Smutek przeradza się w depresje wtedy, gdy zamienia się w strumień raniących negatywnych myśli i uczuć. Często traktujemy uczucia, jako skutek depresji. Tymczasem tak naprawdę bywają one punktem wyjścia. Pojawienie się smutku jest początkiem całego cyklu złego nastroju, który wzmacniany jest przede wszystkim przez nasze oceniające, krytyczne myśli, które się pojawiają pod jego wpływem. Niekończąca się lista wyrzutów, pretensji i oskarżeń, które kierujemy stronę samych siebie.
- Dlaczego się tak wszystkim przejmuję?
- Coś ze mną nie tak, jestem gorszy, uszkodzony.
- Dlaczego inni jakoś sobie radzą, a mi nic nie wychodzi?
- Jestem ciężarem dla mojej rodziny
Negatywne uczucia – gdzie leży problem?

Problemem nie jest to, że czasami czujemy się smutni i nieszczęśliwi – to naturalna część naszego życia. Problemem są negatywne poglądy na swój temat, które dochodzą wtedy do głosu i przejmują kontrolę nad nami. Działa tu pewien sposób funkcjonowania naszego umysłu, który uruchamia się automatycznie, nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Leczenie depresji wymaga zmiany tego sposobu działania.
Uczucia w depresji – błędne koło
Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że reagujemy depresją nawet na niewielkie, z pozoru nieznaczące zdarzenia, to bardzo łatwo nam będzie wrócić z powrotem na znane tory. Nawet niewielki żal albo smutek będzie uaktywniał połączenia nerwowe charakterystyczne dla naszego przeżywania i radzenia sobie z depresja. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem nastroju możemy wywoływać wspomnienia przeszłych sytuacji, kiedy czuliśmy się podobnie. Lekka zmiana nastroju wyzwala stare wzorce, które powstały w okresie gdy faktycznie byliśmy nieszczęśliwi, samotni, smutni, przerażeni, niezrozumiani, opuszczeni, niedocenieni i nie potrafiliśmy sobie z tym poradzić, np. dzieciństwie. Musimy więc sobie poradzić nie tylko z aktualnym smutkiem, ale i całym bagażem cierpienia z naszego wcześniejszego życia. Jeżeli jedynym znanym sposobem jest reakcja depresyjna, to będzie nam trudno ją powstrzymać.
Depresja – uczucia
Osoby cierpiące z powodu depresji, nie potrafią do końca rozpoznać swoich potrzeb emocjonalnych. W związku z ogólnym zarysem tego, co pragnie taka osoba, pojawiają się uczucia takie, jak niepokój, dezorientacja a nawet apatia. Co możemy wymienić wśród innych charakterystycznych uczuć, jakie towarzyszą osobie pogrążonej w depresji?
- przygnębienie
- ciągły obniżony nastrój
- wewnętrzna pustka
- rozpacz
- brak energii witalnej
- uczucie pustki
- poczucie, że obecny stan jest karą
- poczucie wstydu oraz winy
- zaprzeczanie odczuwanego smutku, negowanie swojego stanu
- chwiejny nastrój
- niemożność odczuwania radości
- smutek
- senność w ciągu dnia, bezsenność w nocy
- gonitwa myśli, zadręczanie się różnymi sytuacjami
- drażliwość, wybuchy gniewu
Osoba cierpiąca z powodu depresji bardzo słabo odczuwa emocje oraz nie dostrzega powagi stanu, w jakim się znalazła. Stan takiej osoby można określić, jako zablokowany na odczuwanie jakichkolwiek emocji. Osoba cierpiąca z powodu takiego stanu może niedomagać również w sposób fizyczny. W tym wypadku nasze ciało może dawać sygnały, które jako objawy depresji, nie wskazują na nią bezpośrednio. Możemy tu wymienić:
- napięcie mięśniowe, nerwobóle, ogólne i przewlekłe uczucie spięcia
- nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem, pojawienie się chorób serca
- niedowaga, otyłość i inne problemy dotyczące obszaru zaburzeń odżywiania
- problemy seksualne – niechęć lub całkowite unikanie zbliżeń, problemy z erekcją, niedoświadczanie orgazmów, pojawienie się problemów z cyklem miesięcznym kobiety
Objawy fizyczne poświadczają, że to co dzieje się w naszym umyśle, w naszej psychice nie pozostaje bez znaczenia dla naszego ciała. Depresja jest bardzo poważną chorobą, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Negatywne uczucia w depresji obniżają komfort naszego życia. Osoby chore cierpią i nie potrafią odczuwać żadnej radości z życia. Cechą charakterystyczną jest czarnowidztwo, czyli widzenie przyszłości jedynie w ciemnych barwach. Stan ten z całą pewnością nie est pożądany i należy rozpocząć leczenie choroby.
Depresyjne myśli – terapia
Terapia depresji daję nam okazję żeby przyjrzeć się temu, jak działa błędne koło depresji. Jak nasze myśli i uczucia wpływają zwrotnie na siebie i jakie to ma konsekwencja dla naszego zachowania. To jest ważne nie tylko dlatego, że pomoże nam uporać się z naszym aktualnym stanem. Ale zmiana naszych nawykowych schematów myślenia jest niezbędna również dla tego, żeby zapobiec nawrotom depresji w przyszłości.
Podczas terapii zmianie ulegną te nasze nawykowe reakcje na zmiany naszego nastroju. Psychoterapeuta warszawa nauczy nas odróżniać, kiedy reagujemy adekwatnie do rzeczywistości, a kiedy nasze reakcje uwarunkowane są wydarzeniami i wspomnieniami z przeszłości. Dzięki temu powiększy się nasz repertuar sposobów radzenia sobie – nie tylko w znany nam, depresyjny sposób, ale bardziej konstruktywnie, co przełoży się na naszą odporność na depresję w przyszłości. Między innymi dlatego psychoterapia jest równie cenna w leczeniu depresji, jak farmakoterapia.
Depresja – pomoc psychologa
W podjęciu leczenia bardzo dużą rolę odgrywa rodzina oraz osoby pozostające w najbliższym otoczeniu chorego. Jak wcześniej zwróciliśmy uwagę, sam chory może nie dostrzegać problemu i negować rozwijającą się chorobę depresyjną. Bliscy powinni być cierpliwi, i z troską postarać się przekonać daną osobę o konieczności skorzystania z konsultacji ze specjalistą. Postawa oraz zachowanie osób najbliższych nie są bez znaczenia. Jakiego podejścia należy unikać? W jaki sposób można zapewnić bliską osobę o tym, że jest dla nas cenna i się o nią troszczymy? Jeśli w obliczu depresji bliskiej osoby, potrzeba nam rad, sami również możemy udać się na wizytę do psychologa, lub psychoterapeuty, który pomoże nam odnaleźć się w sytuacji, jakieś się znaleźliśmy.
Zapraszamy do kontaktu z nami i umówienia wizyty w dogodnej formie i miejscu. Spośród szerokiego grona psychoterapeutów, którzy na co dzień zajmują się właśnie tym obszarem problemowym, z pewnością uda nam się dopasować dla Państwa osobę, która spełni oczekiwania, jako terapeuta.