Choroba Picka to nic innego, jak otępienie czołowo-skroniowe Przez wiele lat uważano, że choroba Picka dotyka bardzo małą grupę osób. Dokładne badania wykazały jednak, że choroba ta znajduje się w grupie trzech najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się otępienia. Jak rozpoznać chorobę Picka? Na czym polega leczenie tej przypadłości?

Choroba Picka (Pick′s disease, PiD)

Choroba Picka charakteryzuje się wczesnym umieraniem neuronów, co wpływa na zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Chory zaczyna odczuwać problemy z pamięcią i koncentracją. Choroba Picka jest jedną z trzech najpopularniejszych przyczyn pojawienia się otępienia, zaraz po chorobie Alzheimera. Warto zaznaczyć, że choroba Picka nie jest tym samym, co choroba Niemanna-Picka. Ta druga dotyczy tylko i wyłącznie dzieci. Nie należy zatem mylić tych dwóch jednostek chorobowych.

Chorobę Picka określa się również, jako otępienie czołowo skroniowe. Wynika to z faktu, iż uszkodzone komórki nerwowe znajdują się właśnie w obszarze płatu czołowego i skroni. Pacjent, który cierpi z powodu tej choroby, może borykać się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, które znacznie obniżą komfort życia chorego. Wśród najczęstszych objawów chorobowych znajdziemy problemy z pamięcią i postrzeganiem, zaburzenia mowy, a także zaburzenia motoryczne. Nieleczona choroba postępuje, co może skutkować utratą samodzielnego funkcjonowania.

Choroba Picka objawy

W jaki charakterystyczny sposób objawia się choroba Picka? Objawy chorobowe dopasowane są do poszczególnych faz choroby.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak rozpoznać chorobę Picka?

Co powinno zwrócić szczególną uwagę najbliższych? Jakie zachowania mogą świadczyć o rozwoju choroby Picka? Z całą pewnością niepokojące okażą się problemy z wysławianiem się. Chory już na samym początku choroby może mieć problem z rozumieniem pewnych wyrażeń oraz określaniem sytuacji, rzeczy. Coraz większe problemy znacznie obniżą komfort życia chorego, co stanie się zauważalne. Czasem takie zachowania mogą być powodowane występowaniem innych zdiagnozowanych chorób lub przyjmowania pewnych leków. Jeśli jednak wykluczymy inne przyczyny, należy obserwować chorego i skonsultować te zachowania z lekarzem. Podobnie będzie w wypadku zaburzeń depresyjnych i lękowych, a także majaczenia. Jeśli zaburzenia na tle psychologicznym nie są powodowane chorobami na tle psychicznym, jak np. depresją czy schizofrenią, należy tym bardziej poddać pacjenta diagnostyce w kierunku potwierdzenia bądź wykluczenia pojawienia się i rozwoju choroby Picka.

Chory będzie badany pod kątem rozwoju choroby Alzheimera, choroby Huntingtona, a nawet zażywania substancji psychoaktywnych. Jakie badania mogą potwierdzić lub wykluczyć rozwój choroby?

Choroba Picka – niecodzienne zachowania chorego

Jak już wcześniej wspomniano, choroba Picka może prowadzić do pojawienia się niecodziennych zachowań. Osoba, u której rozwija się choroba, przestaje być wobec siebie krytyczna, oraz traci całkowitą kontrolę nad swoim zachowaniem oraz wydatkami. W społeczeństwie osoba taka, może zostać uznana za szaloną. Przykładem takiego zachowania może być zachowywanie się w rozradowany sposób na pogrzebie oraz głośny śmiech. Innym przykładem jest wyjadanie posiłku w restauracji z talerza przypadkowo napotkanej osoby, lub komiczne zachowanie na poważnym spotkaniu. Nie da się przewidzieć zachowania takiej osoby. U chorego mogą pojawić się również inne problemy natury psychicznej, jak np. OCD, czyli zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. W takich sytuacjach, chory będzie miał myśli obsesyjne, które będą popychały go do wykonywana kilka razy tych samych czynności – np. obsesyjne mycie rąk.

Otępienie czołowo skroniowe – badania

Pacjent, u którego podejrzewa się rozwój otępienia czołowo skroniowego, poddany jest przede wszystkim dokładnemu wywiadowi lekarskiemu. Lekarz prowadzący może zalecić wykonanie badań takich jak:

Wykonanie tych badań pomoże wychwycić wystąpienie zmian chorobowych. Badanie tomografii komputerowej wykaże, na jakim poziomie występuje zanik kory czołowej i skroniowej.

Choroba Picka – leczenie

Choroba Picka wywołuje nieodwracalne uszkodzenia w strukturze komórek nerwowych mózgu. W związku z tym nie ma możliwości rozpoczęcia leczenia przyczynowego choroby.  Leczenie choroby Picka polega na łagodzeniu nieprzyjemnych i uciążliwych objawów chorobowych. Lekarz, wdrażając leczenie farmakologiczne, może zalecić stosowanie leków przeciwdepresyjnych oraz anksjotyków i benzodiazepin, które działają uspokajająco oraz przeciwlękowo. Dzięki stosowaniu tego rodzaju leków, chory poprawi swój nastrój, zmniejszy się nerwowość i pobudzenie, przez co zwiększy się komfort życia pacjenta. Jednak choroba Picka, to nie tylko dolegliwości ze strony emocjonalno psychicznej.

Chory wraz z rozwijającą się chorobą, będzie skarżył się na utratę sił mięśni. Będzie to miało bezpośredni związek z pojawieniem się problemów z poruszaniem, oraz wykonywaniem najprostszych czynności, takich jak jedzenie, picie czy oddawanie moczu.. W pewnym momencie choroby, będzie konieczne zapewnienie całodobowej opieki, gdyż chory nie będzie mógł samodzielnie funkcjonować.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami odżywiania. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.