Leczenie zaburzeń odżywiania

Leczenie zaburzeń odżywiania wymaga fachowej opieki i doświadczonych specjalistów. Często angażuje nie tylko psychologa, którego pasją jest leczenie zaburzeń odżywiania, ale również internistę czy ginekologa. Zaburzenia odżywiania są zaliczane do zaburzeń psychicznych wymagających leczenia. Mimo tego, że odmiany tego zaburzenia bardzo się różnią to łączy je to, że wszystkie przejawiają objawy zaburzenia łaknienia. Mogą to być skrajności np. osoba z bulimią naprzemiennie może się głodzić lub przejadać.

WAŻNE !

Jeśli jesteś osobą cierpiącą na zaburzenia odżywiania bądź masz kogoś takiego w swoim bliskim otoczeniu pamiętaj, że taka choroba może prowadzić do zagrożenia życia. Bardzo ważne jest aby być pod okiem specjalisty psychoterapeuty oraz internisty, którzy na bierząco monitorują stan zdrowia. Leczenie zaburzeń odżywiania może trwać dłuższy okres.

Anoreksja

Charakterystyka

Anoreksja jest najbardziej znaną w społeczeństwie odmianą zaburzeń odżywiania ponieważ skutki uboczne są bardzo widoczne i przeważnie szokujące dla społeczeństwa. Anoreksja czyli inaczej jadłowstęp psychiczny charakteryzuje się tym, że osoba zaburzona zaczyna odmawiać posiłków tracąc na wadze. Można wyróżnić dwa rodzaje anoreksji. Najczęściej w krajach kultury zachodniej osoby dążą do bardzo szczupłej sylwetki, mimo bardzo niskiej wagi uważają się nadal za grube. Drugi odmian anoreksji polega na tym, że osoba popada w obsesyjną kontrolę i ciężko jest jej zmienić ten nawyk (więcej na temat leczenia anoreksji).

Kryteria diagnostyczne

– celowa urtata wagi
– BMI poniżej 17,5
– zachowania mające na celu zmniejszenie easy ciała
– Ocenianie siebie jako osoba otyła
– lęk przed przytyciem
– nieobecność trzech kolejnych okresów u kobiet

Bulimia

Charakterystyka

Bulimia jest zdecydowanie znacznie cięższa do zauważenia przez otoczenie niż anoreksja, ponieważ osoby cierpiące na nią przeważnie mają wagę w normie i mogą normalnie funkcjonować. Zaburzenie polega na tym, że osoba miewa epizody objadania się, podczas, których traci panowanie nad ilością spożywanych pokarmów. Może wtedy zjadać bardzo duże ilości jedzenia naraz. Następnie osoba chce się oczyścić stosując różne zachowanie mające na celu zapobieganie przybrania na wadze np. prowokuje wymioty, bierze leki przeczyszczające, głodowanie. Leczenie zaburzeń odżywiania, w tym przypadku bulimii wymaga motywacji pacjenta do zmiany swojego nawyku. Ważne jest, aby trafić do osoby, która specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania. Zapraszamy na bezpłatną konsultację, podczas której pomożemy dobrać najbardziej odpowiednią osobę.

Kryteria diagnostyczne

– napady objadania się z utratą controlli nad ilością spożywanych pokarmów
– zapobieganie przytuciu za pomocą: wymiotowania, przeczyszczania, głodowania, stosowanie leków
– poczucie przymusu jedzenia
– Obraz siebie jako osoby otyłej
– lęk przed przytyciem

Jedzenie napadowe

Charakterystyka

Jedzenie napadowe może wydawać się być bardzo podobne do bulimii jednak różni je fakt zachowań po epizodzie większego jedzenia. Osoba cierpiąca na napadowe jedzenie nie stosuje żadnych zachowań mających na celu utrzymanie wagi ciała. Takie osoby częściej mają wyższą niż przeciętna wagę ciała, jedzenie pomaga im regulować ich stan emocjonalny. Mimo łagodniejszego przebiegu zaburzenie to powoduje dużo smutku, niezadowolenia oraz czasem złości na samego siebie. Leczenie zaburzeń odżywiania pomoże nam rozróżnić jedzenie napadowe od bulimii. Ważne, aby specjalista miał doświadczenie w leczeniu jedzenia napadowego.

Kryteria diagnostyczne

– epizody objadania się
– występująca w trakcie epizodów utrata kontroli nad ilością spożywanych posiłków
– szybsze niż zazwyczaj jedzenie
– jedzenie do uczucia przepełnienia, bez uczucia głodu
– jedzenie w samotności z powodu uczucia wstydu, wstrętu do siebie
– objadanie się w ciężkich momentach
– brak zabiegów oczyszczających

Psychoterapia zaburzeń odżywiania

W Psycho Care pracuje doświadczony zespół specjalistów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń dotyczących odżywiania. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę w celu uzyskania fachowej pomocy.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.