Wielu z nas doświadcza w swoim życiu sytuacji, w której czuje, że nie podoła rozwiązaniu swoich problemów. Bezradność, często poczucie winy oraz lęk, może działać wręcz paraliżująco. W takich sytuacjach możemy zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty. W gabinecie tego specjalisty wsparcie znajdą również osoby, które cierpią na skutek rozpadu małżeństwa, śmierci kogoś bliskiego lub z powodu uzależnienia. Jak wygląda psychoterapia? Do kogo skierowana jest ta forma pomocy psychologicznej? W tym artykule rozważymy również pięć powodów do rozpoczęcia psychoterapii.

 Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: psychoterapia na czym polega? Czy skierowana jest tylko dla osób chorych psychicznie? Jak długo trwa? Jak wygląda spotkanie? Odpowiedzi możemy szukać w Internecie lub bezpośrednio na spotkaniu psychoterapeutycznym. W kilku zdania można jednak określić na czym polega psychoterapia.

Psychoterapia polega na stosowaniu różnorodnych metod psychologicznych, w celu pomocy osobom zmagającym się z trudnościami. Terapia stworzona jest z myślą o osobach, które chcą poszerzać swoje umiejętności, zmieniać swoje słabości w mocne strony oraz dla osób, które borykają się z problemami/zaburzeniami psychicznymi. W psychoterapii najważniejszy jest kontakt/relacja pomiędzy pacjentem a terapeutą. Niektórym może się wydawać, że nie da się swobodnie rozmawiać z kimś obcym o dręczących nas problemach. Przecież czasem zmagamy się z bardzo wstydliwymi problemami, lub takimi, o których nie chcemy mówić głośno. Psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy rozmów, które odbywają się w gabinecie. Z kolei rozmowa z kimś obcym pozwala na wysłuchanie obiektywnej opinii osoby, które jest neutralna i nie ocenia swojego pacjenta.

W gabinecie takiego specjalisty często pojawiają się osoby, które nie potrafią wskazać konkretnego problemu, z którym się zgłaszają, natomiast czują, że dzieje się coś niepokojącego. W takich przypadkach psychoterapeuta podczas sesji stara się zidentyfikować problem, oraz przepracować go i zmienić wyuczone wzorce myślenia. Dzięki takim działaniom, pacjent uczy się rozpoznawać swoje emocje, oraz przestaje powielać błędy z przeszłości.

Odmiany psychoterapii

Wiedząc już, psychoterapia na czym polega, możemy bardziej szczegółowo zająć się tematem. Terapeuci uczą się zawodu w różnych szkołach, które określają odmienne metody oddziaływań wobec pacjentów. Najbardziej popularne są: psychoterapia psychodynamiczna, integracyjna, poznawczo behawioralna, systemowa, gestalt.

Wszystkie wymienione podejścia tłumaczą oraz określają, w jaki sposób terapeuta ma pracować z klientem. Czy bardziej skupić się na relacji pomiędzy nimi, czy nauczyć pacjenta różnych przydatnych technik. Czy skupić się tylko na tu i teraz, czy sięgać również do przeszłości? Podejścia terapeutyczne dzielą się również na: krótkoterminowe i długoterminowe. Do tych pierwszych należy m.in. psychoterapia poznawczo behawioralna, w której spotkania z terapeutą mogą trwać nawet kilka spotkań. Podejścia długoterminowe, takie jak psychoterapia psychodynamiczna może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Do kogo skierowana jest psychoterapia? Psychoterapia na czym polega?

Odbiorcą oddziaływań psychoterapeutycznych może być każda osoba, która doświadcza trudności w swoim życiu. Każdy człowiek, niezależnie od tego kim jest, czy się zajmuje, zmaga się z jakimiś problemami. Terapeuta pomoże pacjentowi uporać się z jego problemem. Biorąc pod uwagę wiek pacjenta możemy psychoterapię podzielić na: psychoterapię dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych. Pewne problemy są charakterystyczne dla konkretnych przedziałów wiekowych. Dla przykładu, psychoterapia młodzieży najczęściej zajmuje się problemami wynikającymi z okresu dojrzewania, zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami lękowymi. W psychoterapii można uczestniczyć indywidualnie, w parze (z partnerem lub inną ważną bliską osobą), całą rodziną.

