Na padaczkę alkoholową cierpią niektóre osoby uzależnione od alkoholu. Tego rodzaju padaczka jest wynikiem okresowej lub całkowitej abstynencji. Objawy padaczki alkoholowej zwykle pojawiają się po upływie 48 godzin, od odstawienia alkoholu. Jest to reakcja organizmu na spadek poziomu alkoholu w organizmie. Jak rozpoznać padaczkę alkoholową? Czy padaczka alkoholowa jest uleczalna?
Spis treści
Czym jest padaczka alkoholowa?

Określeniem padaczka alkoholowa nazywamy zespół objawów pojawiających się na skutek odstawienia alkoholu, przez osobę uzależnioną. U chorego można zaobserwować przede wszystkim napad drgawek. Nie należy mylić padaczki z padaczką alkoholową. W wypadku padaczki występują zmiany w mózgu, których nie można zaobserwować podczas wykonywania badania EEG u osoby, u której wystąpiła padaczka alkoholowa. Padaczkę alkoholową określa się również, jako drgawkowe napady abstynencyjne. Padaczka alkoholowa dotyczy 5-25% osób cierpiących z powodu długotrwałej i zaawansowanej choroby alkoholowej. Schorzenia nie można dziedziczyć. Jest ono wywołane uzależnieniem. Jak wygląda pierwsza pomoc w padaczce alkoholowej? W jaki sposób leczy się drgawkowe napady abstynencyjne?
Padaczka alkoholowa – przyczyny
Jak już wspomniano przyczyną wystąpienia padaczki alkoholowej, jest nagłe odstawienie alkoholu przez osobę, która od dłuższego czasu zmaga się z zaawansowaną chorobą alkoholową. W jaki sposób nagłe odstawienie alkoholu wiąże się z wystąpieniem drgawek? Osoba spożywająca alkohol w dużych ilościach wpływa na zwiększenie progu drgawkowego. Dotyczy to osób, które nadużywają alkoholu latami. W momencie zaprzestania spożywania alkoholu dochodzi do nagłego obniżenia tego progu, czego wynikiem jest wystąpienie drgawek. Ponadto wśród przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się objawów padaczki alkoholowej znajdziemy:
- zaburzenia w poziomie elektrolitów w organizmie
- zaburzenie funkcjonowania neuroprzekaźników
- spadek GABA
- zbyt duże nawodnienie mózgu
- zmiany neurologiczne w mózgu powodowane długotrwałym nadużywaniem alkoholu
- przemęczenie organizmu, brak snu
Objawy padaczki alkoholowa
- Do podstawowych objawów padaczki alkoholowej możemy zaliczyć:
- drżenie rąk i nóg
- napięcie mięśni szyi oraz twarzy
- utrata świadomości
- mdłości, wymioty, biegunka
- nadpotliwość
- wzrost ciśnienia tętniczego, arytmia, szybka akcja serca
- poszerzenie źrenic
- suchość w jamie ustnej
- nadpobudliwość, poddenerwowanie, irytacja
- odczuwanie lęku, niepokoju, uczucia splątania
- pojawienie się problemów ze snem, koszmarów nocnych, częstego budzenia się ze snu
- wystąpienie objawów depresyjnych
Są to najczęściej występujące objawy padaczki alkoholowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że te nieprzyjemne dolegliwości związane z nagłym odstawieniem alkoholu ustaną samoistnie w ciągu kilku do kilkunastu dni. Osoba uzależniona nie może w tym czasie wypić nawet odrobiny alkoholu. Padaczka alkoholowa może stać się przyczyną wystąpienia epilepsji.
Pierwsza pomoc w padaczce alkoholowej
Jak należy się zachować w sytuacji, gdy w naszym otoczeniu jakaś osoba dostanie ataku drgawek? Przede wszystkim należy zrobić wszystko, by takiej osobie nie zagrażało niebezpieczeństwo. Pacjent nie panuje nad drgawkami, dlatego podczas ataku może dojść do urazu głowy. Należy podjąć działania, które zapewnią pacjentowi bezpieczeństwo, jednak nie zaleca się podsuwania pod głowę poduszek, ani innych tego typu przedmiotów. Przestrzega się również przed wkładaniem jakichkolwiek przedmiotów do ust. Atak drgawek trwa mniej więcej od 2 do 3 minut. Po ustaniu drgawek pacjent powinien być ułożony w pozycji bocznej ustalonej, do momentu pojawienia się pogotowia ratunkowego. Nie wolno podawać pacjentowi nic do picia, nawet jeśli skarży się na wystąpienie suchości w ustach. Dzięki podjęciu właściwych działań pacjent, u którego wystąpiły drgawki, przejdzie atak padaczki alkoholowej bez większych obrażeń.
W wypadku wystąpienia ataku padaczki alkoholowej, niezwykle ważne jest udzielenie opisanej wcześniej pierwszej pomocy. Udrożnienie gardła oraz zabezpieczenie głowy ochroni pacjenta przed urazami mechanicznymi.
Padaczka alkoholowa – leczenie
Jak wygląda leczenie padaczki alkoholowej? Gdy po ataku padaczki, na miejscu zdarzenia pojawi się pogotowie, które udzieli pacjentowi doraźnej pomocy. Wystąpienie napadu padaczki alkoholowej zwykle nie kwalifikuje pacjenta do przewiezienia do szpitala. Proces leczenia polega na oczyszczeniu organizmu oraz jego odtruciu. Toksyny i metabolity alkoholowe utrzymujące się w organizmie zaburzają gospodarkę elektrolitową, którą należy przywrócić do równowagi. W wypadku częstych i silnych ataków lekarz może zdecydować się na podanie leków przeciwdrgawkowych oraz przeciwpadaczkowych.
Jeśli pacjent przeżył pierwszy w życiu napad drgawek, lekarz może zalecić wykonanie badania tomografii komputerowej. Pomoże to przede wszystkim wykluczyć inne przyczyny pojawienia się drgawek. Leczenie padaczki alkoholowej polega przede wszystkim na zastosowaniu terapii odwykowej.
Padaczka alkoholowa psycholog
Leczenie padaczki alkoholowej polega na odtruciu organizmu, a co się z tym wiąże wyjściem z uzależnienia. Uzależnienie od alkoholu zalicza się do grona uzależnień behawioralnych, czyli nawykowych. Osoba silnie uzależniona od alkoholu może wymagać pomocy specjalisty w walce z problemem. Regularna psychoterapia ze specjalistą do spraw uzależnień, pomoże zrozumieć pacjentowi, co tak naprawdę przyczyniło się do rozwoju nałogu, rozwiązania problemów z przeszłości oraz z walką z uzależnieniem. W gabinecie psychoterapeuty pacjent może czuć się swobodnie. Jego czyny oraz samo uzależnienie nie będzie oceniane, co pomoże się otworzyć i wejść z terapeutą w leczniczą relację.
Rozmowa z psychologiem może pomóc również bliskim osoby uzależnionej. Obserwowanie choroby może być zjawiskiem niezwykle ciężkim. W wypadku alkoholizmu, bliscy są z automatu osobami współuzależnionymi. Życie u boku alkoholika może mocno zachwiać równowagę emocjonalną. Walka z nałogiem z całą pewnością jest punktem zwrotnym w życiu uzależnionego oraz całej jego rodziny. Psychoedukacja uświadomi osobom pozostającym w bliskim otoczeniu alkoholika, w jaki sposób mogą pomagać i wspierać uzależnionego. Dzięki właściwemu wsparciu specjalistycznemu, oraz trosce najbliższych wygrana z chorobą jest bardzo realna.