu zostały wyparte, a w dalszym ciągu odbijają piętno na dorosłym życiu. Psychoterapeuta nie tylko wysłucha, ale również pomoże przeanalizować źródło wątpliwości przed ślubem. Rozmowa ze specjalistą ma to do siebie, że nie jest to osoba bezpośrednio zaangażowana w życie pary. Dzięki temu pomoże osobie z wątpliwościami obiektywnie spojrzeć na problem. Należy pamiętać, że decyzja o ślubie jest niezwykle poważna. Związku małżeńskiego nie powinna zawierać osoba, w której głowie kłębią się wątpliwości. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest przesunięcie daty ślubu. Czas, który sobie damy na przemyślenia warto wykorzystać, udając się z partnerem na psychoterapię par i rozmowę ze specjalistą z dziedziny problemów w związku.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.