Choroba dwubiegunowa to choroba, która wpływa na Twój nastrój. Charakteryzuje się huśtawką nastrojów, od depresji, która objawia się m.in. niską energią, brakiem chęci i życiowej motywacji, do manii, której objawem są m. in. nadaktywność, wzmożony poziom energii, nadpobudliwość. Symptomy tego zaburzenia zależą od tego, którego z danych nastrojów pacjent doświadcza. Natomiast do zdiagnozowania tego rodzaju zaburzeń, musi wystąpić co najmniej po jednym epizodzie depresji oraz manii. W odróżnieniu od „zwykłych” wahań nastroju, każdy epizod może trwać przez kilka tygodni (a nawet dłużej). Niektórzy chorujący na zaburzenie afektywne-dwubiegunowe bardzo rzadko doświadczają „normalnego” nastroju.
Przyczyny
Dokładna przyczyna powstawania tego zaburzenia jest nieznana. Eksperci uznają, że istnieje wiele czynników, które we wspólnej kombinacji mogą wywołać jego rozwinięcie. Zwykle jest to zarówno wpływ społeczny, środowiskowy, jak i fizyczny (genetyka oraz chemia mózgu). Zauważono, że w rodzinach, w których pojawiło się to zaburzenie, jest większe prawdopodobieństwo kolejnego zachorowania. Brak jednak konkretnego genu odpowiedzialnego za nie, badania wskazują na kombinację genetycznych i środowiskowych czynników wywołujących zaburzenia. Do czynników środowiskowych można zaliczyć np. zakończenie związku, fizyczna, seksualna lub emocjonalna napaść, czy też śmierć bliskiej osoby. Zaburzenia afektywne-dwubiegunowe mogą być także wywołane przez fizyczną chorobę, zaburzenia snu, przytłaczające problemy w życiu (np. utrata pracy, brak środków do życia).
Choroba dwubiegunowa – Objawy
Choroba dwubiegunowa mogą przybierać różne formy, a także różną intensywność. Osoby cierpiące na te zaburzenia mogą doświadczać częściej epizodów depresji niż manii, lub na odwrót. Pomiędzy epizodami mogą występować okresy stabilności emocjonalnej. Możliwe jest także doświadczanie epizodów równocześnie, np. duża nadaktywność z depresyjnym nastrojem. Najczęściej epizod mani trwa około 3-6 miesięcy, natomiast epizod depresyjny dłużej- 6 do 12 miesięcy. Jeśli nastrój waha się przez dłuższy czas, jednak objawy nie są na tyle silne, by zdiagnozować zaburzenia afektywne- dwubiegunowe, wówczas możliwe jest, że pacjent choruje na cyklotymię.
Objawy depresji:
– obniżony nastrój
– zaburzenia snu
– płaczliwość
– obniżona samoocena
– spadek energii
– utrzymujące się uczucie zmęczenia
– poczucie bezsilności
– poczucie winy
– nagły spadek lub wzrost masy ciała
-myśli samobójcze
Objawy manii:
-wszechogarniające uczucie szczęścia
– nadpobudliwość
– duża ilość energii, ambitne plany i pomysły
– wydawanie dużej ilości pieniędzy na różne rzeczy
– brak chęci do jedzenia lub spania
– słowotok
– łatwe wpadanie w irytację
-duża kreatywność
Niektórzy chorzy oceniają symptomy manii za pozytywne doświadczenie, jednak często ich intensywność jest zbyt silna, chorujący może doświadczać stanu psychozy, słyszeć lub widzieć rzeczy, których nie ma, a także uwierzyć w nierealną wizję.
Choroba dwubiegunowa – Leczenie
Zwykle leczenie zaburzenia afektywno- dwubiegunowego leczone jest przy pomocy kombinacji różnych metod. Farmakologia jest najbardziej skuteczna, jednakże ważną rolę odgrywa także psychologiczne wsparcie oraz zmiana trybu życia. Leczenie farmakologicznie, czyli w tym przypadku stabilizatory nastroju, przyjmuje się codziennie przez dłuższy okres czasu, poprawa w stanie choroby zauważalna jest przeważnie dopiero po około 3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Formy wsparcia psychologicznego, a także terapeutycznego, pomogą w stanach depresyjnych, a także usprawnią codzienne funkcjonowanie oraz relacje z innymi. Zmiana stylu życia na bardziej regularny, uprawianie sportu, aktywności sprawiające przyjemność, a także odpowiednia dieta oraz dawka snu, również w znaczący sposób poprawią stan osoby cierpiącej na te zaburzenia.