Pomimo tego, że społeczeństwo jest coraz bardziej progresywne, ludzie z coraz większą akceptacją podchodzą do różnych form miłości to jest jeden tematy, który stale budzi kontrowersje – duża różnica wieku w związku. Zastanówmy się czy wiek to tylko liczba.

Wyzwania, które stoją przed związkiem z dużą różnicą wieku

Trudności, które mogą napotkać poszczególne pary są bardzo zależne od wielu czynników i różnych okoliczności. Można wyróżnić kilka częściej pojawiających się problemów.

Najbardziej podstawową i popularną trudnością jest to, że partnerzy są aktualnie na innym etapie w życiu, zmagają się z innymi trudnościami oraz mają inne pragnienia. Bardzo istotna jest szczera komunikacja o swoich oczekiwaniach i priorytetach z otwartością na to, w którą stronę chce podążać Wasz partner. Najtrudniejsze zadanie mają pary, w których kobieta jest na granicy wieku rozrodczego i zależy jej na dziecku, a starszy partner nie czuje się na siłach na rodzicielstwo lub młodszy, który może nie być na to gotowy.

Kolejnym sporym problemem dla związków, w których różnica wieku jest większa, niż 10 lat może być to, że partnerzy są na innym poziomie zawodowym lub finansowym. To bardzo ważna kwestia, ponieważ gdy jedna strona stanie się zależna od drugiej, może czuć się uwięziona w relacji.

Trzeba wspomnieć o trudnościach, które można napotkać ze strony innych osób. Złośliwe komentarze obcych ludzi, stereotypizacja, oskarżenia o materializm czy brak akceptacji ze strony przyjaciół czy rodziny może stanowić prawdziwe wyzwanie do utrzymania relacji.

Zalety związków z różnicą wieku

Oprócz wielu trudności jest też sporo zalet takich relacji, które warto wziąć pod uwagę.

Starszy partner jest bardziej doświadczony życiowo, ma większą wiedzą, może zapewnić poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle ważne dla wielu kobiet. Dodatkowo będzie spokojniej podchodzić do wielu problemów w relacji, ponieważ prawdopodobnie zmagał się z podobnymi w poprzednich związkach. Kolejną zaletą jest poszerzenie perspektywy oraz chęć zrozumienia obydwu partnerów na świat swoich ukochanych, który może być zupełnie inny ze względu na dzielące ich lata.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak zadbać o relację

Daj przestrzeń partnerowi, dzięki temu oboje możecie na chłodno podejść do wielu spraw bez obawy, że druga strona poczuje się zbyt przytłoczona.

Bądź cierpliwa, opanowanie i spokój to podstawa solidnej relacji, ponieważ w bliskich relacjach nasze emocje mogą odgrywać za duże role. Postaraj się patrzeć na rzeczy z pozytywnej perspektywy i bądź wspierająca.

Ciesz się z małych rzeczy. Są różne języki miłości, dla niektórych będzie to bukiet pięknych kwiatów, a dla innych zaparzenie kawy rano. Warto mieć to na uwadze oraz doceniać wszystkie małe gesty ze strony partnera.

Bądź elastyczna. Związek to dogranie się dwóch, często zupełnie różnych osób, dlatego tak ważne jest zachowanie otwartości i elastyczności, aby zbudować silną relację opartą na empatii.

Mów o swoich emocjach. Większość problemów można rozwiązać za pomocą prawidłowej komunikacji.

Doceniaj wszystko nie oczekuj niczego. Często świadomie bądź nie, narzucamy na swojego partnera pewne oczekiwania i odczuwamy frustrację, gdy ich nie spełnia. Pozbycie się chęci zmiany drugiej osoby może zaoszczędzić wiele nerwów.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z osobami pozostającymi w związku i pomagają rozwiązywać ich problemy. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.