Jakie czynniki mogą wskazywać na potrzebę rozpoczęcia psychoterapii?

Odpowiednie miejsce korzystania z psychoterapii

Gdy wiemy już, na czym polega psychoterapia, do kogo jest skierowana, jakie są jej odmiany, pozostaje skierowanie się do odpowiedniego miejsca, w którym będzie się korzystało z tej metody wsparcia. Warto wybierać sprawdzone miejsca, które mają wielu zadowolonych klientów. Oznacza to, że zatrudnieni są w nich dobrzy specjaliści. Wszystkie powyższe kryteria spełnia PsychoCare. Zapraszamy na umówienie się na konsultację, aby przekonać się psychoterapia na czym polega. W PsychoCare można skorzystać z konsultacji stacjonarnej, która odbędzie się w jednym z naszych gabinetów, lub konsultacji online. Psychoterapia online odbywa się zazwyczaj przy użyciu aplikacji Skype. Na taką formę decydują się osoby, które mieszkają zagranicą lub z powodu wyjazdu, czy choroby nie mogą obecnie uczestniczyć ze spotkań stacjonarnych.

5 Powodów Do Rozpoczęcia Psychoterapii

Poniżej opisujemy pięć powodów, które mogą skłonić cie do rozpoczęcia psychoterapii. Bardzo ważne, by nie lekceważyć takich sytuacji, gdyż mogą one prowadzić do rozwoju poważniejszych problemów takich, jak obniżenie poczucia własnej wartości, czy depresji.

Nic nie działa

Czujesz się źle i próbowałeś już wszystkiego, żeby temu zaradzić. Brać się w garść, odpoczywać, odwracać uwagę od kłopotów. Zwierzałeś się innym, słuchałaś dobrych rad. Próbowałeś poprawiać sobie nastrój na wszystkie znane ci sposoby, nie martwić się, racjonalnie tłumaczyć, że wszystko jest ok. Ale nadal nie jest ok. Pozostała tylko bezradność, poczucie winy i beznadziejności.

Jest inaczej

Coś się zmieniło. Trudno nawet dobrze określić co. Ale nagle wszystko, co kiedyś było ważne, przestało takim być. To co sprawiało radość, jest obojętne. Wszystkie plany i cele wydają się głupie i bez znaczenia. Może to jeszcze nie są objawy depresji, ale życie na pewno straciło swój smak. Przyszłość widzisz jedynie w czarnych barwach i raczej nic tego nie zmieni.

Nic nie zadowala

Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Może w pracy nie jest idealnie, ale udaje nam się spełniać wymagania i nawet odnosić jakieś sukcesy. Dogadujemy się z rodziną. Mamy przyjaciół. A jednak coś nie pozwala nam odczuwać zadowolenia z tego, co mamy. Ciągle czegoś brak i nie można tego braku niczym załatać. Praca również przestała sprawiać nam zadowolenie. Najchętniej zrezygnowalibyśmy z niej całkowicie, jednak z czegoś trzeba żyć.

Nie możesz robić tego, czego chcesz

Mniej więcej wiesz, czego pragniesz od życia i wiesz, jak miałoby wyglądać. A jednak ciągle coś cię powstrzymuje od tego, żeby wziąć los w swoje ręce. Jesteś coraz bardziej rozgoryczony i rozczarowany. Wiesz, na jaki szczyt chcesz się wdrapać, wiesz jak, ale nie możesz zrobić ani jednego kroku naprzód.

Nie rozumiesz swoich emocji

Budzisz się i już od rana czujesz napięcie, ogarnia cię nieuzasadniona irytacja. Wszystko wyprowadza cię z równowagi, złość zaburza widzenie. Albo: odpoczywasz po pracy, spokojnie siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję, gdy nagle serce zaczyna ci bić z prędkością światła, ręce drżą. Ogarnia cię blady strach, a wokół przecież nie ma nic strasznego.

Albo: smutek odbiera ci energię. Walczysz ze łzami i ściśniętym gardłem. Przytłacza się smutek, nie wiadomo skąd. Jeżeli rządzą tobą emocje, których pochodzenia nie jesteś w stanie odkryć, spotkanie z psychoterapeuta Warszawa może być pierwszym krokiem do zrozumienia tego, co się dzieje.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.