Termin „love bombing” jest używany do opisania wzorca zachowań często obserwowanych u osób z zaburzeniem osobowości borderline (BPD) i zaburzeniem osobowości narcystycznej (NPD). Borderline love bombing polega na okazywaniu intensywnych uczuć i emocji w celu zdobycia i utrzymania zainteresowania drugiej osoby. Chociaż na początku ta intensywna uwaga może być pochlebna, love bombing jest manipulacyjnym zachowaniem używanym do kontrolowania drugiej osoby.

Co to jest BPD Love Bombing?

Często w początkowej fazie relacji otrzymujemy bardzo dużą ilość komplementów, ale love bombing doprowadza to zachowanie do skrajności. Osoba stosująca love bombing obdarza obdarowanego komplementami, prezentami i fizycznym uczuciem. Ponadto, może składać wielkie obietnice na przyszłość lub twierdzić, że zakochała się od pierwszego wejrzenia.

Chociaż ta pozytywna uwaga może na początku wydawać się bardzo ekscytująca, może też być to przytłaczająca i przekraczające granicę. Osoby stosujące love bombing często wysyłają nadmiarowe wiadomości tekstowe, starają się utrzymać intensywny kontakt. Osoba stosująca love bombing może również naciskać, aby związek romantyczny rozwijał się szybko i reagować negatywnie, gdy usłyszy odmowę.

Osoby z zaburzeniem osobowości borderline (BPD) często borykają się z lękiem przed porzuceniem. W rezultacie mogą używać taktyki takie jak love bombing, aby próbować utrzymać zainteresowanie drugiej osoby. Często osoba dotknięta BPD idealizuje partnera na początkowych etapach, w kolejnych etapach w sytuacji, gdy poczuje się odrzucona może przejść do mechanizmu obronnego nazywanego dewaluacją. Mechanizm dewaluacji, znany również jako deprecjacja, jest to proces psychiczny polegający na przeszacowywaniu i wyolbrzymianiu negatywnych cech lub wad drugiej osoby, obiektu lub samego siebie. Jest to jeden z mechanizmów obronnych, których ludzie często używają, aby radzić sobie z trudnymi emocjami lub sytuacjami. 

Jakie są objawy love bombingu?

Czasami trudno jest zauważyć love bombing, zwłaszcza gdy jesteś w początkowej fazie w związku romantycznym. Dlatego tak ważne jest, aby uważać na te sygnały ostrzegawcze. Objawy love bombingu w przypadku BPD mogą obejmować:

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Borderline love bombing to cykl emocjonalnego nadużycia z wieloma etapami. Podczas gdy pierwszy etap może sprawiać, że czujesz się pożądany i doceniany, późniejsze etapy mogą być głęboko bolesne.

Podczas cyklu, osoba stosująca love bombing zazwyczaj przechodzi przez następujące etapy:

Co Powoduje Love Bombing?

Love bombing nie zawsze jest świadomym zachowaniem. Na przykład osoby z zaburzeniem osobowości narcystycznej mogą celowo używać love bombing jako taktyki manipulacyjnej. Osoba stosująca BPD love bombing nie zawsze ma zamiar szkodzić.

Większość osób z BPD boryka się z niską samooceną. Aby poradzić sobie z własnymi uczuciami, szukają potwierdzenia od innych. Mogą mieć autentyczne uczucia do Ciebie i wierzyć, że przesadzone wyrażenie uczuć są najlepszym sposobem, aby cię utrzymać przy sobie.

BPD utrudnia regulowanie emocji. Wiele osób z tym zaburzeniem często ma zdezorganizowany lub lękowy styl przywiązania oraz przejawia BPD splitting. Mogą obawiać się, że stracą Cię, jeśli nie zrobią dużych gestów na początku. Wyrażanie dyskomfortu i ustalanie granic może pomóc w radzeniu sobie z tymi zachowaniami. Niemniej jednak powinieneś być przygotowany na rozstanie, jeśli twoje granice nie zostaną zaakceptowane.

Jak się chronić przed BPD Love Bombing?

Love bombing może sprawić, że poczujesz się przywiązany do partnera, czyniąc Cię podatnym na manipulację. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z ostrzeżeniami przed love bombingiem związanym z zaburzeniem osobowości borderline, abyś mógł podjąć kroki w celu ochrony siebie. Jeśli podejrzewasz, że jesteś narażony na love bombing, naucz się ustalać zdrowe granice w relacji i upewnij się, że masz przestrzeń do przetwarzania swoich uczuć.

Może być również pomocne omówienie swojej relacji z osobą trzecią. Chociaż przyjaciele i członkowie rodziny mogą dostarczyć Ci stronniczej opinii, terapeuta może zaoferować silne wsparcie i dystans do sytuacji. Dzięki pomocy terapeuty będziesz mógł zbadać swoje uczucia i znaleźć najlepszy sposób postępowania.

Źródła:

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.