Czy hipochondryk – osoba cierpiąca na hipochondria, wymyśla sobie choroby?

Hipochondria stanowi zaburzenie somatoformiczne, w którym hipochondryk doświadcza nieuzasadnionego lęku o własne zdrowie.  Często osoba zmagająca się z tym zaburzeniem jest przekonana, że jest poważnie chora. Dowody świadczące o dobrym zdrowiu tylko chwilowo przynoszą ukojenie. Hipochondryk nie potrafi zapanować nad swoimi myślami i objawami. Zdarza się, że osoby cierpiące na to zaburzenie spotykają się z falą krytyki lub wyśmiewania. Wynika to z faktu, że inni uważają, że hipochondryk wymyśla sobie choroby. Tymczasem hipochondria jest klasyfikowana jako silna nerwica i jest przyczyną wielkiego cierpienia osób nią dotkniętych.

Jak rozpoznać hipochondria?

Rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych. Skąd lekarz, psycholog, terapeuta, psychiatra ma wiedzieć, czy dany pacjent ma realne problemy zdrowotne? Czy to jednak jego cało mówi o tym, że psychika cierpi? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy osoba zgłaszająca dolegliwości zdrowotne może faktycznie cierpieć na jakąś chorobę. Należy wykonać badania, które wykluczą chorobę. I tutaj może powstać mechanizm błędnego koła. Lekarz, aby zdiagnozować pacjenta zaczyna zlecać coraz bardziej szczegółowe badania. Utwierdza to hipochondryka w przekonaniu, że dolega mu coś poważnego. Ból nasila się, zaburzenie nakręca się. Jeśli objawy utrzymują się przez przynajmniej 6 miesięcy, a stan zdrowia pacjenta jest dobry, należy wziąć pod uwagę występowanie hipochondria.

Przyczyny i objawy hipochondria

Hipochondryk może uciekać w chorobę z powodu niepowodzeń w swoim życiu. Łatwiej jest mu skupić się na realnym, fizycznym bólu niż dociekać przyczyn w sferze psychologicznej. Hipochondria często towarzyszą inne zaburzenia np. depresja. Przyczyn występowania hipochondria można szukać w:

– zaburzona percepcja własnego ciała, która może dotyczyć sfery seksualnej np. brak satysfakcji z życia seksualnego

– korzyściach wynikających z bycia hipochondryk (większa troska, opieka, zainteresowanie ze strony bliskich osób i przyjęcie roli osoby chorej, co stanowi usprawiedliwienie przez niepowodzeniami)

– zaburzeniach osobowości dotyczących osobowości lękowej

– trudnych lub traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa, które wiązane są ze śmiercią, chorobą

Objawy hipochondrii mogą mieć różne nasilenie. Ich zaostrzenie może się pojawić w sytuacji, gdy hipochondryk spotyka się z zarzutem symulacji choroby. Wśród objawów można wymienić: lęk, niepokój, odczuwanie dolegliwości bólowych, zbytnia koncentracja na zdrowiu i funkcjonowaniu organizmu.

Leczenie hipochondria

W leczeniu hipochondria, ważnym jest odwrócenie wagi od objawów mogących świadczyć o chorobie, i skupienie się na psychice. Podstawą jest uświadomienie sobie mechanizmów, które kierują hipochondrią. Czasami należy włączyć farmakoterapię. Leki przeciwdepresyjne przynoszą pozytywne efekty w leczeniu tego zaburzenia. Najbardziej skuteczna jest jednak psychoterapia – głównie w podejściu poznawczo-behawioralnym. W PsychoCare pracuje wielu specjalistów, którzy w profesjonalny sposób mogą zająć się leczeniem hipochondria.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.