Jak uwierzyć w siebie? Wiara w siebie oraz we własne możliwości jest kluczowa w osiąganiu wytyczanych celów i spełnianiu marzeń. Wiara w siebie pcha nas do przodu oraz wspomaga samorozwój. W obecnych czasach wielu z nas cierpi z powodu braku pewności siebie oraz wiary we własne możliwości. Brak wiary w siebie nie tylko sprawia, że stajemy w miejscu. Brak tej cechy może wzbudzać w nas frustracje, żal do siebie samego, smutek oraz stać się powodem znacznego i długotrwałego obniżenia nastroju, a w konsekwencji prowadzić do rozwoju depresji. Czy istnieją skuteczne sposoby na to, by odzyskać wiarę we własne możliwości? W jaki sposób psycholog może pomóc odzyskać pewność siebie?

Co daje wiara w siebie?

Pewność siebie pomaga nam podejmować decyzje w trudnych chwilach oraz w sytuacjach, na które w ogóle nie byliśmy przygotowani. Pewność siebie oraz wiara we własne możliwości pomaga nam realizować wytyczone cele, oraz stawić czoła przykrym doświadczeniom, jakie pojawiają się w życiu każdego z nas. Śmiało można powiedzieć, że wiara w siebie jest uwarunkowana od poczucia własnej wartości. Podnosi ona znacznie komfort naszego życia oraz pomaga przełamywać różnego rodzaju bariery.

Nikt z nas nie rodzi się z wiarą w siebie. Taką pewność siebie należy w sobie wypracować, oraz dbać o to, by jej nie utracić. Każdy z nas przypomina sobie chwile, w których nie podjął określonego działania, ze względu na brak wiary w siebie. Brak pewności siebie w takich sytuacjach prowadzi do pojawienia się żalu, frustracji, a nawet złości. Osoba, której brak pewności siebie często zadaje sobie pytania:

Osoby mające problem z poczuciem własnej wartości w wielu dziedzinach życia, czują się niejako sparaliżowane. Odniesienie sukcesu w życiu zawodowym i rodzinnym wydaje się niemożliwe do osiągnięcia i przeznaczone dla kogoś innego. Co przyczynia się do obniżenia lub utraty poczucia własnej wartości? W jaki sposób można odzyskać pewność siebie i tym samym podnieść komfort swojego życia?

Brak wiary w siebie – przyczyny

Co przyczynia się do utraty wiary we własne możliwości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pierwszy czynnik mogący osłabić wiarę w siebie, jest związany z wejściem w okres dojrzewania. Młody człowiek jest narażony na różnego rodzaju sytuacje w szkole, oraz w kontaktach między ludzkich. Brak doświadczenia w wielu sprawach powoduje popełnianie błędów oraz odnoszenie pierwszych porażek. Niektórzy z popełnianych błędów, zamiast wyciągać wnioski, które umożliwiają rozwój i parcie do przodu, tracą wiarę w siebie i własne możliwości. Jeśli rodzic wpaja dziecku, że nic nie potrafi zrobić dobrze i do niczego się nie nadaje, to w dorosłym życiu taka osoba z całą pewnością będzie borykała się z problemem obniżonego poczucia własnej wartości.

To, jak młoda osoba reaguje na poniesione porażki, ściśle związane jest z otrzymanym wychowaniem, oraz z środowiskiem, w jakim się dorastało. Młodzież, która dorastała w domu, w którym panowały surowe zasady wychowania, oraz w którym surowo karano dziecko za najmniejsze przewinienia, może w dorosłym życiu przejawiać tendencję do utraty wiary w siebie. Podobnie jest w wypadku dzieci, od których wymaga się zbyt wiele, a rodzice i nauczyciele mają wygórowane wymagania.

Przyczyną braku wiary w siebie może być też toksyczne towarzystwo przyjaciół, znajomych w pracy lub partnera. Jeśli bliska osoba sprawia wrażenie wiecznie niezadowolonej  z naszego zachowania, oraz podejmowanych działań, nasze poczucie własnej wartości będzie się stale obniżało. Każdemu z nas zależy na znalezieniu aprobaty ze strony osób, na których nam zależy. Kiedy nie odnajdujemy akceptacji zwłaszcza u bliskich, nasza pewność siebie spada.

Inną przyczyną odpowiedzialną za brak wiary w siebie oraz we własne możliwości, jest niezdrowa rywalizacja oraz ciągłe porównywanie się z innymi. Jeśli wciąż nasze dokonania oraz zachowanie będziemy porównywać z innymi, z pewnością nie wpłynie to dobrze na nasze poczucie własnej wartości. Każdy z nas jest inny, nie tylko pod względem osobowości. I zawsze znajdzie się osoba, która w pewnych dziedzinach życia będzie osiągała lepsze wyniki, niż my. Niezdrowe porównywanie się oraz brak akceptacji własnych porażek i niepowodzeń, prowadzić będzie jedynie do obniżenia poczucia własnej wartości.

