Parafilia to nic innego, jak zaburzenie preferencji seksualnych. Parafilie wywołują bardzo silne podniecenie seksualne u osoby, która zadaje cierpienie partnerowi seksualnemu, lub osobie, która w ogóle nie zgadza się na stosunek seksualny. Osoby cierpiące z powodu zaburzeń seksualnych, odczuwają podniecenie związane z bodźcami lub zachowaniami, które nie są powszechne. Jakie znamy rodzaje parafilii? Czy dewiacje seksualne można skutecznie leczyć? Jak wpływa psychoterapia na osobę borykającą się z problemem parafilii?
Zaburzenia seksualne
Zaburzenia seksualne to nienaturalne, zachowania ściśle związane z seksualnością człowieka. Do grupy zaburzeń tego typu możemy zaliczyć dewiacje seksualne, zaburzenia tożsamości płciowej i dysfunkcje seksualne. Zaburzenia seksualne związane są ze sferą psychiczną, biologiczną oraz fizjologiczną człowieka. Zaburzenia seksualne mogą wpłynąć na znaczne obniżenie komfortu życia danej osoby. Problem zaburzeń seksualnych sam nie zniknie. Często pomocne może być zgłoszenie się do seksuologa. Jakie są przyczyny powstawania zaburzeń seksualnych? Jakie zaburzenia zaliczają się do grupy dewiacji seksualnych? Czy psychoterapia w realny sposób może pomóc osobie borykającej się z problemem parafilii?
Parafilia
Parafilia nazywana jest inaczej zboczeniem seksualnym, oraz perwersją. Odchylenia na tle seksualnym prowadzą często do odczuwania niezadowolenia ze zwyczajnego przebiegu stosunku seksualnego oraz zachowań z nim związanych. Stan podniecenia jest zazwyczaj uwarunkowany od pojawienia się pewnych bodźców lub wystąpienia sytuacji, która jest uważana za odchylenie od powszechnie przyjętych. Przykładem parafilii może być np. fetyszysta stóp.
Do powszechnych zachowań seksualnych możemy zaliczyć odczuwanie pożądania seksualnego do dojrzałego partnera, który wyraża zgodę na zachowania seksualne, bez żadnego przymusu oraz stawiania oporu. Prawidłowe zachowania seksualne dają zadowolenie, oraz rozkosz. Do zdrowych relacji seksualnych zaliczymy te, które w żaden sposób nie wpływają na pogorszenie stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nie naruszają również ogólnie przyjętych norm moralnych oraz społecznych. Wszelkie odchylenia mogą oznaczać wystąpienie parafilii. Jakie zaburzenia preferencji seksualnych wyróżniamy?
Parafilia – rodzaje
- Ekshibicjonizm – Jest to zaburzenie seksualne, które sprawia podniecenie seksualne osobie obnażającej się publicznie. Ekshibicjoniści czerpią przyjemność z publicznej masturbacji oraz z zaskoczenia i paniki osoby, która ich zobaczyła.
- Fetyszyzm – Fetyszyści skoncentrowani są na konkretnych częściach ciała np. dłoniach lub stopach, ale nie tylko. Tego rodzaju parafilia może skupiać się również na ubiorze – seksowna bielizna, buty, przebrania
- Pedofilia – Polega na czerpaniu zadowolenia seksualnego z obcowaniem z dzieckiem, które nie rozpoczęło jeszcze okresu dojrzewania. Pedofilia odciska piętno na psychice dziecka i tym samym zostawia ślad na całe życie.
- Sadomasochizm, Masochizm Seksualny – Odczuwanie podniecenia seksualnego w tym wypadku, jest ściśle związane z doznawaniem bólu w trakcie stosunku seksualnego.
- Sadyzm seksualny – Osoba z tym zaburzeniem seksualnym odczuwa przyjemność z zadawania bólu fizycznego i psychicznego partnerowi.
- Podglądactwo – Bodźcem, odpowiedzialnym za przyjemność i zadowolenie seksualne, jest w tym wypadku podglądanie rozebranej osoby, lub pary w trakcie stosunku seksualnego.
- Fetyszyzm transwestycyjny – Transwestyta przebierający się za osobę innej płci odczuwa zaspokojenie i podniecenie seksualne.
