Załamanie nerwowe to nagłe zaburzenie równowagi psychicznej, które jest wynikiem silnego stresu. Określane jest również mianem kryzysu psychicznego. Może pojawić się w wyniku ostrej sytuacji stresowej np. śmierć bliskiej osoby, otrzymanie informacji o ciężkiej chorobie, zdrada partnera. A także, może wynikać z narastających wewnętrznych konfliktów. Czasami rozwija się z dnia na dzień. Towarzyszy mu silny lęk, stan zobojętnienia, przygnębienie i bezradność. Jak objawia się załamanie psychiczne? Czy załamanie można leczyć? Poniżej znajdziemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Spis treści
Czym jest załamanie nerwowe?

Załamanie psychiczne nie jest chorobą. Jest to natomiast zespół objawów, pojawiających się na skutek danej sytuacji psychicznej. Powrót do zdrowia emocjonalnego po załamaniu nerwowym jest możliwy po przepracowaniu problemów, które doprowadziły do takiego stanu. Niektórzy mogą mylić załamanie nerwowe z depresją, jednak są to zupełnie inne choroby. Ich cechy wspólne to brak sił psychicznych, przygnębienie, bezradność oraz występowanie stanów lękowych. Załamanie nerwowe pojawia się gwałtownie. Może wystąpić na skutek nagłego wydarzenia lub poniesionej straty. W wyniku takich wydarzeń dana osoba przeżywa głęboki kryzys emocjonalny. Poczucie bezradności i przygnębienia prowadzi do destabilizacji życia oraz utraty kontroli nad nim. Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do wystąpienia kryzysu emocjonalnego. Jak można sobie z nim poradzić?
Jakie są przyczyny załamania nerwowego?
Co przyczynia się do wystąpienia tego typu załamania? Tego rodzaju załamanie psychiczne często pojawia się na skutek wystąpienia konkretnego stresującego lub traumatycznego wydarzenia. Jego przyczyną może być również długotrwałe narażenie na stres i napięcie powstałe w wyniku problemów rodzinnych, finansowych lub osobistych.
Można wymienić kilka głównych przyczyn, których pojawianie predysponuje do pojawienia się załamania nerwowego. Należą do nich:
- kryzysowa sytuacja – zdarzenie, które pojawia się niespodziewanie, z którym nie jesteśmy sobie w stanie poradzić wyuczonymi dotychczas metodami. Powoduje w nas poczucie bezradności, lęku. Wśród sytuacji kryzysowych, które występują najczęściej , można wymienić śmierć bliskiej osoby, rozstanie, zdrada, utrata pracy lub dobytku, informacja o ciężkiej chorobie
- kryzys rozwojowy – jest to czas przełomowy w życiu człowieka, który wiąże się ze zmianami. Kryzysy rozwojowe dzielimy na czas, w którym występują: kryzys młodzieńcy, wieku średniego, wieku dojrzałego. Towarzyszą im zwątpienie w swoje możliwości, brak perspektyw, niezadowolenie z dotychczasowego życia
- kryzysy środowiskowe – wywołane nieprzewidzianymi, trudnymi do opanowania klęskami żywiołowymi, takimi jak powodzie, trzęsienia ziemi, wojna, epidemia, zapaść gospodarcza. Kryzysy te są zazwyczaj niezależne od człowieka i wywołują lęk i panikę
- doświadczanie permanentnego stresu – dotyczy sytuacji, które już dłuższy czas trwają w naszym życiu. Bywają bagatelizowane przez dni, miesiące, lata, doprowadzając do wybuch lub załamanie nerwowe. Nasza psychika nie jest w stanie dalej udawać, że nic się nie dzieje. Jako przykład można wymienić kryzys w relacji, problemy finansowe, kłopoty w pracy
- niespełnienie ważnych potrzeb życiowych – w sytuacji, w której nasze potrzeby nie są realizowane dłuższy czas, możemy doświadczyć załamanie nerwowe. Brak miłości, zrozumienia, wsparcia mogą wywołać stan permanentnej frustracji, którego poziom przestaje być możliwy do akceptacji.
