Panseksualizm zaliczany jest do orientacji psychoseksualnych. Nazwa wywodzi się z greki i w wolnym tłumaczeniu oznacza otwartość seksualną na ‘wszystko i wszystkich’. Panseksualizm budzi wiele kontrowersji. Wielu z nas panseksualizm kojarzy się z biseksualizmem, jednak te orientacje sporo się od siebie różnią. Jakie idee wyznaje osoba panseksualna? Kim jest panseksualista? Co warto wiedzieć o tej orientacji psychoseksualnej?

Panseksualizm – co to jest?

Panseksualizm nazywany jest również omniseksualizmem. Oznacza odczuwanie pociągu seksualnego, emocjonalnego i romantycznego do wszystkich płci oraz tożsamości płciowych. Nieoficjalnie panseksualizm zaliczany jest do orientacji psychoseksualnych i jest wymieniany zaraz po heteroseksualizmie, homoseksualizmie i biseksualizmie. O panseksualizmie słyszy się  stosunkowo niewiele, nie oznacza to jednak, że takich osób nie ma wśród nas. Panseksualizm kryje w sobie ideologię, która uznaje, że każda jednostka jest warta miłości, bez względu na płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową. Osoba panseksualna może darzyć miłością ludzi, oraz kochać siebie samą. Człowiek panseksualny może zakochać się w biseksualiście, homoseksualiście, a także transwestycie, transseksualiście i osobie bezpłciowej. Mimo otwartości panseksualizmu, ideologia wyklucza zoofilię, pedofilię oraz nekrofilię.

W 1949r. Termin panseksualizm został użyty podczas opisu zaburzeń osobowości typu borderline, charakteryzującego się chwiejnością emocjonalną. O panseksualizmie zaczęto mówić głośno dopiero w ostatnich latach. Orientację tę uważa się zazwyczaj za modę oraz ideologię. W mediach możemy usłyszeć o wielu sławnych osobach, które otwarcie mówią o tym, że są panseksualne. Wśród tych osób znajdziemy Miley Cyrus, czy Lady Gagę. Panseksualizm jest bardzo popularny wśród osób w młodym i średnim wieku. Spora liczba transseksualistów utożsamia się z orientacją panseksualną.

Kim jest panseksualista?

Panseksualista jest osobą bardzo otwartą pod względem zainteresowania seksualnego. Wybierając partnera życiowego, poszukuje osoby dorosłej, nie zwracając większej uwagi na jej płeć, czy preferencje seksualne. Są to osoby o szerokim światopoglądzie. Patrząc na człowieka, dostrzegają jego wnętrze, a nie to, co jawi się oczom, czyli np. płeć. Osoby panseksualne w związku dbają trwałość relacji. Osoby omniseksualne lubią eksperymentować i nie baczą przy tym na przyjęte normy społeczne. Ideologia panseksualizmu sprawia, że osoby te czują się niezwykle wolne pod względem seksualnym. Ich miłość nie jest niczym ograniczona.

Panseksualista jest w stanie obdarzyć uczuciem:

Pociąg seksualny panseksualistów nie jest niczym ograniczony. Panseksualista patrząc na drugą osobę, widzi po prostu człowieka, a nie kobietę, czy mężczyznę. Osoby panseksualne często zaznaczają, że nie czują się tożsame z jedną płcią. Nie uważają tego jednak za problem, nie chcą być szufladkowane.

Ideologia panseksualizmu

Wśród panseksualistów znajdziemy osoby, które popierają wyzwolenie seksualne oraz sprzeciwiają się wykluczeniu społecznemu. Panseksualiści zwracają uwagę na bardzo ważne tematy. Wśród nich znajdziemy całkowitą akceptację dla innych ludzi. Według panseksualistów, każdy bez względu na płeć i tożsamość seksualną jest godzien miłości. W panseksualizmie nie mówimy tylko o popędzie seksualnym, ale przede wszystkim o pociągu emocjonalnym do drugiego człowieka, który nie jest uwarunkowany od płci, ani orientacji seksualnej. Miłość, jaką darzą innych panseksualiści jest wyzwolona. Nie posiada ograniczeń, jakie zwykle nakładane są przez społeczeństwo. Panseksualiści, jako ludzie otwarci i łaknący nowych doświadczeń, nie popadają jednak w skrajności. Nie popierają pedofilii, nekrofilii oraz zoofilii. Panseksualiści podobnie, jak biseksualiści skupiają się na wnętrzu człowieka, a nie na jego orientacji seksualnej. Czym się zatem od siebie różnią?

Czym się różni panseksualizm od biseksualizmu?

Panseksualizm, a bi – na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy tymi orientacjami seksualnymi, właśnie dlatego te dwie orientacje często są ze sobą mylone. Ze względu na niską znajomość pojęcia panseksualizm, osoby te czasem przedstawiają się, jako biseksualne, aby przybliżyć rozmówcy, z czym wiąże się ich orientacja seksualna. Różnica pomiędzy tymi orientacjami jest stosunkowo niewielka. Panseksualista potrafi darzyć uczuciem każdego człowieka bez względu na jego płeć, preferencje seksualne oraz upodobania. Zwraca uwagę na zachowanie danego człowieka oraz jego cechy charakteru. Z kolei biseksualista, mając podobny tok myślenia ogranicza się do szukania wyjątkowego człowieka w obrębie swojej płci i płci przeciwnej. Biseksualista, mimo iż zwraca uwagę na wnętrze człowieka, nie będzie zainteresowany stworzeniem związku z transwestytą, czy transseksualistą.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.