Uzależnienie od hazardu zalicza się do grona uzależnień nawykowych, czyli behawioralnych. Tego rodzaju uzależnienie jest bardzo poważnym problemem, które w znaczący sposób odbija się na życiu uzależnionego, oraz osób pozostających w jego najbliższym otoczeniu. Na czym polega uzależnienie od hazardu i jak się objawia? Co przyczynia się do rozwoju uzależnienia? W jaki sposób możemy pomóc najbliższemu wyrwać się z pęt nałogu?

Czym jest uzależnienie od hazardu? – hazard definicja

Hazard, czyli przede wszystkim granie w losowe gry pieniężne, jest jedną z najbardziej podstępnych i zdradzieckich aktywności. Przekazuje graczowi złudną nadzieję na zdobycie bardzo dużej ilości pieniędzy, przez co wskazuje drogę „na skróty” do innego życia. Piękna iluzja, która w rzeczywistości prowadzi do szybkiej ruiny zarówno materialnej, jak i psychicznej. Uzależnienie od hazardu opiera się na kompulsywnym i niekontrolowanym korzystaniu z hazardu. Może to być zarówno gra w kasynie, jak i korzystanie z „automatów” czy też udział w grach losowych. Osoba uzależniona zwykle nie potrafi kontrolować swojego zachowania ani nie widzi w tym nic niestosownego, mimo jego widocznych negatywnych konsekwencji. Leczenie hazardu nie jest taką łatwą sprawą.

Uzależnienie od hazardu rozwija się niepostrzeżenie. Chęć brania udziału w grach losowych wygląda pozornie niewinnie. Podejmowanie kolejnych prób udziału w grze wpędza daną osobę w ciąg, z którego bardzo ciężko się jest wyrwać. Osoba, która bez pamięci pochłonięta jest nałogiem, czuje, że mimo ogromnej chęci dalszej gry, potrafi panować nad sytuacją. Uzależnienie od hazardu łudząco przypomina alkoholika, który uważa, że nie ma problemu z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Uzależnienia od hazardu – przyczyny

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu? Trudno jest wskazać jedną przyczynę, dlaczego dana osoba uzależnia się od hazardu. Zwykle zależy to od kilku czynników. Wysoka potrzeba nowych i ekscytujących doznań, poszukiwanie szybkiego dostępu do dużych pieniędzy, chęć zdobycia kuszącego wyższego statusu społecznego są jednymi z możliwych czynników powodujących korzystanie z hazardu.

Główne czynniki ryzyka:

Problem hazard – objawy

Kompulsywne zachowania związane z grą, tak samo jak inne uzależnienia, wpływają na to, że osoba uzależniona utrzymuje swój stan w tajemnicy przed innymi. Jeśli ktoś nam bliski ukrywa przed nami swoje aktywności, skrzętnie chowa informacje na temat swoich finansów, warto zwrócić uwagę, czy nie występuje u niego problem z hazardem. Tak jak w przypadku innych uzależnień, chory często nie widzi swojego problemu, a także nie potrafi przestać grać. Także wysoki poziom lęku przed zakończeniem grania, stres na myśl o zaprzestaniu wskazują na narastający problem. Najczęściej też osoba, która początkowo wygrywa, po pewnym czasie zaczyna przegrywać duże sumy pieniędzy, twierdząc, że chce „odegrać” to, co przegrała. Niestety, biznes hazardowy opiera się w głównej mierze na tym, że gracz nigdy tak naprawdę nie wygrywa, i pieniądze zostają na miejscu w kasynie. To tym bardziej wzbudza frustrację w graczu, a także wzmaga chęć do dalszej gry.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Najczęściej występujące objawy to:

Domowe gry hazardowe – fazy uzależnienia

W uzależnieniu od hazardu możemy wyróżnić cztery podstawowe fazy:

Czy jestem uzależniony od hazardu?

Okazjonalne granie w kasynie wcale nie musi świadczyć o rozwinięciu się uzależnienia. Jak sprawdzić, czy moja aktywność względem grania na pieniądze jest niebezpieczna i stwarza ryzyko uzależnienia? W odpowiedzi na to pytanie okaże się analiza samego siebie. Taka osoba powinna zadać sobie szereg pytań. Udzielenie pozytywnej odpowiedzi na niemal połowę z nich, będzie świadczyło o ryzyku rozwinięcia się uzależnienia oraz konieczności skonsultowania się ze specjalistą od spraw uzależnień. Poniżej przedstawiamy podstawowe pytania do przeanalizowania.

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu?

Osoba uzależniona od hazardu bez wątpienia potrzebuje wsparcia najbliższych. Bez odpowiedniej pomocy niestety nie uda się takiej osobie uciec z sideł nałogu. Jak najbliżsi powinni postępować z uzależnionym od gier hazardowych? Przede wszystkim wspieraj. Takie wsparcie będzie objawiało się okazywaniem troski, uprzejmości oraz empatii. Dzięki takiemu podejściu osoba uzależniona nie zamknie się i będzie umożliwiony z nią swobodny kontakt. Warto dać uzależnionemu okazję do wyrażenia własnego zdania względem uzależnienia. Zachowanie swobody wypowiedzi jest istotne, nawet gdy kategorycznie nie zgadzamy się z wypowiadanymi tezami. Powinno się powstrzymywać od krytyki oraz potępiania. Bardzo ważne jest okazanie empatii, postawienie się w miejscu osoby uzależnionej oraz zrozumienie przyczyn, które doprowadziły do rozwoju uzależnienia.

Empatia i zrozumienie powinny iść w parze z postawieniem wyraźnych oczekiwań oraz z byciem konsekwentnym. Osoba uzależniona musi być pewna, że może liczyć na bezwarunkowe wsparcie i troskę, mimo uzależnienia, z jakim się boryka. Więcej informacji na temat tego, jak postępować z osobą uzależnioną, można otrzymać od psychoterapeuty, który specjalizuje się w walce z uzależnieniami.

Patologiczny hazard – leczenie

Leczenie hazardu odbywa się w sposób zbliżony do leczenia innych uzależnień. Podirytowanie, poczucie smutku, złości to często występujące emocje podczas wychodzeniu z tego rodzaju nałogu. W przypadkach uzależnienia od hazardu zwykle stosowana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, chociaż nie jest to jedyna droga. Leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od sytuacji i potrzeb pacjenta.

Istotną rolę wspierającą mogą również odgrywać wszelkie programy dla osób uzależnionych, takie jak np. program 12 kroków, który najpierw został stworzony, by leczyć uzależnienie od alkoholu. Bardzo ważna jest chęć i motywacja osoby uzależnionej do walki ze swoim problemem. Nie mniej istotną rolę odgrywa także wsparcie najbliższych osób.

Uzależnienie od hazardu ma wiele dodatkowych skutków ubocznych, zarówno krótko- jak i długoterminowych. Uzależnienie to często łączy się z różnego rodzaju innymi uzależnieniami.  W ten sposób próbują kontrolować swoje lęki, które przynosi styl życia gracza. Także relacje są często zaburzone lub prawie nie istnieją. Ponieważ większość osób odwraca się od osoby uzależnionej, nie mogąc wybaczyć np. podjętych finansowych decyzji.

Często depresja i zaburzenia lękowe występują w parze z uzależnieniem od hazardu. Stosowane w takim przypadku substancje to leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Dodatkowo polecana jest psychoterapia. W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają osobom uzależnionym. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.