Padaczka, czyli inaczej epilepsja to jedno z zaburzeń o podłożu neurologicznym, objawiające się krótkotrwałą niesprawnością mózgu. Podczas ataku padaczki wewnątrz komórek nerwowych dochodzi o gwałtownych i napadowych wyładowań. Napady padaczki objawiają się odczuwaniem wstrząsów całego ciała, nad którymi nie sposób zapanować. Silny atak padaczki zazwyczaj prowadzi do utraty świadomości. Jak radzić sobie z chorobą? Na czym polega leczenie padaczki?

Czym jest padaczka?

Mówi się, że padaczka to choroba mózgu. Chory boryka się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu komórek nerwowych znajdującymi się wewnątrz mózgu. Na skutek zmian zachodzących w jego obszarze, dochodzi do pojawienia się ataku padaczki. Objawy padaczki nie zawsze wyglądają tak samo. Już nawet bardzo krótkie nieprawidłowości układu nerwowego mogą okazać się padaczką. Jak mówią statystyki, na całym świecie z powodu tej choroby cierpi 1% ludzi. W samym naszym kraju na padaczkę choruje około 400 tys. osób. Na padaczkę mogą zachorować osoby o różnym wieku i płci. Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób o podłożu neurologicznym. Atak padaczki może być bardzo niebezpieczny dla chorego. Jeśli nie zostanie mu udzielona właściwa pomoc, atak może okazać się nawet śmiertelny. Co prowadzi do rozwoju tej choroby? Jakie są objawy padaczki? Czy padaczka jest uleczalna?

Padaczka przyczyny

Co przyczynia się do pojawienia i rozwoju choroby? Nie ma jednoznacznych przyczyn, które prowadzą do powstania padaczki. Choroba najczęściej pojawia się po różnego rodzaju urazach głowy, ale nie tylko. Padaczka może pojawić się na skutek:

Padaczka jest bardzo tajemniczą chorobą, gdyż ciężko ustalić jednoznaczną przyczynę jej pojawienia się w przypadku konkretnego pacjenta. Lekarzom udaje się odnaleźć przyczynę odpowiedzialną za pojawienie się i rozwój choroby, jedynie u 20% pacjentów. Choroba zazwyczaj pojawia się u młodych pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 20 roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się nagle u osób starszych.

Przyczyn odpowiedzialnych za rozwój choroby można doszukiwać się również w okresie życia płodowego. Do rozwoju padaczki mogą bowiem prowadzić nieprawidłowości podczas akcji porodowej, lub zaraz po jej zakończeniu. Podejrzewa się, że wpływ na pojawienie się choroby ma również mózgowe porażenie dziecięce oraz niedotlenienie okołoporodowe.

Padaczka objawy

Objawy padaczki możemy podzielić ze względu na ich nasilenie podczas ataku choroby. Podczas dużego napadu chory odczuwa silne drgawki, nie panuje nad swoim ciałem, a ze względu na silne napięcie traci przytomność. Podczas silnego ataku choroby, osoba taka może mimo własnej woli oddać mocz, a nawet stolec. W niektórych przypadkach podczas takiego silnego ataku padaczki, chory może przegryźć sobie język. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku małego ataku. Osoba chora może zastygnąć w bezruchu oraz całkowicie utracić kontakt z rzeczywistością. Wśród innych objawów choroby znajdziemy skurcze mięśni oraz ich zwiotczenie.

Napady padaczki wiążą się z niedotlenieniem mózgu, co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla naszego organizmu. Takie niedotlenienie może prowadzić do pojawienia się obrzęku mózgu, którego konsekwencją jest ustanie funkcji życiowych. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj, gdy napad padaczki trwa dłużej, niż pół godziny, lub gdy chory ma kilka napadów jeden po drugim. Krótki, pojedynczy atak choroby, również może zagrażać życiu chorego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których dochodzi do ataku podczas wykonywania prac na wysokości, prowadzenia samochodu, czy podczas kąpieli.

Czym jest stan padaczkowy?

W jakiej sytuacji możemy mówić o wystąpieniu stanu padaczkowego? W momencie, gdy dana osoba, mimo utraty przytomności doznaje w dalszym ciągu napady drgawkowe. Mogą to być krótkie ataki, które trwają od kilkunastu sekund do paru minut. Taki stan najczęściej pojawia się u osób, które od lat zmagają się z padaczką i nagle odstawiły leki. Inną przyczyną pojawienia się stanu padaczkowego, jest nagła abstynencja osoby z chorobą alkoholową. Stan padaczkowy realnie zagraża życiu chorego. W wypadku jego wystąpienia, należy bezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe.

