Niektóre pary, które pragną powiększyć rodzinę, spotykają się z problemem niepłodności. Kolejne nieudane próby, zwracają uwagę partnerów na fizyczne aspekty płodności. Partnerzy poddają się różnego rodzaju badaniom, które mają za zadanie zdiagnozować niepłodność. Niestety wiele par bardzo często pomija psychologiczne przyczyny niepłodności. Stres z zajściem w ciążę, może być paraliżujący i przyczynić się do problemów z poczęciem dziecka. Długotrwałe bezskuteczne próby zajścia w ciążę mogą prowadzić do depresji oraz problemów w relacji z partnerem. Jak temu zaradzić? W tym artykule przyjrzymy się, jak psychika wpływa na płodność, oraz co mogą zrobić pary, które z powodu blokady psychicznej mają problem z poczęciem dziecka.

Problemy z zajściem w ciążę

Według statystyk, co piąta para starająca się o poczęcie dziecka, ma problemy z płodnością. Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele. Najczęściej pary, które mają problem z poczęciem dziecka, skupiają się przede wszystkim na fizycznych przyczynach niepłodności. Okazuje się jednak, że na płodność bardzo duży wpływ ma nasza psychika. Narastający stres i frustracja związana z problemami dotyczącymi poczęcia, jedynie pogarsza sytuację.

Problem dotyczący poczęcia bezpośrednio wiąże się z określeniami niepłodność i bezpłodność.  Nie należy ich jednak stosować, jako zamienniki. Niepłodność to czasowe problemy z płodnością, które można leczyć. Bezpłodność oznacza całkowitą niemożność spłodzenia potomstwa. Bezpłodne są kobiety, które przechodzą przedwczesną menopauzę, mają usunięte narządy rodne, a bezpłodni mężczyźni są zazwyczaj pozbawieni jąder lub mają trwale uszkodzone nasieniowody. W tym artykule przyjrzymy się psychologicznym czynnikom odpowiedzialnym za niepłodność, oraz zastanowimy się, jak można temu zaradzić.

Przyczyny niepłodności

Chęć posiadania potomstwa u jednych jest większa, a u innych słabsza. Wiele zależy od tego, jak aktualnie wygląda życie danej osoby i czy związek partnerów jest szczęśliwy. Chęć posiadania dziecka wiąże się również w pewien sposób ze sposobem wychowania, środowiskiem kulturowym oraz warunkami socjalnymi. Wiele par o swoich problemach z płodnością dowiaduje się dopiero w momencie, pojawienia się chęci poczęcia potomstwa. Wówczas pojawia się strach, frustracja, zdezorientowanie, oraz depresja z powodu niepłodności. Jakie są podstawowe czynniki wpływające na osłabienie płodności?

Jak widzimy, przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się problemów z płodnością jest naprawdę wiele. Zastanówmy się teraz, jak łączy się nasza samoocena z płodnością.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Niska samoocena, a płodność

Pojawiające się problemy z płodnością mogą wpłynąć na samoocenę partnerów i mocno ją zaniżyć. Mężczyzna, który dowiaduje się, że jakość jego spermy jest niska, może odebrać to, jako cios w jego męskość. W ten sposób zaczną rodzić się kolejne zarzuty względem samego siebie. Mężczyzna może uważać, że jest kiepskim partnerem seksualnym i odbije się to na jakości i częstotliwości zbliżeń. Wszystko to również wpłynie na obniżeniu samooceny i poczucia własnej wartości. Z kolei jeśli okaże się, że to kobieta ma problemy z płodnością, może poczuć się nic niewarta i bezużyteczna. Problemy z płodnością u kobiet mogą nie tylko wpłynąć na obniżenie samooceny, ale również stać się powodem rozwoju depresji. Problemy z płodnością bezpośrednio wpływają na samoocenę mężczyzn i kobiet, obniżając ją oraz negatywnie odbijają się na poczuciu własnej wartości.

