Miażdżyca jest bardzo poważną chorobą przewlekłą, która nieleczona może prowadzić do śmierci pacjenta. Do pojawienia się choroby i jej rozwoju przyczynia się zła dieta i związany z tym wysoki cholesterol, nadciśnienie tętnicze, otyłość oraz życie w stresującym środowisku. Miażdżyca może dawać objawy fizyczne oraz psychiczne wpływając na znaczne obniżenie komfortu życia. W jaki sposób je rozpoznać? Jak leczyć psychiczne objawy miażdżycy?
Spis treści
Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca zaliczana jest do grona chorób przewlekłych. Blaszki miażdżycowe osiadają się na wewnętrznych siankach tętnic, zmniejszając tym samym ich ‘światło’. Przyczyn pojawienia się miażdżycy możemy dopatrywać się w:
- cukrzycy
- otyłości
- wysokim cholesterolu (wysoki poziom cholesterolu LDL, a niski HDL)
- czynnikach genetycznych
- braku aktywności fizycznej
- złej diecie
- życiu w stresujących warunkach
Nieleczona miażdżyca może prowadzić do pojawienia się zatorów, które bezpośrednio wpływają na pojawienie się takich chorób, jak:
- choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca)
- udar mózgu
- zawał mięśnia sercowego
- niewydolność krążenia
- zaburzenia funkcjonowania nerek
Rozwijająca się choroba daje objawy fizyczne i psychiczne. Przewlekłe i ostre niedokrwienie mózgu wpływa na pojawienie się zmian psychicznych. Leczenie miażdżycy opiera się na podawaniu leków zwalczających wysoki poziom cholesterolu we krwi, regulujących ciśnienie tętnicze oraz na podawaniu leków zapobiegającym powstawaniu zakrzepów krwi. W dalszej części artykułu znajdziemy opis objawów fizycznych oraz psychicznych choroby. Dowiemy się też, jaka jest rola psychologa w leczeniu objawów miażdżycy.
Objawy miażdżycy
Fizyczne objawy miażdżycy mogą różnić się od siebie w zależności od tego, na jaki narząd najbardziej wpływa choroba, powodując niedokrwienie.
- Miażdżyca mózgu – niedowład kończyn, problemy z widzeniem, zaburzenia równowagi
- Miażdżyca tętnic szyjnych – zawroty głowy, uczucie zagubienia i dezorientacji, lekki i przejściowy niedowład kończyn
- Miażdżyca kończyn dolnych – ból kończyn, skurcze łydek, bladość skóry nóg, problemy z chodzeniem, owrzodzenia
- Miażdżyca nerek- wysokie nadciśnienie, problemy w funkcjonowaniu nerek
- Miażdżyca jelit – ból brzucha, zwłaszcza podczas spożywanych pokarmów, biegunka
Skąd się biorą psychiczne objawy miażdżycy?
Jak już wcześniej zauważono, miażdżyca jest chorobą naczyń, na których ścianach odkładają się blaszki miażdżycowe. Na skutek rozwoju choroby dochodzi do powolnego zwężania ich ‘światła’. W ten sposób pojawia się stan zapalny, zmniejsza się przepływ krwi i zwiększa się czynnik ryzyka powstawania zakrzepów krwi. Proces ten wpływa bezpośrednio na zwiększenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu, ale nie tylko.
Nasz mózg jest bardzo delikatny, biorąc pod uwagę zmiany niedokrwienne. Pojawienie się objawów psychicznych, jest znakiem postępującej choroby, oraz niedotlenienia mózgu, przez jego niedokrwienie. Poza tlenem, do mózgu dociera znacznie mniej składników odżywczych. Cały ten proces wpływa na pojawienie się niepokojących psychicznych objawów miażdżycy.
Psychiczne objawy miażdżycy
Psychiczne objawy miażdżycy mogą pojawić się nagle i występować stale lub w postaci incydentów. U chorego na miażdżycę, borykającego się z objawami psychicznymi choroby, pojawia się problem z pamięcią. Zaburzenia w zakresie prawidłowego funkcjonowania pamięci obniżają w znaczny sposób komfort życia chorego, oraz osób pozostających w jego najbliższym otoczeniu. Problemy z pamięcią dotyczą pamięci krótkotrwałej, czyli zazwyczaj obecnego okresu. Chory ma problem z uczeniem się nowych rzeczy i przyswajaniem nowych informacji. Wraz z postępem choroby, pojawiać się mogą bardziej zaawansowane problemy psychiczne. Możemy zwrócić tu uwagę na:
- zmianę osobowości chorego
- pojawienie się napadów agresji
- drażliwość i wrażliwość na krytykę
- apatię
- brak chęci do życia
- problemy z kontrolowaniem własnych emocji
- zaburzenia świadomości
- splątanie
- niepokój związany z lukami w pamięci
Na początku choroby można zaobserwować jedynie kilka objawów psychicznych miażdżycy, które nie wyglądają na groźne. U chorego pojawia się zmęczenie, problemy ze snem, mimo wyczerpania i niewinnie wyglądające dziury w pamięci. Rozwijająca się choroba wpływa na zmianę osobowości chorego na bardziej egoistyczną, samolubną i pozbawioną grosza empatii.
