Depresja jest straszliwą chorobą, na którą każdego roku zapadają miliony osób na całym świecie. Choć przez wielu jest lekceważona, nieleczona może prowadzić do śmierci poprzez samobójstwo. Jak można odróżnić załamanie nastroju, czy jesienną chandrę od wystąpienia, tak poważnej choroby, jaką jest depresja? Istnieje pewien sposób, a jest nim test na depresje, który każdy może wypełnić choćby w Internecie. Wykonanie szybkiego testu depresji Becka, pomoże ci ocenić, czy dokuczające dolegliwości, są w rzeczywistości poważnymi objawami depresji.

test na depresje

Test na depresje

Zaburzenia depresyjne są coraz częściej spotykane, zwłaszcza w wysokorozwiniętych miastach. Istnieje wiele czynników mogących wywołać i wpłynąć na późniejszy rozwój tej choroby. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest chorobą dotykającą, aż 10 procent populacji. Początkowe objawy choroby, nie zawsze pozwalają na postawienie szybkiej diagnozy. Zwłaszcza, że objawy depresji są bardzo indywidualne. Wiele osób bagatelizuje zaburzenia depresyjne twierdząc, że objawy choroby to jedynie chwilowe obniżenie nastroju. Jest to bardzo niebezpieczne stanowisko, gdyż nieleczona depresja wciąż się pogłębia. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do samookaleczenia się oraz podjęcia prób samobójczych, które często kończą się tragicznie.

Okazuje się, że niezwykle ważnym jest znalezienie odpowiedzi na pytania: Gdzie znajduje się granica pomiędzy złym samopoczuciem, a depresją? Jak można ustalić, czy odczuwane dolegliwości świadczą o rozwoju choroby? Najlepszym krokiem będzie skonsultowanie swoich obaw oraz odczuć ze specjalistą. Pomocny okaże się nie tylko lekarz psychiatra, ale również psycholog. Najszybszą i najprostszą formą będzie jednak wykonanie testu na depresję. Test na depresję Becka, można wykonać w gabinecie psychoterapeuty lub psychologa.

Stopnie nasilenia depresji

Objawy depresji u każdego mogą wyglądać nieco inaczej. Zauważalna jest jednak utrata zainteresowania ludźmi oraz otoczeniem. Chory na depresję odczuwa przewlekły smutek, nie potrafi odczuwać radości. Pojawiają się również problemy z koncentracją oraz ze snem. Chory przyszłość kreuje jedynie w ciemnych barwach. Na co dzień boryka się z nieuzasadnionym poczuciem winy. W zależności od stopnia nasilenia depresji, pojawić się mogą myśli i próby samobójcze. Stopień nasilenia depresji oraz jej rodzaj uwarunkowany jest głównie od czynników wywołujących chorobę. Przykładem jest depresja poporodowa, która pojawia się na skutek wahań hormonalnych.

Ze względu na stopień nasilenia depresji, wyróżniamy depresję lekką, umiarkowaną oraz ciężką. Lekki przebieg depresji charakteryzuje się wystąpieniem, kilku objawów choroby, o niewielkim stopniu nasilenia. Depresja umiarkowana, to średni stopień nasilenia objawów. Umiarkowana depresja potrafi w znaczny sposób obniżyć komfort życia chorego. Zauważalne jest unikanie kontaktów towarzyskich, co skutkuje problemami w relacjach zawodowych oraz z najbliższymi. Ciężka depresja charakteryzuje się wysokim stopniem nasilenia objawów. Chory boryka się z lękami, urojeniami oraz podejmuje próby samobójcze. Ze względu na zagrażające życiu choremu zaburzenia psychotyczne oraz chęć odebrania sobie życia, osoba cierpiąca z powodu silnej depresji często leczona jest w zakładzie zamkniętym.

Depresja test – Test Becka

Skala Becka została stworzona przez Aarona Becka w 1961r. Test na depresje przygotowany jest w formie kwestionariusza. Osoba, która zgłasza się do lekarza psychiatry z obawami rozwijającej się depresji, w pierwszej kolejności dostaje do wypełnienia owy test. W teście znajduje się 21 pytań z trzema odpowiedziami do wyboru. Każda odpowiedź ma swoją punktację – 0, 2, lub 3 punkty. Osoba odpowiadająca na pytania, musi wziąć pod uwagę wydarzenia oraz swoje uczucia dotyczące czasu teraźniejszego oraz minionego miesiąca czy dwóch. Czego dotyczą pytania? Związane są one z emocjami, odczuwaniem radości z życia oraz stosunku do samego siebie. Test powinno się rozwiązywać w spokojnych warunkach i bez pośpiechu. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania zadane w teście, należy podliczyć zdobytą ilość punktów. Uzyskaną liczbę punktów należy odszukać w skali Becka. W ten sposób można dowiedzieć się, czy dokuczające objawy kwalifikują się do zaburzeń depresyjnych, czy do chwilowego spadku nastroju.

Skala depresji – jak poprawie odczytać wynik?

Maksymalna ilość punktów, jaką można otrzymać rozwiązując test na depresję to 63. Ilość zdobytych punktów daje obraz natężenia objawów choroby. Po zakończeniu testu i zliczeniu wszystkich punktów, psycholog lub psychoterapeuta pomoże zinterpretować wynik. Należy pamiętać o tym, że samodzielnie wykonany test nie zastąpi diagnozy specjalisty. Test depresji Becka, jest jednak bardzo pomocny w określeniu stopnia nasilenia objawów.

Wykonanie tego testu oraz wywiad z pacjentem przeprowadzony przez specjalistę pomoże wybrać najwłaściwszą formę leczenia. Warto zaznaczyć, że depresja jest bardzo poważną chorobą, a leczenie czasem trwa latami. Właśnie dlatego nie należy jej lekceważyć. Jeśli po wykonaniu testu okazało się, że zdobyta ilość punktów może zaniepokoić, należy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty o pomoc. Wynik samodzielnie wykonanego testu można również skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą.

Depresja test – sprawdź, czy masz depresję

Jeśli zauważasz u siebie objawy mogące świadczyć o rozwijającej się depresji, możesz skorzystać z testu dostępnego w gabinecie psychologa. Aby wykonać Test Depresji Becka,  znajdź chwilę spokoju i w skupieniu postaraj się odpowiedzieć na zadane w teście pytania. Twoje odpowiedzi powinny dotyczyć określonych ram czasowych. Pomyśl o tym, jak się czułeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni lub ostatniego miesiąca i rozpocznij wypełniać test. Udzielane przez ciebie odpowiedzi powinny dokładnie obrazować twój stan, w określonych na początku testu ramach czasowych. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, osoba przeprowadzająca test depresji zsumuje wszystkie punkty.

Uzyskany wynik najlepiej skonsultować z lekarzem psychiatrą bądź psychologiem. Jeśli jesteś zaniepokojony stanem swojego zdrowia, a uzyskany wynik testu jedynie potwierdził twoje obawy, koniecznie umów wizytę u specjalisty. Depresja jest bardzo poważną chorobą, a jej leczenie często bywa złożone. W leczeniu depresji stosuje się leki farmakologiczne oraz psychoterapię. Czas trwania terapii uzależniony jest przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta. Właśnie dlatego to takie ważne, by nie bagatelizować pierwszych objawów zaburzeń depresyjnych.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 Komentarzy

  1. Wszło mi że mam ciężką depresje, rozsądek mówi idź do specjalisty, a coś w środku mnie że psychiatra jest dla czubków

  2. Nie myśl że psychiatra jest dla czubków. To normalne że niektórzy mają problemy psychiczne i nienależy tego ignorować

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.