Spis treści
Czym się różni psycholog od psychiatry?
Nie jesteś jedyną osobą, która nie wie czym się różni psycholog od psychiatry. Może zacznijmy od tego, co ich łączy? Przed wszystkim to, że dla obojga dobrem nadrzędnym jest pomoc drugiemu człowiekowi. Psycholog i psychiatra zajmują się psychiką drugiego człowieka. I tak, jeśli boli Cię gardło to idziesz do laryngologa, jeśli bolą Cię oczy idziesz do okulisty, jeśli boli Cię brzuch idziesz do gastrologa. Jeśli boli Cię dusza, masz trudności emocjonalne to idziesz do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Zależy też, jaka jest natura zgłaszanych trudności.
Kiedy wybrać psychologa?
Jeśli zadajesz sobie pytanie, czym się różni psycholog od psychiatry, to wybierając specjalistę spróbuj się zastanowić czego oczekujesz od wizyty. Psycholog, czyli magister psychologii będzie odpowiednim wyborem, gdy potrzebujesz porady psychologicznej, wsparcia w trudnej sytuacji czy diagnozy psychologicznej np. dotyczącej kompetencji społecznych lub intelektualnych. Ponadto, psychologowie w zależności od tego gdzie pracują, jaką specjalizację ukończyli i jakie mają dodatkowe szkolenia, zajmują się określonymi problemami. Więcej na temat tego czym zajmuje się psycholog. Miejsce pracy psychologa, oczywiście wymaga od niego odpowiedniego wykształcenia, umiejętności i kompetencji. Bycie psychologiem nie uprawnia jednak do prowadzenia psychoterapii. Oddziaływania terapeutyczne może prowadzić osoba, która jest w trakcie lub ukończyła szkołę psychoterapii. I przede wszystkim, psycholog nie może udzielać pomocy psychiatrycznej.
Kiedy wybrać psychiatrę?
Zatem, czym się różni psycholog od psychiatry? W trakcie swoich oddziaływań, psycholog może zalecić konsultację psychiatryczną. Może się również okazać, że problem z którym się zgłasza klient wymaga konsultacji z psychiatrą. Osoba, która zgłasza się do psychiatry nie oznacza, że jest chora psychicznie lub nienormalna. Czasami okazuję się, że wdrożenie leczenia farmakologicznego może wspomóc oddziaływania psychologiczne. Leki szybko dają ulgę, ale nie załatwiają sprawy. Działają na objawy, a nie na przyczynę problemów. Psychiatra jest lekarzem, ukończył studia medyczne, więc jako jedyny może przepisywać leki.
Kiedy niezbędne jest wprowadzenie leków?
Gdy Klient zmaga się z głęboką lub umiarkowaną depresją. Kiedy ma ataki paniki, które utrudniają mu normalne funkcjonowanie. Gdy ma zaburzenia odżywiania lub zachowania autoagresywne, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu. Farmakoterapia może również być pomocna przy leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, a także jako wparcie przy uzależnieniach. Gabinet psychiatry bezwzględnie należy odwiedzić, gdy słyszymy głosy w głowie, tracimy kontakt z rzeczywistością, jesteśmy agresywni wobec innych i siebie. Czy są przeciwskazania do przyjmowania leków? Najlepiej na to pytanie odpowie psychiatra podczas wizyty. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Wtedy, gdy korzyści przyjmowania leków przewyższają straty należy brać pod uwagę rozpoczęcie przyjmowania leków.
Gdy już wiesz, czym się różni psycholog od psychiatry, zapraszamy Cię do PsychoCare. U Nas znajdziesz wszechstronną pomoc psychologiczną. W sytuacji, gdy pomoc psychologiczna lub psychoterapeutyczna nie będzie wystarczająca, skierujemy Cię do odpowiedniego psychiatry.