Każdego dnia doświadczamy w większym lub mniejszym stopniu stresu. Stres może być wywołany napiętą sytuacją w rodzinie, problemami w pracy, utratą kogoś bliskiego, chorobą najbliższej osoby, lub małymi sytuacjami, które pojawiają się niespodziewanie i wystawiają nas na stres. Bardzo ciężko jest ustrzec się przed stresującymi czynnikami. Stres potrafi wyrządzić ogromne szkody w naszym organizmie. Właśnie dlatego podejmujemy się różnych prób walki ze stresem. Niektórzy dają upust złym emocjom podczas intensywnych treningów na siłowni, inni natomiast stosują rozmaite techniki relaksacyjne. Są też osoby, które sięgają po tabletki wyciszające. Jak działają tabletki uspokajające? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich stosowania? Czy od stosowania tabletek uspokajających bez recepty można się uzależnić?

Leki o działaniu uspokajającym

Napięcie nerwowe oraz długotrwałe narażenie na stres, ma bardzo negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Wśród objawów długotrwałego stresu możemy zaobserwować:

Nie są to jedyne objawy narażenia na długotrwały stres. Długotrwały stres uwalnia w naszym organizmie kortyzol, który wpływa na obniżenie dopaminy i serotoniny. Chcąc uniknąć tych przykrych dolegliwości, staramy nie narażać się na sytuacje stresowe. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie ich uniknąć. Właśnie dlatego wielu z nas podejmuje walkę ze stresem, oraz z łagodzeniem jego skutków.

Stres

Jednym bardzo popularnym sposobem na radzenie sobie z narażeniem na stres, jest zażywanie tabletek uspokajających. Tabletki na uspokojenie pomagają radzić sobie z objawami stresu oraz zwiększonego napięcia nerwowego. Tabletki na uspokojenie mogą zawierać substancje chemiczne oraz preparaty ziołowe. Leki uspokajające dostępne w aptece w zależności od ich rodzaju, można kupić na receptę lub bez. Ziołowe tabletki uspokajające, dają widoczne efekty działania, po kilku tygodniach regularnego zażywania. Niektóre tabletki uspokajające na receptę, dają natychmiastowe efekty. Kiedy zażywać leki na uspokojenie? Czy mogą mieć one negatywny wpływ na nasz organizm?

Tabletki uspokajające bez recepty – kiedy stosować?

Kiedy podjąć decyzję o rozpoczęciu stosowania leków uspokajających? Zanim wybierzemy się do apteki, warto wypróbować inne dostępne metody walki z nadmiarem stresu. Mogą to być różnego rodzaju techniki relaksacyjne, dbanie o higienę snu, prowadzenie aktywnego trybu życia oraz dbanie o właściwą dietę. Kiedy sposoby te zwiodą możemy wspomóc się preparatami na uspokojenie, dostępnymi w aptece. Przed zastosowaniem leku na uspokojenie, nawet tego dostępnego bez recepty, warto dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do leku. Znajdują się w niej ważne informacje dotyczące stosowania leków uspokajających oraz przeciwwskazań do ich zażywania. Warto zwrócić również uwagę na dopuszczalną normę spożycia leku w ciągu doby i nie przekraczać jej. Dotyczy to również preparatów ziołowych, które z gruntu uważane są za bardzo bezpieczne i nieszkodliwe dla organizmu. Skuteczność leków uspokajających dostępnych bez recepty, uzależniona jest od ich regularnego stosowania.

Wśród polecanych metod walki ze stresem i jego objawami, nie znajdziemy na pierwszym miejscu zalecenia do stosowania tabletek uspokajających. Dlaczego? Czy środki uspokajające mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm?