Padaczka diagnoza

Padaczka diagnozowana jest przez lekarza specjalistę, po wykonaniu badań. Na podstawie ich analizy, lekarz jest w stanie stwierdzić, czy u chorego zachodzą zmiany w obrębie mózgu, które prowadzą do pojawienia się napadów padaczkowych. Takie szczegółowe badania stanowią również podstawę w późniejszym wyborze sposobu leczenia. Jakie badania zaleca się w diagnostyce padaczki?

Wykonanie poszczególnych badań pomoże lekarzowi nie tylko w postawieniu diagnozy, ale również w znalezieniu przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się i rozwój choroby. Dodatkowo lekarz będzie miał obraz tego, gdzie zlokalizowana jest choroba, oraz jaki jest jej charakter.

Leczenie padaczki

Jak leczyć padaczkę? Leczenie padaczki opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. Dzięki minimalizacji ilości napadów padaczki, chory jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Właściwie dobrany sposób leczenia jest w stanie doprowadzić do całkowitego ustąpienia napadów. Lekarz jednak nie obieca, że w przyszłości napad padaczki nie pojawi się całkowicie. W trakcie leczenia choremu podaje się leki przeciwdrgawkowe. Ich zadaniem jest podniesienie progu drgawkowego, oraz uniemożliwienie poszerzania się obszaru mózgu zajętego ogniskami wyładowań nerwowych.

Pacjent musi być pod stałą kontrolą lekarza specjalisty, zwłaszcza na początku leczenia, gdy dobierane są leki oraz obserwuje się reakcje organizmu na ich działanie. Jeśli dany lek nie przynosi pożądanej skuteczności, lekarz może zadecydować o jego zmianie lub wdrożeniu kolejnego. Skuteczność leczenia zależy nie tylko od rodzaju przyjmowanego leku, ale także od tego, czy pacjent stosuje go zgodnie z zaleceniami. Regularne przyjmowanie leków ma kluczowe zadanie. Nie należy rozstrajać, ‘uregulowanego’ organizmu, gdyż konsekwencją może być napad padaczki.

W niektórych wypadkach lekarz prowadzący może zalecić leczenie padaczki poprzez wykonanie zabiegu na tkance mózgowej. Taki zabieg nie wyleczy całkowicie choroby, ale może wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości występowania ataków padaczki.

Zaburzenia depresyjne w padaczce

Depresja jest silnie związana z padaczką. Osoby cierpiące z powodu częstych ataków padaczki, borykają się z brakiem pewności siebie, tracą radość z życia i zaczynają widzieć przyszłość jedynie w ciemnych barwach. Depresja znacznie obniża komfort życia chorych. Z drugiej strony, u osób chorujących na depresję istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia padaczki. Jest to ściśle związane z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa w mózgu.

Rozwijająca się depresja u osób chorych na padaczkę, może dawać niejednoznaczne objawy. U chorego można przede wszystkim zaobserwować spadek energii, oraz chęci do wykonywania jakichkolwiek zadań. Chory może skarżyć się również z powodu lęków. Lęki dotyczą przede wszystkim wystąpienia kolejnego ataku. Wśród innych objawów depresji w przypadku osób chorych na padaczkę wymienia się:

Silne objawy depresji, jak wymienione myśli samobójcze występują u chorego przede wszystkim przed atakiem padaczki, lub zaraz po nim. Samopoczucie po ataku padaczki jest bardzo złe. Depresja u chorego na padaczkę, zazwyczaj jest głęboka i długotrwała. Jednak jej objawy zazwyczaj należą do łagodnej postaci choroby. Wystąpienie depresji u osób chorujących na padaczkę, może być również związane z przyjmowanymi lekami przeciwpadaczkowymi. Jeśli u pacjenta zaobserwuje się zmiany nastroju, które mogą świadczyć o rozwijających się zaburzeniach depresyjnych, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Leczenie zaburzeń depresyjnych i lękowych w padaczce

Leczenie depresji w przebiegu padaczki opiera się w głównej mierze na leczeniu farmakologicznym. Leki powinny być odpowiednio dobrane, tak by nie wchodziły w interakcje, co mogłoby doprowadzić do zwiększenia częstotliwości pojawiania się ataków padaczki. Właściwie dobrane leki są w stanie wpłynąć na zmniejszenie objawów depresji oraz napadów drgawek.

W leczeniu zaburzeń depresyjnych w przebiegu padaczki pomocna jest również psychoterapia. Wsparcie psychologiczne w obliczu tak poważnej choroby jest niezwykle ważne, nie tylko dla samego chorego, ale również dla rodziny znajdującej się w jego najbliższym otoczeniu. Dzięki właściwej pomocy psychologicznej, chory na padaczkę może podnieść komfort swojego życia, i mimo choroby cieszyć się każdym dniem. Pomoc psychoterapeuty udzielana podczas regularnych sesji, pomoże choremu uporać się z wyrzutami sumienia, poczuciem winy oraz zamienić drażliwość i niechęć w pozytywne uczucia.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.