- Ocieractwo – Osoba cierpiąca z tego rodzaju parafilii, czerpie przyjemność z ocierania się o drugą osobę, często nieświadomą tego faktu. Przykładem może być ocieranie się w zatłoczonym autobusie lub na koncercie.
- BDSM – Opiera się na dominacji seksualnej, na którą zgadzają się oboje partnerzy.
- Nekrofilia – Czerpanie przyjemności seksualnej z obcowania ze zwłokami.
- Zoofilia – Czerpanie przyjemności seksualnie z obcowania ze zwierzętami.
Perwersje seksualne – przyczyny
Dewiacje seksualne mogą być wywołane przez czynniki biologiczne, psychiczne i społeczno-kulturowe.
- Czynniki biologiczne – Wśród czynników biologicznych odpowiedzialnych za pojawienie się parafilii o znajdziemy uzależnienia oraz choroby. Zażywanie narkotyków, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu sprzyja pojawieniu się dewiacji seksualnych.
- Czynniki psychologiczne – Z problemem perwersji seksualnych borykają się często osoby, które były, w jakiś sposób wykorzystywane w dzieciństwie. Brak akceptacji w dzieciństwie oraz lęki wpływają na pojawienie się odchyleń w strefie seksualnej w dorosłym życiu.
- Czynniki społeczne i kulturowe – Zaburzenia seksualne często diagnozuje się u osób, które mają częsty dostęp do pornografii. Zwraca się tu uwagę szczególnie na młode osoby. Seksualność przedstawiana w mediach, filmach oraz w sieci różni się od rzeczywistej. Narzucane nowe normy prowadzą do pojawienia się pewnego rodzaju odchyleń. W niektórych wypadkach dużą rolę na pojawienie się parafilii jest religia, oraz stereotypy odebrane wraz z wychowaniem.
Dewiacje seksualne – objawy
Objawy parafilii uwarunkowane są od ich typu. Jeśli zauważymy u siebie wystąpienie objawów, mogących świadczy o wystąpieniu którejś z perwersji seksualnych, można się zgłosić do specjalisty w tej dziedzinie. Zaleca się umówienie wizyty u seksuologa, seksuologa klinicznego, lekarza psychiatry, lub psychoterapeuty. Bardzo silnych objawów parafilii nie wolno lekceważyć. Problem może się pogłębiać i prowadzić nie tylko do obniżenia naszego komfortu życia.
Zboczenia seksualne – psychoterapia
W leczeniu parafilii stosuje się metody farmakologiczne, behawioralne, hipnoterapie oraz psychoterapie. Sposób leczenia uwarunkowany jest ściśle od rodzaju dewiacji. Leczenie parafilii przestępczych opiera się w głównej mierze na stosowaniu psychoterapii, choć lekarz prowadzący może zalecić wprowadzenie farmakoterapii.
Inaczej sytuacja wygląda w wypadku parafilii, których dopuszczanie się nie powoduje kolizji z prawem. Wielu specjalistów uważa, że nie ma potrzeby leczenia fetyszów, do których dopuszczają oboje partnerzy, i który traktują je, jako formę urozmaicenia życia seksualnego. W przypadku wystąpienia perwersji seksualnych, warto jednak czasem zaczerpnąć rady specjalisty. Taka osoba pomoże odkryć prawdziwą przyczynę pojawienia się tego rodzaju zachowań, a mogą one wynikać na przykład z rozwijających się zaburzeń nerwicowych. Psychoterapeuta pomoże powiązać zachowania perwersyjne z emocjami, jakie odczuwa.
Czy istnieje szansa na całkowite wyleczenie się z tego rodzaju zaburzeń seksualnych? Parafilii nie pozbędziemy się samodzielnie.Sprzyjające zmianie jest zastosowanie psychoterapii. Z kolei jej skuteczność uwarunkowana jest od chęci do zmian ze strony pacjenta. Ta zazwyczaj jest dość niska. Pacjent zazwyczaj nie chce odciąć się od czegoś, co stanowi źródło przyjemności i podniecenia seksualnego. Jeśli chcesz zasięgnąć porady specjalisty skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w PsychoCare, pomożemy Ci dobrać najbardziej odpowiedniego specjalistę..
Jestem głęboko zaburzona. Tnę się i oblewam krwią,z kobietą, i wtedy dochodzę.jestem 30 letnia kobieta,która w dzieciństwie doznała pedofilii. Nie potrafię z tym skończyć a czuje, że posuwam się za daleko. Co robić?