Bycie w zdrowej relacji sprawia, że stajesz się najlepszą wersją siebie i daje Ci poczucie bezpieczeństwa. Każda relacja to wspólna odpowiedzialność obu stron, które muszą ją budować i o nią dbać. Czasami jedna lub dwie strony przestają wkładać w związek tyle, ile na początku i zamiast radości przynosi ona smutek i frustrację. Zakończenie relacji oraz decyzja o rozstaniu bywa bez wątpliwości trudna. Może jest to spowodowane zdradą, poczuciem, że relacja nie wnosi nic do Twojego życia, bądź tym, że widzisz, że macie różne cele życiowe z partnerem i w głębi serca wiesz, że najrozsądniej zakończyć to wcześniej, niż gdy będzie za późno.

Kiedy zakończyć relację

Jest przede wszystkim jedna sytuacja, w której musisz definitywnie zakończyć relację z partnerem – gdy on znęca się nad Tobą psychicznie lub fizycznie. Bardzo ciężko jest wyjść z toksycznej relacji, tutaj na pewno przyda się wsparcie psychologiczne lub terapia, ponieważ warto sobie odpowiedzieć na pytanie jak znalazłam się w takiej relacji i dlaczego nie zadbałam o swoje granice.

Jeżeli czujesz, że relacja przestaje Ci służyć zastanów się nad następującymi kwestiami:

Zwróć uwagę na to, kim stałaś się podczas trwania związku. “Z kim przystajesz, takim się stajesz” to bardzo stare przysłowie niesie w sobie wiele prawdy. Spędzając z kimś dużo czasu, świadomie bądź nie upodabniamy się do tej osoby, używamy podobnych zwrotów lub zaczynamy przejmować jego spojrzenie na świat.

Zastanów się, czy w ostatnim czasie:

Zastanów się, ile poświęciłaś na rzecz związku. Aby pogodzić dwa światy dwóch różnych osób konieczne są małe poświęcenia. Warto jednak zwrócić uwagę, czy są one symetryczne, czy tylko jedna osoba rezygnuje z siebie na rzecz drugiej.

Motylki w brzuchu, idealizowanie partnera i przyśpieszone bicie serca szybko się kończą. Zaczynamy dostrzegać realny obraz partnera, co niekoniecznie jest takie złe, ponieważ zyskujemy coś lepszego – bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Zadaj sobie pytanie, co czujesz do swojej drugiej połówki, ponieważ jeśli odpowiedzią będzie obojętność, warto się zastanowić, czy jest to perspektywiczna znajomość.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Związki romantyczne powinny spełniać bardzo ważną potrzebę, którą ma każdy z nas – potrzebę wsparcia emocjonalnego. Jeżeli Twój partner nie empatyzuje z Twoimi trudnościami relacja może być nie warta utrzymywania. Oto obszary, w których powinnaś otrzymywać wsparcie w zdrowej relacji romantycznej:

Bardzo pomocnym sposobem na podjęcie decyzji jest stworzenie listy plusów i minusów, które wiążą się z pozostaniem w relacji oraz listy plusów i minusów, które wiążą się z jej zakończeniem. Porównanie obu list pozwoli na bardziej analityczną ocenę sytuacji.

Jak zakończyć relację

Kiedy zdecydujesz się na zakończenie relacji przemyśl co chcesz powiedzieć. Związek tworzą dwie osoby, więc nigdy nie może być tak, że wina spada tylko na jedną stronę. To ważne, aby o tym pamiętać. Możesz przećwiczyć tą przemowę z przyjaciółką lub przed lustrem.

Wybierz odpowiednie miejsce, które będzie komfortowe dla obu stron. Jeżeli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, lepiej spotkaj się z miejscu publicznym.

Przeprowadź tą rozmowę osobiście. Zdecydowanie łatwiej jest wysłać maila, sms czy zadzwonić jednak z szacunku dla wspólnie spędzonego czasu lepiej to zrobić osobiście.

Bądź szczera – jeżeli partner zapyta się dlaczego zdecydowałaś się na tą decyzje, powiedz prawdę. Pomoże to mu w przyszłości w budowaniu nowej relacji.

Trzymaj się swojej decyzji. Nie ma nic gorszego, niż ciągłe powroty i rozstania, które dają emocjonalny rollercoster.

Nie ważne, ile masz lat, w ilu relacjach byłaś, ani ile trwał Twój związek, każde rozstanie potrafi być bardzo bolesne. Pozwól sobie na złość, smutek, płacz, czy słuchanie smutnych piosenek i pogrążanie się we wspomnieniach. Rodzina i przyjaciele mogą być wspaniałym wsparciem, które pomoże Ci przetrwać ten okres. Po każdej burzy wychodzi słońce, a rozstania są też dobrym momentem na przewartościowanie swojego życia i zrobienie rachunku sumienia.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy udzielają wsparcie terapeutycznego osobom, które zdecydowały się zakończyć związek. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.