Ekspozycja na długotrwały stres może powodować poczucie bezradności, odseparowania i zmęczenia psychicznego. Jest to krótka droga do wypalenia zawodowego. Ludzie, którzy każdego dnia mierzą się z wysokim poziomem stresu w pracy, są w grupie wysokiego ryzyka wypalenia. Wypalenie zawodowe może objawiać się poprzez wiele innych fizycznych lub psychicznych objawów. Pozostawione bez wsparcia i leczenia, wypalenie może znacząco wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie.

Wypalenie zawodowe definiowane jest jako zanik motywacji i chęci do działania. Szczególnie, jeśli działania, które podejmowane są w celu osiągnięcia danego celu lub pragnienia nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wypalenie zawodowe jest reakcją organizmu na długotrwały lub chroniczny stres w pracy i charakteryzuje się trzema wymiarami: przemęczeniem, cynizmem wobec działań innych, a także poczuciem, że własne zdolności i możliwości zawodowe są bardzo niskie i nie do podniesienia. W prostych słowach oznacza to, że jeśli czujesz się przemęczony, zaczynasz nienawidzić swojej pracy oraz czuć się mniej sprawny w miejscu zawodowym, bardzo prawdopodobnym jest, że są to oznaki wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe – przyczyny

Stres, który przyczynia się do zwiększania wypalenia zawodowego może pochodzić głównie z pracy. Jednak styl życia także może dodatkowo przyczyniać się do ogólnego stanu. Cechy charakteru i wzorce myślenia, takie jak perfekcjonizm i pesymizm, również mogą przyczyniać się do rozwoju tej kondycji psychicznej.
Większość ludzi spędza duży procent swojego czasu pracując. Jeśli ta praca jest znienawidzona, powoduje napięcie na samą myśl o pójściu do niej i nie przynosi żadnej satysfakcji z powodu wykonywanego zajęcia, jest to prosta droga do narażenia się na poczucie wypalenia zawodowego.

Czynniki ryzyka rozwinięcia wypalenia zawodowego to przede wszystkim duża presja czasu, brak opieki i wsparcia ze strony szefa lub lidera zespołu, brak jasności co do własnych obowiązków i swojej roli, a także niewłaściwe traktowanie i brak szacunku ze strony innych pracowników.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Objawy wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe nie jest opisaną jednostką chorobą, jednak to nie oznacza, że nie powinno się go traktować poważnie. Podstawowe objawy wypalenia zawodowego to separacja emocjonalna od aktywności związanych z pracą. Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym, stają się często cyniczne względem swoich obowiązków oraz swoich współpracowników. Mogą także stać się wręcz „sparaliżowane” psychicznie w miejscu pracy.

Chroniczny stres może także wywoływać fizyczne objawy, takie jak bóle głowy, brzucha czy też problemy jelitowe.

Odczuwane emocje i uczucia to przede wszystkim związane z pracą poczucie pustki, braku sensu, niezdolności do radzenia sobie, poczucie stałego zmęczenia. Brak energii do zakończenia konkretnych zadań zawodowych także jest jednym z objawów. Z tego powodu wypalenie oddziałuje na zadania, które człowiek wykonuje każdego dnia. Niechęć wobec swoich obowiązków wpływa także na brak koncentracji i często brak kreatywności.
Część objawów jest podobna do innych zaburzeń psychicznych, takich jak np. depresja. Jednak w przypadku depresji uczucie „wypalenia” dotyczy wszystkich aspektów życia, a nie tylko zawodowej strony. Warto pamiętać, że ignorowanie wypalenia zawodowego może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, w tym właśnie do ryzyka wystąpienia depresji.

Najczęściej występujące objawy

– separacja psychiczna od aktywności związanych z pracą
– brak energii do pracy i do wykonywania swoich obowiązków zawodowych
– poczucie braku sensu zawodowego
– cynizm wobec swojej pracy i pracowników
– objawy fizyczne, takie jak bóle głowy i brzucha
– brak koncentracji i kreatywności podczas wykonywania zawodowych zadań

Wypalenie zawodowe leczenie

Mimo, że termin „wypalenie” może sugerować coś stałego i nieodwracalnego, leczenie wypalenia zawodowego jest jak najbardziej możliwe. Zmiana warunków pracy na bardziej przyjazne pracownikowi może pomóc, czasem jednak konieczna jest zmiana stanowiska lub nawet zmiana całej pracy. Bardzo ważna jest także higiena pracy. Przy wypaleniu zawodowym warto zwrócić się o pomoc do psychologa, który pomoże nam odnaleźć przyczynę naszego złego samopoczucia, a także razem odnaleźć możliwe rozwiązania w tej konkretnej sytuacji. Dobrym sposobem na wypalenie zawodowe jest terapia.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagaj osobom zmagającym się z tym obszarem problemowym. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.