Nerwica serca i nerwica żołądka to dolegliwości, które wywołane są zaburzeniami stanu psychicznego człowieka. Ostry ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, czy ból brzucha, mogą być dolegliwościami związanymi z nerwicowymi zmianami w naszym organizmie. Jakie są objawy nerwicy serca i nerwicy żołądka? Co przyczynia się do rozwoju tych chorób? Czy możliwe jest skuteczne wyleczenie choroby? Sprawdźmy.
Spis treści
Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca jest zaburzeniem ściśle związanym z naszym stanem psychicznym. Występuje zazwyczaj gdy człowiek narażony jest na silne oddziaływanie stresu. W wyniku narażenia na silny i długotrwały stres pojawiają się dolegliwości związane z nieprawidłową praca mięśnia sercowego. Z medycznego punktu widzenia budowa serca oraz okolicznych naczyń pozostaje bez widocznych zmian. Nerwica serca jest zaburzeniem dotykającym głównie młode osoby. Skarżą się one na dolegliwości związane ze złym funkcjonowaniem serca, choć badania lekarskie nie wykazują żadnych symptomów rozwijającej się choroby. Wówczas diagnoza jest łatwa do postawienia, a jest nią nerwica serca. Nerwica serca przynależy do grupy zaburzeń lękowych. Somatyczne objawy choroby leżą u podłoża problemów w psychice. W skrajnych przypadkach objawy somatyczne są tak dokuczliwe, że chory ma wrażenie przebycia zawału lub nawet utraty życia. Nieleczona nerwica serca może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych oraz znacznie obniżyć komfort życia codziennego.
Czym jest nerwica żołądka?
Nerwica żołądka to inaczej zespół jelita nadwrażliwego. Szacuje się, że na nerwicę żołądka choruje kilka milionów ludzi na całym świecie. Podobnie jak w wypadku nerwicy serca, przyczyn występowania nerwicy żołądka należy szukać w psychice człowieka. Jest ona silnie związana z narażeniem na długotrwały stres oraz lęk. Pojawiają się bóle żołądka, trudności w przełykaniu, a nawet problemy z wypróżnianiem się. Jest to w swoim rodzaju reakcja obronna organizmu, ze strony układu pokarmowego na stres i lęk. Osoby cierpiące na nerwicę żołądka bardzo długo nie potrafią zlokalizować źródła problemu. Jest to problem również dla lekarzy, którzy wykonując podstawowe badania, nie są w stanie stwierdzić nerwicy. Choć dolegliwość ta nie zagraża naszemu życiu, to podobnie jak nerwica serca jest bardzo dokuczliwa i jest przyczyną dyskomfortu chorego każdego dnia.
Przyczyny nerwicy serca i nerwicy żołądka
Jak już wcześniej wspomniano, za rozwój nerwicy serca oraz nerwicy żołądka odpowiedzialny jest długotrwały lęk, oraz przewlekły stres. Jak to możliwe, że nasz organizm może aż tak mocno reagować na zły stan psychiczny? Jak się okazuje, ta zależność jest bardzo duża. Zbyt wielka porcja stresu sprawia, że organizm nie daje sobie z nim rady. Rozładowanie takiego napięcia jest możliwe przez odpowiednią dawkę relaksu, sport czy inną aktywność fizyczną. W momencie, gdy organizm nie ma jak rozładować stresu, dochodzi do przeciążenia układu nerwowego, który jest ściśle związany z funkcjonowaniem mięśnia sercowego oraz żołądka i całego układu pokarmowego. Można zatem śmiało powiedzieć, że nerwica serca i nerwica żołądka jest uwarunkowana od dawki stresu, jaką fundujemy naszemu organizmowi, nie dając mu przy tym możliwości ujścia napięcia. Jak można rozpoznać objawy nerwicy serca i nerwicy żołądka? Czy świadczą one jednoznacznie o rozwoju choroby?
Nerwica serca objawy
Objawy nerwicy serca potrafią wzbudzić ogromny niepokój u osoby cierpiącej na to zaburzenie. Wywołują one dodatkowe przerażenie, gdyż mogą świadczyć o wystąpieniu o wiele poważniejszych problemów zdrowotnych, jak na przykład zawał serca. Oto najczęstsze objawy nerwicy serca, które zazwyczaj występują razem:
- Przyspieszone tętno – bardzo nieprzyjemne uczucie, które dodatkowo wzmaga lęk o własne życie
- Ból w okolicy klatki piersiowej – pojawia się zazwyczaj zaraz po wystąpieniu jakiegoś niezwykle stresującego wydarzenia, pacjenci mylą go zazwyczaj z wystąpieniem ataku serca
- Kołatanie serca – temu nieprzyjemnemu uczuciu zazwyczaj towarzyszą dodatkowo duszności.
- Duszności – objawiają się trudnością z nabraniem powietrza
- Ogólne osłabienie organizmu – po ataku nerwicy, chory odczuwa ogólne osłabienie całego organizmu, jest senny i ma problemy z koncentracja
- Zawroty głowy
- Nadmierna potliwość – chory skarży się na nadmierne pocenie nie tylko pod pachami, ale również na twarzy plecach a nawet na rękach
- Zaczerwienienie skóry – to objaw, który występuje zazwyczaj u młodych osób chorujących na nerwicę serca. Zaczerwienienie pojawia się na twarzy oraz dekolcie. Skóra robi się czerwona, piecze oraz jest gorąca.
