Nikt z nas nie przygotowuje się na zakończenie przyjaźni. Właśnie dlatego, gdy taki moment nadchodzi, jesteśmy przepełnieni wieloma negatywnymi uczuciami i silnymi emocjami. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których zostaliśmy zdradzeni przez przyjaciela, któremu bezgraniczenie ufaliśmy. W takich chwilach towarzyszy nam żal, rozczarowanie, a także pustka i samotność. Co zrobić kiedy kończy się przyjaźń? Jak przetrwać kryzys przyjaźni? W jakich sytuacjach powinniśmy się zgodzić, dać przyjacielowi drugą szansę?

Kryzys przyjaźni

Czym charakteryzuje się najprawdziwsza przyjaźń? Oczywiście nieograniczonym zaufaniem i wielką sympatią do drugiej osoby. W prawdziwej przyjaźni wiemy, że w każdej sytuacji życiowej możemy liczyć na pomoc i wsparcie drugiej osoby. Osoby, które przyjaźnią się ze sobą bardzo długo, znają swoje dobre i złe strony. Dzięki temu w różnych sytuacjach wiedzą, jak się zachować, tak by sobie pomóc. Przyjaciel jest osobą, która poza tym, że zna nasze wady i zalety, to akceptuje je i nie próbuje nas na siłę zmieniać. Skoro przyjaciele zawsze są dla siebie wsparciem i stanowią oparcie w ciężkich chwilach, to kiedy dochodzi do pojawienia się kryzysu w przyjaźni?

Kryzys w przyjaźni pojawia się zazwyczaj, gdy jedna z osób, pozwala sobie uczynić coś, przeciw drugiej osobie. Niekiedy są to sytuacje, do których dochodzi nieumyślnie, wówczas nadwyrężoną przyjaźń można naprawić. Jeśli jednak przyjaciel zuchwale dopuszcza się zdrady, nie pozostaje nam nic innego, jak zakończyć przyjaźń. Bez względu na to, czy przyjaciel zdradził nas umyślnie, czy nie, sytuacja ta rodzi w nas wiele negatywnych emocji, oraz doprowadza do stanu silnego wzburzenia. Uczucia takie, jak rozpacz, gniew i żal, czasem są tak silne, że uniemożliwiają przetrwanie kryzysu i przyjaźń niestety musi się zakończyć. Skrzywdzenie przez tak bliską osobę, może rodzić wiele problemów w naszym późniejszym życiu. Można tu wymienić przede wszystkim pojawienie się ograniczonego zaufania do innych, co może stać się powodem pojawienia się trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, oraz w stworzeniu i zbudowaniu związku. Zastanówmy się teraz, jakie problemy mogą doprowadzić do pojawienia się kryzysu przyjaźni.

Skąd się biorą problemy w przyjaźni?

Jakie sytuacje mogą doprowadzić do pojawienia się kryzysu przyjaźni? Skąd biorą się takie problemy? Okazuje się, że do kryzysu przyjaźni może dojść z wielu powodów. Konflikty w takich bliskich, przyjacielskich relacjach mogą pojawić się na gruncie zawodowym. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy przyjaciele prowadzą wspólny biznes, lub pracują w jednej firmie. W niektórych sytuacjach wyrozumiałość względem drugiej osoby zostaje wystawiona na próbę. Warto zawczasu wyznaczyć pewne granice i mocno oddzielić życie zawodowe od prywatnego, tak by nie miały na siebie wpływu.

O wiele więcej sytuacji kryzysowych może pojawić się jednak w życiu prywatnym przyjaciół. Do takich sytuacji zazwyczaj dochodzi, gdy coś w naszym życiu bardzo się zmienia. Być może przyjaźniliście się latami, jako single, a teraz, jedna z was ma partnera. To zrozumiałe, że każdy z nas pragnie ułożyć sobie życie, i będąc w romantycznym związku, będziemy mieć mniej czasu dla przyjaciela. Przyjacielskich relacji nie można jednak zaniedbywać. Singiel powinien być wyrozumiały i cieszyć się szczęściem przyjaciela, z kolei druga osoba powinna pamiętać o przyjacielu, który pozostaje sam i podtrzymywać przyjaźń. Dzięki takiemu podejściu uda się uniknąć kryzysu przyjaźni.

Kolejnym wyzwaniem może okazać się pojawienie się małego dziecka. To kolejna duża zmiana, która przewraca życie nie tylko przyjaciół, ale przede wszystkim młodych rodziców. Młoda matka pragnie poświęcić jak najwięcej czasu swojemu dziecku, nie powinna jednak zaniedbywać przyjaźni. Warto pamiętać, że przyjaciółka chętnie pomoże nam przy opiece nad maluchem, ale nie jest naszą opiekunką na etacie. To tylko kilka przykładów, które mogą doprowadzić do pojawienia się kryzysu w przyjaźni. Jak przetrwać kryzys w przyjaźni? Czy to w ogóle jest możliwe? Owszem. Aby móc tego dokonać potrzeba nam przede wszystkim szczerych chęci, oraz dużych pokładów elastyczności i empatii.