Jakie są objawy załamanie nerwowe?
Bez wątpienia jednym z głównych objawów załamania nerwowego jest szeroko pojęte napięcie emocjonalne, które objawia się w dwojaki sposób. Załamanie nerwowe zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni. Wśród jego objawów możemy wymienić dwie kategorie:
- Ze strony ciała: kołatanie serca, zawroty głowy, przyspieszony puls, duszności, nadmierna potliwość, nudności, wymioty, zaburzona praca układu pokarmowego, napięcie mięśni, problemy ze snem, spadek lub wzrost masy ciała
- Ze strony psychiki: niepokój, lęk, poczucie bezradności, bezsensu, płaczliwość, apatia.
Bywa, że towarzyszą temu również myśli samobójcze, zachowania autoagresywne. Nie można zatem bagatelizować pojawiających się, niepokojących objawów.
Osoba cierpiąca z powodu załamania może skarżyć się na pojawienie się problemów z koncentracją, z pamięcią oraz na spadek motywacji do działania. Wielu osobom przechodzącym tego rodzaju kryzys dokuczają natręctwa myśli, oraz problemy z logicznym myśleniem. W niektórych wypadkach pojawiają się trudności z komunikacją. Osoba, która przeszła załamanie nerwowe, skarży się z powodu chronicznego zmęczenia oraz utraty zainteresowań. Depresyjny nastrój prowadzi do izolacji, apatii oraz unikania towarzystwa. W wielu przypadkach załamań nerwowych odnotowuje się pojawienia zachowań agresywnych, nagłych wybuchów złości i braku panowania nad sobą.
Skutki załamania nerwowego
Nieleczone załamanie nerwowe może prowadzić do wielu niebezpiecznych konsekwencji. Pojawić mogą się wspomniane wcześniej myśli samobójcze oraz zachowania autodestrukcyjne. Osoba po przebytym załamaniu nerwowym ma duże skłonności do popadnięcia w alkoholizm i innego rodzaju uzależnienia behawioralne. Skutki przebytego załamania nerwowego mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz prowadzić do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób na przykład depresji. Załamania nerwowego nie należy lekceważyć. Czy załamanie psychiczne można wyleczyć? Co stanowi najskuteczniejszą formę pomocy?
Jak leczyć załamanie nerwowe?
Osobie, która przeszła załamanie nerwowe, należy okazać duże wsparcie i zainteresowanie. Dotyczy to przede wszystkim załamania, które wywołane zostało nagłym traumatycznym przeżyciem, takim jak śmierć bliskiej osoby. Niestety samo wsparcie, choć tak ważne może okazać się niewystarczające do tego, by dana osoba powróciła do pełni sił psychicznych. Niezbędne okaże się wówczas specjalistyczne leczenie, oparte na pomocy farmakologicznej i terapeutycznej. Terapia jest niezwykle cenna zwłaszcza w przypadkach, w których powrót do równowagi emocjonalnej trwa bardzo długo i możemy zaobserwować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Należy pamiętać, że w takich przypadkach bardzo łatwo o pojawienie się depresji, czy innych chorób o podłożu emocjonalnym.
Zdarza się, że załamanie nerwowe ustępuje samoistnie. Jednak nie stanowi to reguły. Często niezbędne okazuje się zastosowanie farmakoterapii i oddziaływań psychoterapeutycznych, więcej na temat tego, czym jest psychoterapia. Zbagatelizowanie objawów może doprowadzić do silnej depresji, zaburzeń lękowych czy nawet samobójstwa. Dlatego należy być czujnym! Gdy rozpoznasz u siebie lub bliskiej osoby objawy załamanie nerwowe, koniecznie zgłoś się po pomoc specjalistów. Recepcja PsychoCare czynna jest 7 dni w tygodniu. Każdego dnia przyjmują Nasi specjaliści. Czekają, żeby ci pomoc w tych trudnych chwilach.