Psychologiczne przyczyny niepłodności

Blokada psychiczna, a trudności z zajściem w ciążę, czyli jak nasza psychika wpływa na problemy związane z płodnością? Jak się okazuje, nasza psychika ma bardzo duży związek z problemami dotyczącymi poczęcia potomstwa. Na psychologiczne przyczyny niepłodności zwraca się uwagę dopiero na samym końcu, gdy kobieta i mężczyzna zostali gruntownie przebadani i pod względem fizycznym nie dopatrzono się, żadnych nieprawidłowości uniemożliwiających poczęcie dziecka. Już po kilku nieudanych próbach poczęcia mogą w partnerach pojawić się uczucia takie, jak zwątpienie, wspomniany w poprzedni akapicie spadek poczucia wartości oraz samooceny, smutek, poczucie winy, zniecierpliwienie oraz frustracja. Wszystko to, staje się przyczyną pojawienia ogromnego stresu, który jest jedną z głównych psychologicznych przyczyn niepłodności. Nasz stan emocjonalny ba bardzo duży związek z gospodarką hormonalną, która z kolei ma wpływ na możliwość poczęcia dziecka. Ponadto stres obniża sprawność układu immunologicznego. Osłabiony układ odpornościowy może powodować, że zagnieżdżenie się zarodka w macicy stanie się niemożliwe.

Brak dzieci a psychika?

Przedłużające się problemy z płodnością rozpoczynają błędne koło. Stres oraz negatywne emocje stanowią swoistą blokadę w zajściu w ciążę, jednak nie sposób się nie denerwować, kiedy wszyscy wokół mają dzieci, a ty masz problem z płodnością. Partnerzy w takich sytuacjach mogą pogrążyć się w smutku i cierpieniu. Problem z płodnością staje się też przyczyną wielu konfliktów oraz kłótni z partnerem. Pojawia się lęk brak poczucia bezpieczeństwa i wsparcia. Wszystko to sprawia, że partnerzy oddalają się od siebie i przestaje dochodzić do zbliżeń, które są niezwykle ważne w kwestii poczęcia dziecka.

Co jeszcze z psychologicznego punktu widzenia może stanowić przeszkodę w poczęciu dziecka?

Wpływ niepłodności na relacje z partnerem

Już wcześniej wspomnieliśmy nieco na temat relacji z partnerem, z problemem niepłodności w tle. Obniżone samopoczucie i kłębiące się w partnerach negatywne emocje nie wniosą do związku niczego dobrego. Czasem partnerzy w nerwach mogą powiedzieć do siebie coś krzywdzącego i nie zawsze zrobią to świadomie. Problemy z płodnością mogą pogorszyć relacje dwojga partnerów i stanowić jedną z cięższych prób dla związku. Stres, który paraliżuje partnerów, przyczynia się do zmniejszenia ochoty na seks, co wpływa na osłabienie relacji.

Narastające emocje, poczucie winy oraz pretensje do partnera sprawiają, że komunikacja w związku bardzo szwankuje. Partnerzy czują się samotni w problemie i nie czują wzajemnego wsparcia. Kłębiące się problemy, oraz brak pełnych empatii rozmów z partnerem, mogą prowadzić do poważnego kryzysu relacji.

Pomoc psychologa

Dlaczego pomoc psychologiczna jest tak ważna dla par, które borykają się z problemem niepłodności? Nawet jeśli niepłodność jest wynikiem problemów natury fizycznej, psycholog może udzielić wsparcia partnerom. Problem bezpłodności, jak zdążyliśmy zauważyć, może okazać się destrukcyjny dla związku. Warto za wczasu poprosić o pomoc specjalistę, który pomoże partnerom nie oddalić się od siebie w obliczu problemów i usprawni komunikację w związku.

To, jak psychika wpływa na płodność, już wiemy. Psychologiczne przyczyny niepłodności mogą być skryte głęboko w naszej podświadomości i blokować możliwość poczęcia dziecka. Podobnie jest w wypadku przebytej traumy i przykrych doświadczeń w dzieciństwie. Odzyskanie płodności w takich wypadkach jest jak najbardziej możliwe. Konieczne okaże się jednak rozpoczęcie sesji u psychoterapeuty. Specjalista w dziedzinie ludzkiego umysłu pomoże dotrzeć do najbardziej ukrytych wydarzeń z przeszłości oraz udzieli wsparcia i pomocy w przepracowaniu ich.

Pomoc psychoterapeutyczna również okaże się niezastąpiona, gdy ze względu na problemy z płodnością mamy problem ze spadkiem poczucia własnej wartości oraz samooceny. Terapeuta pomoże pacjentowi odbudować wiarę w siebie oraz nauczyć się panować nad negatywnymi emocjami. Depresja z powodu niepłodności także jest powodem, dla którego dana osoba powinna zgłosić się do specjalisty. Dzięki takiej profesjonalnej pomocy, możliwe będzie odzyskanie równowagi emocjonalnej oraz uporanie się z problemem niepłodności. Czasem w gabinecie psychoterapeuty wystarczy jedynie opanować techniki radzenia sobie ze stresem, który jest główną psychologiczną przyczyną niepłodności.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają kobietom zmagającym się z problemem niepłodności. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.