Cele psychoterapii bywają bardzo różne. Uniwersalność psychoterapii polega na tym, że może przynieść korzyści wielu ludziom. Jest to niezależnie od tego, jak różne są ich strapienia i kłopoty. Psychoterapeuta jest w stanie udzielić takiej pomocy, jakiej oczekują osoby, które trafiają do jego gabinetu. Niezależnie od tego, jak różna może być ich sytuacja wyjściowa i oczekiwane przez nich zmiany.

Od czego uzależniony jest cel terapeutyczny?

Cel psychoterapii uwarunkowany jest od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Cele terapii mogą być różne. W trakcie trwania procesu terapeutycznego można je również dowolnie modyfikować. Co ma główny wpływ na cel terapii? Jak określić cele terapeutyczne? Warto wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

Główne cele terapeutyczne w psychoterapii

1. Leczenie zaburzeń psychicznych

To najbardziej rozpowszechniona w społecznej świadomości forma pracy psychoterapeutycznej. Dotyczy pomagania osobom, które zmagają się z m.in. depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości. Leczenie depresji i innych chorób polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu nawrotom. Czasem zajmowanie się objawami choroby jest tylko jednym z pierwszych etapów psychoterapii. Może się okazać, iż sama choroba jest wtórna i przyczyny życiowych trudności należy szukać głębiej, niż tylko  samym zaburzeniu. Ważne jest także, aby wzmacniać umiejętności rozpoznawania objawów choroby i reagowania na nie w sposób najbardziej konstruktywny, co może się przydać w przyszłości.

2. Pomoc w radzeniu sobie z niektórymi  zjawiskami psychologicznymi

Na funkcjonowanie psychiczne człowieka wpływają nie tylko choroby, ale i inne zjawiska, które mogą w sposób dotkliwy  utrudniać codzienne życie. To między innymi: uporczywe deprecjonowanie siebie, chroniczny brak energii życiowej, przytłaczające stany emocjonalne (lęk, smutek)  czy wewnętrzne. Z pomocą psychoterapeuty możliwe jest zwiększenie kompetencji do tego, żeby radzić sobie z takimi trudnościami. Z kolei terapia dla par może być także odpowiedzią na powtarzające się trudności w relacjach interpersonalnych.

3. Samorealizacja – Cele terapeutyczne

Z tradycji psychologii humanistycznej wywodzi się podejście, które koncentruje się nie na trudnościach i deficytach człowieka, ale na pozytywnych siłach, w które jest wyposażony. Rozpoznanie osobistych zasobów i nauka korzystania z nich pozwalają na osiągnięcie zadowolenia z siebie i swojego życia, wykorzystanie w pełni swojego potencjału. Aby to osiągnąć, istotne jest żeby człowiek sam mógł być dla siebie źródłem wsparcia. Hasła takie jak „pokochaj siebie” czy „bądź swoim najlepszym przyjacielem” mogą się wydawać wyświechtane i banalne, ale nie da się zaprzeczyć ich niebagatelnemu znaczeniu dla dobrostanu człowieka i jego zdrowia psychicznego. Psychoterapia uczy, jak wykorzystać swoją siłę zarówno do tego, by doceniać siebie, nie oceniać zbyt surowo, ale też aby w odpowiednim momencie móc też skonfrontować się z adekwatną, konstruktywną krytyką i dzięki temu wprowadzać korzystne zmiany.

4.Podniesienie jakości swojego życia

Niekiedy pojawiają się w naszym życiu pewne zjawiska, lub sytuacje, których nie potrafimy samodzielnie przepracować. Takie zjawiska mogą odbijać się uporczywie w naszym codziennym trybie życia, skutecznie obniżając jego komfort. Przytłoczeni problemami nie wyciągamy z życia tego, czego oczekujemy. Psychoterapia jest w stanie pomóc nam uporać się z tego rodzaju problemami. Jednym z celów psychoterapii może być również motywacja, oraz podniesienie chęci do działania. Zmieniając sposób myślenia oraz spojrzenie na wiele spraw, jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na podniesienie komfortu naszego życia. Psychoterapia może pomóc dostrzec również te elementy, które przywrócą nam radość. Mając wobec siebie realne oczekiwania, przestaniemy się też zadręczać, co również wpłynie na poprawę komfortu naszego życia.

Inne cele psychoterapii

Poza wyżej wymienionymi głównymi celami psychoterapii istnieje wiele innych, pobocznych. Wszystko uzależnione jest od potrzeb pacjenta w danym okresie jego życia.

Terapeuta ustala cele psychoterapii wraz z pacjentem, który postanowił rozpocząć proces psychoterapeutyczny. W tracie trwania psychoterapii, terapeuta może powracać do wytyczonych na początku celów. Ich weryfikacja pozwala na ewentualne wprowadzenie modyfikacji, dzięki czemu psychoterapia staje się jeszcze bardziej skuteczna. Taka elastyczność jest ważna, ponieważ w trakcie procesu terapeutycznego, w życiu pacjenta może dochodzić do wielu zmian. Nowa praca, związek partnerski oraz zdobycie pewnych umiejętności przy pomocy psychoterapeuty, może wymagać pewnych modyfikacji postawionych celów. Weryfikacja celów pomaga również określić, w jakim stopniu udało się pacjentowi zbliżyć do ich realizacji.

Bezpłatna konsultacja w PsychoCare

Osoby, które są zainteresowane rozpoczęciem terapii, mogą skorzystać w naszym gabinecie PsychoCare z wstępnej bezpłatnej konsultacji. Nasz specjalista po przeprowadzeniu wywiadu pozwoli dobrać właściwy nurt psychoterapeutyczny dopasowany do potrzeb i problemów pacjenta. Biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania, postaramy się dobrać właściwą osobę do prowadzenia terapii. Bezpłatne spotkanie jest również dobrą okazją, aby pomyśleć nas swoimi celami terapeutycznymi, które chcielibyśmy osiągnąć podczas psychoterapii. Jeśli są Państwo zainteresowani taką bezpłatną formą pomocy, zapraszamy do zapisu.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.