Leczenie lęku Warszawa

Leczenie lęków nie jest koniecznie dla każdego. Uczucia lęku doświadcza każdy z nas i to wielokrotnie w życiu. Jest bowiem naturalną reakcją na stresujące sytuacje. Może to być ważny egzamin, przemówienie publiczne, zmiana szkoły, miejsca pracy, zagrożenie ze strony agresywnego psa itd. Jednak po danym zdarzeniu powinien on samoczynnie zniknąć. Jeśli jednak stan niepokoju i napięcia utrzymuje się dłużej i są bardziej nasilone, to wówczas możemy mieć do czynienia z zaburzeniem. To wówczas lęk zaczyna mieć paraliżujący wpływ na życie danej osoby, co przekłada się na jego jakość. Jest ona obniżona, ogranicza funkcjonowanie i jednocześnie jest źródłem cierpienia psychicznego.

Zaburzenia lękowe należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń psychicznych i dotyczą zarówno kobiet (częściej), jak i mężczyzn w różnym wieku, a także dzieci.

Lęk ma wiele postaci. Łączą je jednak takie powszechnie występujące objawy jak:

Nadmierny lęk najczęściej wynika z różnych czynników. Mogą to być zaburzenia psychiczne, które już występują w rodzinie, stresujące wydarzenia (np. ślub, ciąża, śmierć bliskiej osoby, przemoc seksualna, fizyczna lub słowna). Mogą go powodować także substancje psychoaktywne albo choroby somatyczne. Ważne jest leczenie lęków, pamiętajmy im dłużej on trwa tym bardziej się utrwala.

Rodzaje zaburzeń lękowych:

Leczenie lęków

Nasze centrum psychologicznym w Warszawie oferujemy leczenie lęków. W zależności od tego, z jakim rodzajem zaburzenia ma problem pacjent i jakie wiążą się z tym jego oczekiwania, dobierany jest inny sposób pomocy. W przypadku łagodniejszych symptomów można spróbować je wyciszyć na przykład przez zmianę trybu życia. Sprawdzają się tu ćwiczenia fizyczne, relaksacja, medytacja. Gdy zaburzenia lękowe są poważniejsze i trwają dość długo,  warto podjąć leczenie. Profesjonalna pomoc psychologiczna lub psychiatryczna może znacznie podnieść jakość naszego życia.

Jaką terapie stosować?

W tego typu schorzeniach stosuje się terapie psychologiczne, które są najefektywniejszą strategią działania. Jedną z nich jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT).  Podczas tej terapii pacjent uczy się dostrzegać wzorce swojego myślenia i zachowania, jakie wpływają na to, że zaczyna odczuwać lęk. Jeżeli będzie umiał je właściwie zdefiniować, to wówczas może świadomie i celowo dokonać ich zmiany na takie. Zmniejszą one lęk i jednocześnie pozwolą lepiej sobie z nimi radzić. Leczenie lęku  w Warszawie tą metodą ma na celu przede wszystkim zmianę sposobu myślenia na bardziej realistyczny i skupiony na rozwiązaniu problemu. W niektórych przypadkach pacjentowi pomaga także stopniowe stawianie stawanie twarzą w twarz z sytuacją, która wywołuje lęk.

Jeśli podczas leczenia lęków objawy poważnie nasilą się, to wówczas dodatkowo wprowadza się leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.