Działania podejmowane w razie nagłego wypadku lub uszczerbku na zdrowiu fizycznym są znane większości osób. Wszyscy wiemy, że wystarczy zadzwonić na pogotowie, udać się do szpitala lub przychodni, opisać problem, a resztą zajmą się specjaliści. Jednak, gdy sprawa dotyczy zdrowia psychicznego, sytuacja trochę się komplikuje. Wiele osób nie wie, gdzie powinni udać się, gdy pojawia się potrzeba zasięgnięcia porady oraz pomocy dotyczącej kondycji psychiki, a nie samego ciała. Samo szukanie odpowiedniego specjalisty jest stresującym wydarzeniem dla sporej grupy ludzi. Dodatkowo sprawę pogarsza częste zagubienie w nazwach licznych profesji, powiązanych z niesieniem pomocy i leczeniem zaburzeń psychicznych. Jaka jest zatem różnica między psychoterapeutą, psychologiem oraz psychiatrą?

Trzecią osobą, którą może nam pomóc w przypadku problemów związanych z zaburzeniami zdrowia psychicznego, jest psychiatra. Psychiatra jest lekarzem, który diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne. Pomaga w znalezieniu przyczyny choroby, a także w leczeniu jej objawów. Może także przepisać odpowiednie leki, mające na celu poprawę samopoczucia oraz szybszy powrót do zdrowia. Oprócz ukończonych studiów medycznych, posiada ona także specjalizację w dziedzinie psychiatrii. Jak wszystkich innych medyków, obowiązuje go Kodeks Etyki Lekarskiej. W związku z tym wszelkie informacje, które przekazujemy psychiatrze na temat stanu swojego zdrowia, są objęte tajemnicą lekarską. Oznacza to, że bez naszej zgody lekarz nie przekaże nikomu wiadomości, na co się leczymy, i czy w ogóle korzystamy z jego usług. Psychiatra może mieć także dodatkowo ukończony kurs psychoterapii. W takiej sytuacji oprócz leczenia farmakologicznego i psychoedukacji, może on też zostać naszym psychoterapeutą. Często taka sytuacja jest bardziej komfortowa dla części osób, które np. wstydzą się swoich problemów, i wolą podzielić się nimi z jedną osobą. Możliwe jest także, że psychiatra zaleci dalszą konsultację, np. z neurologiem, by wykluczyć wszelkie fizyczne powody naszej kondycji psychicznej. Lekarz psychiatrii zajmuje się szerokim spektrum zaburzeń, są to m.in. zaburzenia lękowe, depresyjne, osobowości, odżywiania, a także uzależnienia. Może pomóc także w sytuacji wszelkich trudności emocjonalnych, z którymi ludzie borykają się na co dzień- smutek po stracie bliskiej osoby, poczucie osamotnienia, wykluczenia społecznego.

Pierwsza wizyta u psychiatry opiera się głównie na wywiadzie, na podstawie którego lekarz stawia diagnozę i decyduje o podjęciu następnych kroków. Psychiatra może korzystać z licznych testów psychologicznych, które ułatwiają postawienie trafnej diagnozy. Może także zlecić dodatkowe badania, np. hormonalne, co również przyczyni się do skuteczniejszego diagnozowania. Przeważnie psychiatra po wydaniu diagnozy przepisze leki, które są stosowane w przypadku konkretnego zaburzenia. Lekarz ma w obowiązku poinformować pacjenta o ich stosowaniu, skutkach ubocznych, a także o dawkowaniu. Konieczne są kolejne wizyty kontrolne, mające na celu sprawdzenie, czy dany lek nam pomaga, czy też należy go zmienić. Zdarza się, że psychiatra wystawia skierowanie na leczenie w szpitalu. Jednak dzieje się to w naprawdę trudnych przypadkach, gdy życie pacjenta lub otaczających go osób może być zagrożone bez podjęcia hospitalizacji.

Warto wiedzieć, kto jest kim w świecie pomocy dotyczącej zdrowia psychicznego i jego jakości. Jednakże, nawet nie posiadając takiej wiedzy, wystarczy zwrócić się do pomoc chociażby do lekarza pierwszego kontaktu. On może doradzić i pokierować, do której z poszczególnych profesji najlepiej byłoby się zwrócić. Także w przypadku poważniejszych zaburzeń, jeśli psycholog lub psychoterapeuta zauważy, że dzieje się coś poważnego, pokieruje nas do psychiatry. Drugą opcją, oprócz lekarza pierwszego kontaktu, jest wizyta w centrum psychoterapeutycznym. W takim miejscu pracują specjaliści, którzy będą potrafili w zależności od rodzaju problemu, doradzić, co w danym przypadku należy zrobić. Pomogą także przy wyborze terapii sprofilowanej specjalnie dla nas, w zależności od naszych potrzeb, możliwości czasowych, finansowych oraz od naszych osobistych preferencji. Najważniejszym krokiem jest ten pierwszy, w którym zaczynamy szukać pomocy. „Życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie jak jest. Sposób w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę.” – te słowa Virginii Satir, amerykańskiej psychoterapeutki, doskonale oddają tę ideę- warto szukać pomocy, by nasz sposób radzenia sobie z trudnościami był najlepszym z możliwych.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.