Jak przetrwać kryzys w przyjaźni?

W każdej przyjaźni może dojść do sytuacji kryzysowej, w której uczucia jednej ze stron lub wzajemne zostaną zranione. Kryzys przyjaźni można przetrwać, aby tak się stało, musimy poświęcić jej odpowiednią ilość czasu oraz pielęgnacji. Aby móc odbudować nadszarpnięte relacje, przyjaciele powinni przede wszystkim poświęcić czas na długą i szczerą rozmowę, podczas której będą mogli swobodnie i szczerze porozmawiać o swoich uczuciach, oraz o sytuacji, która doprowadziła do konfliktu. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyn problemu oraz rozmowa o tym, co tak bardzo zraniło drugą osobę. Przyjaciele, którzy pragną odbudować przyjaźń, muszą kierować się empatią. Dzięki temu, uda im się zrozumieć uczucia oraz postępowanie drugiej osoby. Kiedy kolejnym razem dojdzie do podobnej sytuacji, przyjaciele nauczeni doświadczeniem, będą wiedzieli jak się zachować, by nie narazić na szwank swojej przyjaźni.

Podczas szczerej rozmowy z przyjacielem, warto opanować emocje. Choć w dalszym ciągu możemy mieć żal do przyjaciela i czuć się rozgniewani, to nie powinniśmy dawać upustu swoim emocjom. Takie zachowanie mogłoby jedynie doprowadzić do zaognienia sytuacji kryzysowej. Takie silne emocje mogą towarzyszyć nam zwłaszcza gdy sytuacja, która doprowadziła do konfliktu jest bardzo poważna. W takich sytuacjach musimy być świadomi tego, że choć konflikt zostanie zażegnany i przyjaciele wybaczą sobie nawzajem złe zachowanie, to przyjaźni może nie udać się już odbudować. Będziemy musieli pogodzić się ze stratą przyjaciela i zadowolić się, jedynie poprawnymi kontaktami z tą osobą. Jak możemy sobie poradzić w takiej sytuacji? Co możemy zrobić, by odzyskać równowagę emocjonalną po zakończeniu przyjaźni?

Co zrobić kiedy kończy się przyjaźń?

W naszym życiu może dojść do sytuacji, których możemy podjąć decyzję o zakończeniu przyjaźni. Koniec takiej wzajemnej relacji jest bardzo ciężki dla obu stron. Jeśli kryzys przyjaźni tak podzielił dwie osoby, że nie potrafią znaleźć wspólnego rozwiązania, nie pozostaje nic innego, jak zakończyć przyjaźń. Jeśli nasz bliski staną w obliczu zakończenia przyjaźni, możemy go wspierać i pocieszać. Dzięki temu łatwiej pogodzi się z utratą. Czas leczy rany, dlatego po jakimś czasie, ból związany z utratą przyjaciela minie. Utrata przyjaciela, zwłaszcza gdy ten dopuścił się zdrady, może być bardzo bolesnym przeżyciem. Niektórzy tracą poczucie bezpieczeństwa oraz przestają ufać innym. Czują się bezradni i zaczynają żywić przekonanie, że nie mogą na nikim polegać.

Jeśli chcemy wesprzeć bliskiego, który utracił przyjaciela, możemy zachęcać go do zawierania nowych znajomości. Warto być przy tym jednak bardzo delikatnym i nie zachęcać do zawierania nowych przyjaźni, używając zwrotu „nowy przyjaciel”. Zraniona osoba, może mieć bowiem niechęć do szukania do nowego przyjaciela, a już samo słowo ‘przyjaciel’ może budzić w nim niechęć. W niektórych sytuacjach żal i smutek po stracie może z czasem nie słabnąć. Warto obserwować siebie oraz swój stan emocjonalny, tak by nie dopuścić do pojawienia się oraz rozwoju depresji. Jeśli czujemy, że utrata przyjaciela, jest dla nas zbyt bolesnym doświadczeniem, by móc przepracować je samodzielnie, warto zwrócić się w tej sprawie do specjalisty. Psychoterapeuta pomoże ci się uporać z negatywnymi emocjami oraz powrócić do równowagi emocjonalnej. Czasem warto przeanalizować problem głębiej, tak by trudne doświadczenie nie wywierało negatywnego wpływu na naszą przyszłość. W tym wypadku może do być ograniczone zaufanie do innych, oraz problem w zawieraniu nowych znajomości.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.