DDA – Dorosłe dzieci alkoholików- co to oznacza?

Termin „Dorosłe Dzieci Alkoholików” (DDA) przez wiele lat odnosił się do wielu osób, które zostały wychowane w domach z problemem alkoholowym i prezentują cechy, które odkrywają ich przeszłe traumy czy też zaniedbania. Jednakże wiele badań udowodniło, że te same cechy charakteru lub osobowości, które wyznaczane były jako typowe dla osób z domów dotkniętych alkoholem, są takie same jak u osób, w których domach alkoholu nie było, jednak gdzie występowały inne dysfunkcje (np. przemoc rodzinna, uzależnienia od grania, przewlekłe choroby). Wiele „dorosłych dzieci” wychowywanych w domach, gdzie takie dysfunkcje były obecne, ale alkohol nie, wykazywało takie same cechy. 

Dorosłe dzieci alkoholików (DDA), które dorastały w rodzinach dotkniętych chorobą alkoholową, nigdy tak naprawdę do końca „nie dorosły” w wielu kwestiach.  Oczywiście, fizycznie rozwijali się tak samo, jednak rozwój emocjonalny, psychologiczny i duchowy wielu z nich nadal pozostał na etapie wczesnych lat dzieciństwa. Dorosłe dzieci alkoholików nie miały możliwości nauczenia się prawidłowych sposobów myślenia i reagowania, a przede wszystkim nie wiedzą, jakie emocje są naturalne. Dopóki wszystko idzie w ich życiu prosto, nie zauważają problemu. Jednak w sytuacji pojawienia się konfliktu lub kryzysu, ich reakcje często odbiegają od reakcji dorosłych osób. Stąd też określenie „dorosłe dzieci”, gdyż w wielu aspektach są nadal dziećmi. 

DDA objawy

Objawy DDA są bardzo zróżnicowane. Nie wszystkie muszą występować równocześnie. Oto kilka najczęściej występujących zachowań, które można uznać za DDA objawy:

-trudność w określeniu, co jest „normalne”

-problemy w dokończeniu rozpoczętych zadań i projektów (szybka rezygnacja)

– ocenianie siebie bardzo krytycznie

– problemy w rozluźnieniu się, stałe poczucie „czuwania”

– branie wszystkiego bardzo poważnie i do siebie

– trudności w utrzymaniu bliskich relacji

-niechęć do sytuacji, nad którymi nie czują sprawowania kontroli

– stałe poszukiwanie potwierdzenia i aprobacji

– poczucie odmienności od innych osób

– bardzo duże poczucie odpowiedzialności lub wręcz przeciwnie, skrajne rozhamowanie

– lojalność nawet w sytuacji, gdy druga osoba ewidentnie na to nie zasługuje

Ta charakterystyka jest bardzo ogólna i nie będzie pasowała do wszystkich osób.

Czy objawy DDA brzmią dla Ciebie znajomo?

Możliwe, że od dłuższego czasu wiesz, w jaki sposób dorastanie w domu z problemem alkoholowym lub innymi dysfunkcjami wpłynęło na Twoje dorosłe życie. Możliwe też jednak, że zupełnie nie zdajesz sobie sprawy, jak Twoje dzieciństwo wpływa na Twoje obecne decyzje. Wiele osób DDA cierpi przez całe swoje dorosłe życie z powodu konsekwencji trudnego dzieciństwa. Nie potrafią zauważyć połączenia między sposobem, w jaki byli wychowani, a doświadczeniami w dorosłym życiu, swoim podejściem, zachowaniem i wyborami. DDA dopiero w sytuacji, kiedy ich sytuacja ich przytłacza, zgłaszają sie o pomoc. Jedną z tendencji DDA jest “zostanie alkoholikiem, związanie się z alkoholikiem lub obie kwestie równocześnie”. W takiej sytuacji, „dorosłe dzieci alkoholików” szukają pomocy, kiedy dzieje się coś naprawdę złego. Dopiero wtedy zauważają wpływ dzieciństwa na ich obecne życie. 

Leczenie DDA

Pierwszym krokiem do leczenia DDA jest sama świadomość, że jest problem. Akceptacja i przyznanie, że nasze życie jest głęboko naznaczone przez doświadczenia z dzieciństwa pomoże w odnalezieniu prawdziwego problemu.  Najlepszym sposobem do odkrycia, a w konsekwencji do poradzenia sobie z problemami, jest psychoterapia. Psychoterapia DDA jest długotrwałym procesem, jednak skutecznym. Więcej o różnych rodzajach psychoterapii. 

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.