W trakcie trwania związku z drugą osobą mogą pojawić się pewne problemy. Jest to całkiem normalne zjawisko. Wielu osobom udaje się łagodzić konflikty i rozwiązywać problemy, co sprzyja umacnianiu się więzi partnerów. Niestety nie zawsze tak jest. Część osób w takich sytuacjach, decyduje się ma przerwę w związku. Czemu ona ma służyć? Jak długo powinna trwać przerwa w związku? Czy to oznacza jego koniec?

Co oznacza przerwa w związku?

Czym w rzeczywistości jest przerwa w związku? Jaki jest jej cel? Tego rodzaju przerwa oznacza czasowe odseparowanie się od partnera. Decyzja o chwilowej rozłące może wyjść od jednego lub od obojga z partnerów. Zazwyczaj pomysł zrobienia sobie przerwy pojawia się w momencie pojawienia się problemów, których rozwiązanie nie jest wcale takie proste. Na przerwę w związku decydują się również pary, które od dłuższego czasu przeżywają kryzys i potrzebują czasu i przestrzeni na spokojne przemyślenia. Podczas przerwy w związku dużo łatwiej jest spojrzeć z dystansem na doświadczane problemy, przemyśleć swoje życie, związek oraz uczucia. Przerwa w związku nie zawsze musi oznaczać poprzedzenie jego zakończenia. W wielu wypadkach może okazać się pozytywnym zjawiskiem i umocnić więź łączącą dwie osoby. Zanim jednak przyjrzymy się plusom i minusom przerwy w związku, zastanówmy się nad jej przyczynami.

Co stoi za decyzją o przerwie w związku?

Możemy doszukiwać się wielu przyczyn podjęcia decyzji o przerwie. Poniżej zostały opisane trzy najbardziej popularne okoliczności.

Kiedy dziewczyna chce przerwy w związku?

Kobiety zazwyczaj decydują się na przerwę w związku w obliczu ciężkich dla nich problemów. Takim poważnym problemem może być doświadczenie zdrady. Kobieta, która w takiej sytuacji decyduje się na przerwę, może potrzebować czasu na to, by wybaczyć partnerowi i zastanowić się, czy związek, jaki tworzą ma jeszcze jakiś sens. W takich wypadkach wiele może zależeć od okoliczności, w jakich doszło do zdrady, oraz od podejścia partnerki do łączącej ich relacji. W takiej sytuacji przerwa może pomóc uzyskać dystans i na nowo poukładać sobie całą sytuację. Partnerom o wiele łatwiej będzie spokojnie porozmawiać i dojść do porozumienia, gdy żal i emocje opadną. Taka przerwa może również przynieść wiele dobrego dla osoby, która zdradziła.  Należy potraktować ten czas, jako dobrą okazję do przemyśleń oraz do zaplanowania wprowadzenia zmian w swoim życiu, dla dobra swojego związku.

Czasem kobiety mogą decydować  się na przerwę w związku, w momencie poznania innej osoby. Niezdecydowanie może prowadzić do przerwy w związku.  W tym czasie kobieta planuje poznać nową osobę, nie tracąc kontaktu z dotychczasowym partnerem. Zachowanie takie może dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy chłopak chce przerwy w związku?

W jakich wypadkach to chłopak decyduje się na rozłąkę? Zazwyczaj są to przeciągające się problemy, ciągłe kłótnie i związane z tym napięcie emocjonalne. W pewnym momencie mężczyzna może mieć dość i pragnie chwili spokoju, a co się z tym wiąże przerwy w związku. Należy zwrócić uwagę na to, że mężczyźni nie lubią rozkładać każdego problemu na części pierwsze i analizować dokładnie tego co się wydarzyło, a co mogło się wydarzyć. Inną przyczyną może być problem, który dotyczy mężczyznę osobiście, jak np. śmierć członka rodziny. Mężczyźni w odróżnieniu od kobiet, w takich sytuacjach często nie szukają bliskości, cenią sobie natomiast samotność.

Inną przyczyną, dla której panowie decydują się na przerwę, jest chęć zasmakowania życia ‘chłopaka do wzięcia’. Ma na to często wpływ towarzystwo, oraz ustatkowanie się w zbyt młodym wieku. Decyzja o przerwie w takim wypadku może oznaczać zakończenie związku. Powrót po przerwie w związku może okazać się niemożliwy. Mężczyzna może zmienić również podejście do relacji, jaka łączy go z partnerką i pozwalać sobie na zdrady oraz brak szacunku.

Czy przerwa w związku to dobre rozwiązanie?

Przerwa w związku może, ale nie musi być dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od okoliczności, które skłoniły partnerów do decyzji o przerwie w związku. Przerwa w związku może przynieść wiele dobrego, jeśli naprawdę jest potrzebna. Mowa tu przede wszystkim o chęci zdystansowania się, znalezienia spokoju, który pomoże w przemyśleniach obecnej sytuacji. W wielu wypadkach partnerzy podczas takiej przerwy układają sobie w głowie pewne sprawy i uzmysławiają sobie, jak cenny jest dla nich partner. Przerwa w związku zalecana jest dla osób, które w obliczu piętrzących się problemów, nie potrafią skupić myśli i normalnie funkcjonować. Tego rodzaju dystans emocjonalny, zazwyczaj okazuje się dobrym rozwiązaniem.

Przerwa w związku nie zawsze jest tym, czego oczekują partnerzy. Decydując się na przerwę kobieta i mężczyzna muszą być świadomi ryzyka, jakie taka przerwa za sobą niesie. Może zdarzyć się, że przerwa w związku to pierwszy krok do rozstania.