Leki uspokajające – plusy i minusy stosowania

Leki na uspokojenie mogą przynosić wiele korzyści osobie, która je stosuje. W porównaniu z wieloma innymi technikami radzenia sobie ze stresem zażywanie tego rodzaju preparatów daje szybkie efekty i nie wymaga od pacjenta żadnego wysiłku, czy zaangażowania. Leki na uspokojenie są łatwo dostępne w każdej aptece i stosunkowo tanie. Środki uspokajające na receptę może wypisać nawet lekarz rodzinny. Niska cena, łatwość stosowania, szybkie efekty oraz szeroka dostępność z całą pewnością należą do plusów stosowania leków na uspokojenie. Każdy medal ma jednak dwie strony. Tabletki na uspokojenie mają również swoje wady. Jakie?

Choć stosowanie leków uspokajających potrafi przynieść szybkie efekty w postaci złagodzenia nieprzyjemnych objawów napięcia emocjonalnego, to nie są one w stanie nauczyć nas kontroli nad stresem. Stosowanie tego rodzaju preparatów pomaga walczyć jedynie z objawami, a nie przyczyną. Pacjent, który odstawi leki, musi być świadom, że zły stan fizyczny oraz emocjonalny naszego organizmu, szybko powróci, co jest kolejnym minusem stosowania tego rodzaju leków. Tabletki na uspokojenie nie powinny być również łączone z alkoholem oraz niektórymi lekami. Jeśli zażywamy na stałe inne leki, rozpoczęcie leczenia tabletkami na uspokojenie, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Uzależnienie od leków na uspokojenie

Chcąc uniknąć przykrych konsekwencji stresu wiele osób nadużywa stosowanie leków uspokajających, lub nie wyobraża sobie zaprzestania ich stosowania. Uzależnienie od leków na uspokojenie jest bardzo często spotykane. Niechęć przed ich odstawieniem łączy się z lękiem i strachem związanym z odczuwaniem przykrych konsekwencji stresu. Pacjenci zażywający tabletki uspokajające najczęściej uzależniają się od leków dostępnych na receptę. Środki te przeważnie zawierają substancje należące do grupy benzodiazepin. Benzodiazepiny wykazują wysoką skuteczność działania, nawet kilka minut po ich zażyciu. Niestety substancje te nie nadają się do długotrwałego zażywania. Organizm szybko przyzwyczaja się do leku i wymaga ciągłego zwiększania jego dawki, co w konsekwencji prowadzi do uzależnienia.

Długotrwałe napięcie nerwowe – pomoc psychologiczna

Długotrwałe narażenie na silny stres może mieć bardzo przykre konsekwencje dla naszego organizmu. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, stałe zażywanie środków uspokajających nie jest najlepszym rozwiązaniem i może odbić się w negatywny sposób na naszym organizmie. Tabletki uspokajające nie rozwiążą również naszych problemów, które często są źródłem stresu i niepokoju, mogą natomiast prowadzić do uzależnienia i kolejnych problemów. Jeśli czujemy się przeciążeni i nie radzimy sobie z napięciem emocjonalnym, warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty. Specjalista w dziedzinie walki ze stresem nauczy nas wielu technik relaksacyjnych, które pomogą walczyć z codzienną dawką stresu, przed którą nie sposób się ustrzec w świecie, w którym żyjemy.

Szczera rozmowa z psychoterapeutą może przynieść jeszcze inne korzyści. Często źródłem stresu są nieprzepracowane wydarzenia z przeszłości, które odciskają piętno na naszym codziennym życiu. Psychoterapeuta jest w stanie pomóc nam dostrzec takie wydarzenia, oraz przepracować je we właściwy sposób. Dzięki pracy z terapeutą, jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stresem bez użycia tabletek uspokajających, które mogą prowadzić do uzależnienia. Jeśli natomiast zaobserwowałeś u siebie lub u bliskiej ci osoby, objawy mogące świadczyć o uzależnieniu, można skonsultować się w tej sprawie z doświadczonym psychoterapeutą do spraw uzależnień. Walkę z problemem warto rozpocząć od likwidacji przyczyn, które do niego prowadzą. Tabletki na uspokojenie pomagają zwalczyć jedynie nieprzyjemne objawy stresu, jednak nie zwalczą go całkowicie.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.