Jak łagodzić psychiczne objawy miażdżycy?
Łagodzenie psychicznych objawów choroby jest ściśle związane z bezpośrednim leczeniem miażdżycy. Objawy psychiczne będą mniej odczuwalne u osób, które przyjmują regularnie leki na obniżenie cholesterolu we krwi. W celu łagodzenia objawów zaleca się również zmianę nawyków żywieniowych. Zdrowa, zbilansowana dieta jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla osoby, u której stwierdzono zmiany miażdżycowe. Nie zaleca się spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz cukrów prostych (np. słodycze). Jeśli osoba chorująca na miażdżycę ma problemy z ciśnieniem, koniecznie należy zażywać leki dopasowane przez specjalistę, mające na celu obniżenie jego poziomu. W niektórych przypadkach lekarz może wprowadzić leki, które zapobiegają powstawania skrzepów. Specjalistyczna i kompleksowa walka z chorobą bezpośrednio wpływa na łagodzenie fizycznych i psychicznych objawów choroby.
Pomoc psychologa
W jaki sposób psycholog może pomóc osobie borykającej się z psychicznymi objawami choroby? Specjalista zdrowia psychicznego z całą pewnością udzieli właściwego wsparcia takiej osobie. Pojawiające się problemy z pamięcią, kłopoty z przyswajaniem wiedzy oraz uczucie splątania, może wywołać w chorym lęk i niepokój. Wsparcie emocjonalne jest niezwykle ważne dla osoby, która nie potrafi odnaleźć się w nowych realiach i pogodzić się z chorobą. Wśród niepokojących objawów psychicznych miażdżycy znajduje się brak chęci do życia oraz brak odczuwania radości. Psychoterapeuta podczas spotkań, zajmie się psychoedukacją pacjenta, co pomoże mu radzić sobie z niepokojącymi objawami psychicznymi choroby. Wsparcie, jakie otrzyma pacjent w gabinecie psychoterapeuty, pomoże minimalizować uczucie lęku i niepokoju. Dzięki właściwej pomocy, pewne objawy choroby stracą na sile, a z innymi chory będzie radził sobie znacznie lepiej.
Pomoc psychologa, czy psychoterapeuty w związku z pojawieniem się psychicznych objawów miażdżycy, może okazać się dużym wsparciem również dla bliskich chorego. Życie osób pozostających w najbliższym otoczeniu chorego na miażdżycę i przejawiającego objawy psychiczne, również bardzo się zmieni. Bliscy i rodzina muszą zrozumieć, skąd bierze się nienaturalne i często wybuchowe zachowanie chorego. Właściwe zrozumienie problemu, z jakim boryka się pacjent, pomoże najbliższym z empatią wspierać bliską osobę. Nie zawsze będzie to łatwe. W gabinecie psychoterapeuty bliscy otrzymają wsparcie dzięki, któremu dalej będą mogli znosić trudy związane z chorobą bliskiej osoby i tym samym zachowają zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną.
Bezpłatna konsultacja w PsychoCare – wsparcie dla osób zmagających się z objawami miażdżycy i problemami psychicznymi
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z miażdżycą i zauważasz objawy psychiczne, które mogą jej towarzyszyć, zapraszamy na bezpłatną konsultację w PsychoCare. Objawy takie jak pogorszenie nastroju, drażliwość, problemy z pamięcią czy zmiany w zachowaniu mogą być związane z chorobą miażdżycową, która wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i psychikę.
Podczas konsultacji nasi specjaliści szczegółowo omówią z Tobą objawy, które budzą niepokój, i przedstawią możliwości terapeutycznego wsparcia. Nasz doświadczony zespół ma kompetencje zarówno w zakresie problemów psychicznych związanych z przewlekłymi chorobami somatycznymi, jak i wsparcia psychoterapeutycznego dla pacjentów zmagających się z chorobami układu krążenia.
Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację – wspólnie przyjrzymy się Twojej sytuacji i zaproponujemy odpowiednie kroki, które mogą poprawić Twoje samopoczucie oraz jakość życia.
Mam początek miażdżycy tętnic szyjnych i wszystko się zgadza.
Mam miażdzyce tętnic serca.. I mam wszystkie te objawy… Niestety przez te zaburzenia doszły kłopoty z prawem.. A biegli nie wzięli pod uwagę mojej choroby… Jestem po zawale
Sporo istotnych informacji, które dały mi do myślenia odnośnie zachowania bliskiej mi osoby. Co jednak robić, jeśli taka osoba mieszka w małej miejscowości, ma ponad 70 lat, nie ma internetu, nie chce iść do psychologa, a swoim zachowaniem powoduje, że ręce opadają z bezradności?