- Mrowienie i drętwienie rąk
Nerwica żołądka objawy
Objawy nerwicy żołądka, podobnie jak w wypadku nerwicy serca nie są jednoznaczne, co często utrudnia szybkie zdiagnozowanie choroby. Nerwy i stres, które działają na nasz organizm, wywołują objawy somatyczne, które nie pojawiają się zaraz po poddaniu się sytuacji stresowej. Czasem objawy nerwicy żołądka pojawiają się nawet na drugi dzień. Organizm po czasie musi „odchorować” nieprzyjemne wydarzenie, które naraziło je na stres i lęk. Właśnie ta odległość w czasie pomiędzy sytuacją stresową a jasnym objawem somatycznym sprawia trudności w postawieniu jasnej diagnozy. Dodatkową komplikacją jest fakt, że stan napięcia emocjonalnego, może skutkować dysfunkcją różnych narządów, nie koniecznie zawsze żołądka. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że objawy nerwicy żołądka mogą świadczyć o rozwoju zupełnie innej choroby. Co zaliczymy do podstawowych objawów nerwicy żołądka?
- Nudności
- Ból brzucha
- Skurcze w okolicy żołądka
- Odbijanie
- Dławienie w gardle
- Problemy z wypróżnianiem się
- Biegunka
- Inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Na czym polega leczenie nerwicy serca i nerwicy żołądka?
W leczeniu nerwicy żołądka stosuje się środki farmakologiczne. Pacjent pozostaje pod stałą kontrolą neurologa. Leki stosowane w farmakoterapii zazwyczaj działają uspokajająco oraz przeciw lękowo. Ich działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych, przez co pacjent w mniejszym stopniu reaguje na lęk, jest mniej zdenerwowany, a sytuacje stresowe nie targają jego emocjami w znaczny sposób. Taka forma leczenia jest jednak doraźna, nie zaleca się stosowania tego rodzaju leczenia przez kres dłuższy niż 12 tygodni. Sytuacja wygląda podobnie w wypadku leczenia nerwicy serca. Również zaleca się stosowanie leków na uspokojenie oraz przeciw lękowych. Jeśli objawy nerwicy serca nie są ciężkie, zaleca się pacjentowi stosowanie preparatów ziołowych o działaniu rozluźniającym oraz uspokajającym. Do ziół o takim działaniu zalicza się melisę, rumianek, lawendę oraz miętę.
Leczenie farmakologiczne nie stanowi jednak podstawy leczenia nerwicy serca oraz nerwicy żołądka. Jest to wspomagająca forma leczenia. Co więc uznaje się za podstawę leczenia? Przyczyn tego rodzaju zaburzeń doszukujemy się w psychice, dlatego właśnie nią powinno się zająć w pierwszej kolejności podczas leczenia. Za bezdyskusyjną podstawę leczenia uznaje się psychoterapię. Pomaga ona pacjentowi zrozumieć chorobę, z jaką się boryka, ale nie tylko. Pacjent ma możliwość znaleźć odpowiedź na pytanie, co w jego wypadku doprowadziło do rozwoju choroby? Podczas psychoterapii analizuje się przyczyny powstania choroby, ocenia się lęk oraz uczy pacjenta radzić sobie ze stresem, którego nie sposób jest doświadczyć, żyjąc w naszych czasach. Konieczne jest również zapoznanie pacjenta z różnego rodzaju technikami relaksacyjnymi oraz uspokajającymi.
Jak zapobiegać nerwicy?
Skuteczną metodą leczenia nerwicy żołądka oraz nerwicy serca jest zapobieganie rozwojowi choroby, na tyle, ile jest to możliwe. Bardzo ważne jest przyjrzenie się trybowi życia, który obecnie się prowadzi i w miarę możliwości dokonać pewnych zmian. Chodzi tu przede wszystkim o możliwe unikanie sytuacji stresowych. Nie uniknie się ich całkowicie, jednak ważne, aby było ich jak najmniej w naszym życiu. Nie wolno nam zapominać o właściwej ilości czasu poświęcanego na relaks oraz aktywności fizycznej, która sprzyja radzeniu sobie ze stresem kumulującym się niepotrzebnie w organizmie. Dodatkową pomocą w leczeniu, oraz w zapobieganiu nerwicy serca oraz nerwicy żołądka jest stosowanie różnych technik relaksacyjnych, muzykoterapii czy masażu.
Podsumowanie
Nieleczona nerwica może prowadzić do wyraźnego spadku samopoczucia, a w konsekwencji do rozwoju depresji. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować choroby. Podjęcie psychoterapii powinno, być pierwszym krokiem, jaki uczynimy na drodze powrotu do zdrowia. Terapia poznawczo-behawioralna pomoże odnaleźć konkretny powód, który wpłynął na obniżenie odporności na stres. Mogą to być wydarzenia z dalekiej przeszłości nawet z dzieciństwa. Pacjent często sam nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieprzepracowany problem sprzed lat, może dziś utrudniać mu normalne funkcjonowanie. Właśnie dlatego psychoterapia jest niezbędną formą leczenia nerwicy serca oraz nerwicy żołądka. Odpowiednio szybkie podjęcie leczenia, daje możliwość pacjentowi pozbycie się choroby, dzięki temu jest w stanie ustrzec się przed konsekwencjami nerwicy oraz znacząco podnieć komfort swojego życia.