Pesymistą nazwiemy osobę, która widzi otaczający świat w ciemnych barwach. Pesymista ma ogromną trudność w dostrzeganiu pozytywów. Skupianie się na problemach oraz jedynie na czarnym scenariuszu może odebrać radość i zadowolenie z życia. Właśnie dlatego pesymiści są bardziej narażeni na pojawienie się problemów z samopoczuciem oraz rozwojem depresji. Skąd się biorą pesymiści? Czy w pesymizmie można doszukać się zalet? Jak można pokonać pesymizm? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czym jest pesymizm?

Pesymista

Pesymizmem nazywamy postawę, która koncentruje się na negatywnych aspektach życia. Przyczyn pesymizmu należy doszukiwać się w wychowaniu oraz przeżyciach z dzieciństwa.  Pesymista przeczuwa wydarzenie się złych rzeczy, oraz nie dostrzega sukcesu w swoich działaniach, ani działaniach bliskich. Otaczająca go rzeczywistość również nie daje mu powodów do radości. Pesymiści wiodą życie pełne poczucia lęku. Są to osoby cierpiące z powodu braku pewności siebie oraz niskiego poczucia własnej wartości. Taka postawa wpływa na obniżenie komfortu życia, oraz sprzyja rozwojowi fobii i depresji. Silny pesymizm może mieć destrukcyjny wpływ na nasz organizm i wyniszczać nie tylko pod względem psychicznym, ale również fizycznym. Choć można dostrzec pewne zalety pesymizmu, to raczej zaleca się z nim walkę. Istnieją sprawdzone sposoby na to, by pobudzać w swoim życiu pozytywne emocje. Zanim jednak przeanalizujemy sposoby na pokonanie pesymizmu, przyjrzyjmy się, skąd się biorą pesymiści.

Pesymista cechy

Oto typowe cechy charakteryzujące pesymistów:

Skąd się biorą pesymiści?

Przyczyn pojawienia się i rozwoju pesymizmu należy doszukiwać się w dzieciństwie oraz sposobie wychowania dziecka. Na pesymistyczne nastawienie do życia wpływa również nasze samopoczucie oraz doświadczenia życiowe. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju pesymizmu.

Urodzona pesymistka

Z prowadzonych statystyk wynika, że większość pesymistów to kobiety. Niestety, ale to właśnie panie widzą wszystko w czarnych barwach. Mimo wielu zapewnień kobiety dopatrują się czarnego scenariusza, a gdy ich przeczucia się sprawdzą, tłumaczą to kobiecym zmysłem. Może to wynikać z tego, że kobiety częściej rozmyślają i analizują dokładnie szczegóły, których mężczyźni nawet nie zauważają. Kobiety potrafią skupić całą swoją uwagę na tym, co w ciągu dnia wydarzyło się złego, zapominając całkowicie o tych miłych sytuacjach. Pesymizm może szkodzić naszemu zdrowiu fizycznemu oraz znacznie obniżać komfort naszego życia. Pesymizm może przeobrazić kobietę w nadopiekuńczą matkę i podejrzliwą żonę, która swoim zachowaniem podświadomie niszczy i rujnuje swój związek. Okazuje się, że nad pesymistyczną postawą można zapanować, a nawet przekształcić ją w optymizm. Zobaczmy, jak pesymizm wpływa na nasze zdrowie.

Wpływ pesymizmu na zdrowie

Jak już wcześniej zauważono, pesymistyczne podejście do życia może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Pesymiści swoją postawą życiową uniemożliwiają produkcję endorfin, co bezpośrednio wpływa na obniżenie samopoczucia oraz osłabienie naszej odporności. Pesymizm ściśle związany jest z odczuwaniem lęku, złości i frustracji. Doświadczanie takich uczuć przez dłuższy czas, może prowadzić do rozwoju nerwicy oraz depresji, a w konsekwencji prowadzić do prób samobójczych. Pesymiści cierpią również fizycznie. Osoby te są bardziej narażone na pojawienie się problemów w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Jest za to bezpośrednio odpowiedzialny podwyższony poziom kortyzolu,  czyli hormonu stresu. U pesymistów diagnozuje się zaburzenia rytmu serca oraz zespół jelita drażliwego. Nie są to wszystkie choroby, które może wywołać pesymistyczne podejście do życia, jednak dają obraz tego, jak destrukcyjny wpływ ma na nasz organizm czarnowidztwo. Warto podjąć działania mające na celu zmianę pesymizmu w optymizm.

Jak pokonać pesymizm?

Jeśli dostrzegasz u siebie pesymistyczne podejście do życia, powinieneś postawić sobie za cel wyrobienia nowych nawyków. Jedną z przyczyn pesymizmu jest brak pewności siebie oraz obniżona samoocena. W zmianie światopoglądu pomocne okażą się zatem ćwiczenia, które pomogą odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości. Warto zrobić sobie listę, na której wypiszemy swoje mocne strony. Taka analiza siebie i własnych możliwości sprawi, że zwiększy się świadomość własnych atutów, a co za tym idzie, podniesie się nasza samoocena. Koniecznie należy podjąć walkę z naszą wewnętrzną krytyką i odrobinę sobie odpuścić. To, że nie zrobimy czegoś doskonale, nie oznacza, że zadanie zostało źle wykonane. Należy również kontrolować swoje myśli tak, by nie odbiegały daleko w przeszłość. Ciągłe rozmyślanie i analizowanie tego, co się wydarzyło, oraz naszego zachowania nie sprzyja pozytywnym myślom. Staraj się myśleć o tym, co dzieje się tu i teraz. W pokonaniu pesymizmu pomoże również doszukiwanie się pozytywów. Pod koniec każdego dnia warto zastanowić się nad tym, co pozytywnego się wydarzyło i na tym skupiać swoje myśli.

Pesymista a pomoc psychoterapeutyczna

W walce z pesymizmem może nam pomóc psychoterapeuta. W jaki sposób? Psychoterapeuta pomoże nam dostrzec przyczyny, które w naszym wypadku odpowiedzialne są za pojawienie się i rozwinięcie pesymistycznej postawy życiowej. Nie jest to jedyna forma pomocy. Psychoterapeuta jest osobą, która pomoże podnieść samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Dzięki pracy z psychoterapeutą jesteśmy w stanie wypracować w sobie asertywność. Umiejętność odmawiania jest niezwykle cenna w walce z pesymizmem. Jeśli pesymizm ma swoje źródło w wydarzeniach z dzieciństwa, specjalista pomoże nam przepracować problemy oraz nierozwiązane wewnętrzne konflikty. W gabinecie psychoterapeuty pesymista nauczy się rozpoznawać swoje emocje, oraz radzić sobie z nerwami, lękiem, złością i frustracją.

Warto podjąć działania zmierzające do zamiany pesymizmu w optymizm. W ten sposób uda się nam uniknąć wiele groźnych chorób o podłożu fizycznym i psychicznym, podnieść komfort swojego życia oraz czerpać z niego wiele radości i zadowolenia. Optymistyczne podejście do życia daje radość w życiu rodzinnym i zawodowym. Jeśli myślisz nad psychoterapią skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji wstępnej.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.