Derealizacja – w poszukiwaniu definicji

Derealizacja jest to stan psychiczny, który charakteryzuje się poczuciem odrealnienia, funkcjonowania w nierzeczywistym, nierealnym świecie. Osoba, która doświadcza tego stanu, może mieć problem w rzetelnej ocenie rzeczywistości oraz otaczającego świata. Derealizacja może być objawem zaburzeń psychicznych takich jak: depresja, zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsyjne, schizofrenia. Zbliżone stany mogą występować w niektórych zaburzeniach neurologicznych takich jak epilepsja, migreny.  Często występuje z depersonalizacją. Razem, znane jako zespół depersonalizacji-derealizacji, charakteryzują się wrażeniem oddzielania się własnego ciała od otaczającego świata.

 
<h3class=”h3″>Jakie są przyczyny?

Przyczyn derealizacja upatruje się w zaburzeniach neurologicznych, dotyczących spadku stężenia dopaminy przy jednoczesnym wzroście adrenaliny w mózgu. Może stanowić niejako obronę przed nadmierną ilością bodźców, stresem, nagromadzonymi problemami i presją świata. Występuje jako reakcja obronna w zespole stresu pourazowego (PTSD). Ponadto,  może pojawić się u osób zdrowych psychicznie, w wyniku ekstremalnego przemęczenia, podczas nagłych sytuacji (np. wypadek samochodowy, śmierć bliskiej osoby). A także jako skutek traumatycznych doświadczeń w okresie dzieciństwa. Najczęściej jednak przyczyną derealizacja jest występowanie silnego lęku.

Jakie są objawy derealizacji?

Typowymi objawami derealizacja jest poczucie zmiany świata, który nas otacza i oddalenia od niego. Zmieniona percepcja świata dotyczy przestrzeni, czasu, przedmiotów i ludzi. Otaczająca rzeczywistość sprawia wrażenie nierealnej, bezbarwnej, zamarłej. Jak scena, na której grają aktorzy, a nie prawdziwa rzeczywistość. Wśród zgłaszanych objawów pojawiają się: brak poczucia czasu, sztuczność świata, brak spójności z otoczeniem, brak myśli w głowie, odcięcie od emocji, natłok myśli, problemy poznawcze (trudności w koncentracji, spadek motywacji). Derealizacja w schizofrenii objawia się zagubieniem w urojonym, tajemniczym świecie.

 Jakie są metody leczenia?

Czasami derealizacja ustępuje sama. Dzieje się tak, gdy jest wynikiem silnego przemęczenia, gdy u jej podłoża są przyczyny fizjologiczne. W sytuacji przedłużenia się występowania objawów należy zastosować leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne. Ważne jest wybranie odpowiedniego specjalisty. W PsychoCare dostępne są bezpłatne konsultacje, podczas których dobieramy odpowiedniego Terapeuty do potrzeb i oczekiwań Klientów. Zapraszamy do skorzystania z Naszych usług.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.