Decyzja o nie  kontaktowaniu się, podczas kiedy jeden z partnerów postanowił odejść, może być złą decyzją. Taka przerwa dla partnera, który kocha i ma nadzieję na naprawę relacji, będzie jedynie przedłużaniem cierpienia. Osoba, która postanowiła odejść, koniecznie musi odważnie przedstawić swoją decyzję. Dzięki temu rozstanie będzie mniej bolesne.

Kiedy przerwa pomoże, a kiedy zaszkodzi?

Kiedy warto podjąć decyzję o przerwie, a kiedy stanowczo uciekać od takiego rozwiązania? O rozłące mogą pomyśleć partnerzy, którym od jakiegoś czasu nie układa się w związku, i którzy nie mają pomysłu na to, jak poradzić sobie z nerwami, żalem i wzajemną agresją. Jak już wcześniej wspomniano, przerwa w związku jest dobrym rozwiązaniem, gdy oboje, lub któryś z partnerów potrzebuje dystansu oraz spokoju i czasu na przemyślenia. Przerwa w związku okazuje się przydatna, gdy do związku zaczyna wkradać się rutyna lub obojętność. Czas spędzony bez siebie pomoże zatęsknić, co odbije się pozytywnie na łączących parę relacjach. Przerwa w związku jest dobrą opcją dla partnerów, którzy potrzebują nieco odetchnąć, natomiast są pewni, że nie chcą się rozstawać.

Istnieją sytuacje, w których przerwa w związku może stanowczo mu zaszkodzić, prowadząc nawet do jego rozpadu. Będzie tak z pewnością w sytuacji, w której oboje partnerzy są przekonani, że ich związek nie ma sensu bytu, jednak nie potrafią podjąć wspólnej decyzji o rozstaniu. Tego rodzaju przerwa jest rozstaniem, które łagodniej jest przyjąć. Przerwa w związku może mieć negatywny oddźwięk, gdy partnerzy potrzebują się rozstać, by zaspokoić swoje samolubne plany i cele. Przerwa w związku bez określenia jej zasad również może przyczynić się do rozpadu więzi łączącej partnerów, nawet jeśli postanowiono o niej w dobrej wierze. Decydując się na taką przerwę, dobrze jest określić jej zasady np. długość jej trwania. Przerwa w związku z powodu poznania innej osoby, również może prowadzić do rozstania. Osoba, która nie może podjąć decyzji pomiędzy obecnym partnerem a potencjalnym, decydując się na przerwę, jeszcze bardziej oddali się od osoby, z którą pozostaje w związku.

Ustalenie wspólnych zasad

Jeśli przerwa ma służyć odbudowaniu relacji pomiędzy partnerami, konieczne jest ustalenie jej zasad. Na co przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę? Na samym początku warto zastanowić się po, co wprowadzić w związku przerwę. Jaki ma cel? Czy decyzja o przerwie faktycznie będzie dużo korzystniejszą opcją, niż szczera rozmowa pełna wzajemnego zrozumienia? Czy tego rodzaju rozłąka faktycznie może przyczynić się do uporania się z problemami? Ile trwa przerwa w związku? Ustalenie czasu trwania przerwy w związku jest bardzo ważne. W innym wypadku taka przerwa może się przedłużać z tygodnia w miesiąc, a z miesiąca w lata. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na formę kontaktowania się ze sobą podczas trwania przerwy. Czy wasz kontakt będzie ograniczony do pisania z sobą SMSów lub na czacie? Czy spotkanie w ogóle będzie możliwe? Jak będzie wyglądał wasz czas wolny podczas przerwy w związku? Ustalenie takich szczegółów pomoże uniknąć kłopotliwych sytuacji oraz pretensji, które mogą jedynie potęgować kryzys.

Przerwa w związku, a pomoc psychoterapeuty

Partnerzy często podejmują decyzję o zaprowadzeniu przerwy, ze względu na trwający kryzys relacji. Zanim para zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinna zastanowić się, co tak naprawdę jest przyczyną pojawienia się problemów, które tak ciężko rozwiązać. Jak już wcześniej wspomniano warto przemyśleć, na jakie plusy może liczyć para w związku z wprowadzeniem przerwy, oraz z jakimi przykrymi konsekwencjami taka przerwa może się wiązać. Choć czasem oboje partnerzy potrzebują czasu na to, by poukładać sobie w głowie pewne sprawy, to należy pamiętać, że problemów nie można zakopywać pod dywan. Niewłaściwie przepracowane problemy mogą prowadzić do gromadzenia się żalu, który prędzej, czy później może prowadzić do rozstania.

Para, która ma problemy z wzajemną komunikacją oraz rozwiązaniem problemów, powinna zastanowić się nad pomocą specjalisty. Psychoterapia par pomaga parom dojść do porozumienia i przepracować problemy, które z czasem zaczęły narastać. Wsparcie psychoterapeuty jest zdrowszym rozwiązaniem dla związku, niż rozłąka, nawet za obopólną zgodą. Terapia par może przynieść bardzo zadowalające efekty, żeby jednak tak było, potrzebne jest zaangażowanie obojga partnerów. Przepracowanie problemów pomoże nie tylko parze wyjść na prostą, ale również zdobyć doświadczenie, które pomoże radzić sobie z przyszłymi problemami, które mogą się pojawić.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Komentarz

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.