Uwierz we własne możliwości!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, brak wiary w siebie może znacznie obniżyć komfort naszego życia. Brak pewności siebie powoduje, że stoimy w miejscu i nie jesteśmy zainteresowani wytyczaniem sobie celów na ścieżce rozwoju osobistego z obawy przed porażką i złym spojrzeniem innych ludzi na nasze niepowodzenie. Brak wiary w siebie wywołuje również lęk i strach. Właśnie dlatego osobie pozbawionej wiary w siebie, tak ciężko wytyczać sobie cele oraz podejmować się różnego rodzaju zadań. Lęk przed odniesieniem porażki może paraliżować. Warto zatem zmienić coś w swoim życiu i uwierzyć we własne możliwości. Wiarę w siebie można wypracować, ze względu na to, że jako ludzie szybko się uczymy i jesteśmy bardzo elastyczni. Co zatem należy zrobić? Warto zastanowić się na początku nad samym sobą, oraz spróbować dociec skąd wynika brak wiary w siebie. Być może konieczne będzie odcięcie się od toksycznych ludzi, którzy hamują nasz rozwój oraz obniżają pewność siebie. W odzyskaniu wiary w siebie pomóc może kilka sprawdzonych sposobów oraz ćwiczeń. Sprawdźmy zatem, co możemy zrobić, by odzyskać wiarę w siebie.

Jak uwierzyć w siebie?  – ćwiczenia i sprawdzone sposoby

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by w skuteczny sposób uwierzyć w siebie oraz we własne możliwości. Jak tego dokonać? Na co powinno się zwracać uwagę?

Jak pomóc uwierzyć w siebie bliskiej osobie?

Jak zdążyliśmy się już dowiedzieć, wiara w siebie jest niezwykle ważna w naszym życiu. Bardzo łatwo ją utracić, a odbudowanie jej może trwać nawet latami. Jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi z powodu braku pewności siebie, powinniśmy pomóc takiej osobie. W jaki sposób można to zrobić? W podjęciu działań zmierzających do odbudowania wiary we własne możliwości najtrudniejsze jest zrozumienie problemu oraz postawienie pierwszego kroku w kierunki pozytywnych zmian.  Podczas szczerej rozmowy możesz zwrócić uwagę na problem, a później wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach wpływających na odbudowanie wiary w siebie. Nie zapominaj o pochwałach, które powinny być szczere. Chwalić możemy nawet za najmniejsze osiągnięcia. Szczera pochwała dodaje skrzydeł oraz chęci do podejmowania nowych zadań. W ten sposób przyczynimy się do odbudowania wiary we własne możliwości bliskiej osoby.

Pomocne okaże się również unikanie organizowania zajęć, oraz zabaw, które mogłyby przysporzyć danej osobie pewnych trudności. Chcąc pomóc bliskiemu, musimy pomóc mu skupiać się na pozytywach, a nie na jego brakach.

Jak uwierzyć w siebie? – pomoc psychologa

Konsekwencje braku wiary w siebie mogą powodować szereg nieprzyjemnych uczuć oraz zjawisk. Jak już wcześniej wspomniano, brak wiary w siebie rodzi lęk, niepokój, złość oraz frustrację. Paraliżuje i uniemożliwia cieszenie się z życia, oraz wytyczania celów i odnoszenia sukcesów. Taki brak wiary w siebie może prowadzić do wycofania się z życia społecznego oraz rozwoju chorób o podłożu psychicznym np. depresji. Właśnie dlatego w niektórych przypadkach warto jest poprosić o pomoc psychologa, lub psychoterapeutę. Psycholog pomoże danej osobie zrozumieć, gdzie leży przyczyna problemów, oraz w jaki sposób uwierzyć w siebie. Dla niektórych ważne jest wskazanie popełnianych błędów, oraz poświęcenie czasu na zmianę sposobu myślenia, oraz rozpoznawanie własnych emocji.

Psychoterapeuci pracują z osobami pełnymi lęku oraz z poczuciem zagrożenia, powodowanym przez poczucie niskiej wartości oraz brak wiary w siebie i własne możliwości. Takie osoby często są osamotnione i sfrustrowane. Ulgi oraz poprawy samopoczucia szukają w używkach, które dają chwilowe poczucie zadowolenia. Terapeuta udziela pomocy takim osobom oraz wskazuje kierunek, w którym powinny podążać, aby uwierzyć w siebie i poprawić tym samym komfort swojego życia.

Bezpłatna konsultacja w PsychoCare – Zbuduj wiarę w siebie

Jeśli zmagasz się z brakiem wiary w siebie lub czujesz, że Twoja pewność siebie wymaga wsparcia, zapraszamy na bezpłatną konsultację wstępną w naszej poradni PsychoCare. Podczas spotkania nasi specjaliści pomogą ocenić Twoją sytuację, zidentyfikują obszary, które wymagają uwagi, i dobiorą odpowiedniego terapeutę, który pomoże Ci pracować nad budowaniem silniejszej i bardziej stabilnej samooceny.

Bezpłatna konsultacja to pierwszy krok na drodze do zrozumienia swoich emocji i wzmacniania wewnętrznej siły, która pozwoli Ci podejmować wyzwania z większą pewnością siebie. Spotkanie z naszym specjalistą stanowi świetną okazję do zapoznania się z metodami terapeutycznymi, które możemy zaoferować, by pomóc Ci lepiej radzić sobie w życiu i zbudować solidne podstawy wiary w siebie.

Skontaktuj się z nami i zrób pierwszy krok w kierunku bardziej pewnego siebie życia.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.