Xanax lek stosowany jest jako środek działający uspokajająco, przeciwlękowo oraz nasennie. Jest to lek przeznaczony do leczenia krótkotrwałego przepisywany, jako doraźna pomoc przy leczeniu silnych zaburzeń lękowych. Dostępny jest w większości aptek, a wydawany jest na podstawie recepty. Jakie są przeciwskazania do stosowania leku Xanax? Czy to prawda, że stałe przyjmowanie tego leku, może prowadzić do uzależnienia?

Co to jest Xanax?

Co to Xanax? Wiele osób spotyka się z tą nazwą pierwszy raz i nie wiedzą do końca, co ona oznacza. Xanax jest lekiem psychotropowym, którego substancją czynną jest alprazolam, ten z kolei należy do związków z grupy benzodiazepin. Medycyna wykorzystuje alprazolam do leczenia stanów lękowych, ataków paniki, agorafobii oraz depresji. Lek ten odznacza się niezwykłą skutecznością. Poprawa stanu zdrowia pacjenta następuje już po chwili od podania pierwszej dawki. Niestety w związku z tym, wykazuje bardzo duże działanie uzależniające. Właśnie dlatego Xanax używany jest przez lekarzy do leczenia krótkoterminowego lub nawet doraźnego. Dawkowanie leku Xanax ustalane jest przez lekarza i zalecane jest jak najkrótsze leczenie.

Działanie

xanax

Xanax jako lek psychotropowy stosowany jest głównie w psychiatrii oraz neurologii. Jego głównym zadaniem jest obniżenie stanów lękowych pacjenta, a także zaburzeń nerwowych. Alprazolam będący substancją czynną leku zwalcza stany niepokoju, napięcia oraz pomaga radzić sobie w ciężkich stanach depresyjnych. Jest to lek o głównym działaniu uspokajającym. Wycisza pacjenta, działa nasennie i przeciwdrgawkowo. Alprazolam wpływa na zwiększenie kwasu GABA, który hamuje aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Xanax lek działa od 12 do 15 godzin, jednak jego najwi

ększe działanie obserwuje się do 2 godzin po podaniu leku.

Właściwe stosowanie leku

Na co należy zwrócić uwagę, jeśli został nam przepisany lek Xanax? Oczywiście na jego właściwe stosowane. Lek przepisywany n

a receptę należy stosować według dawek przepisanych przez lekarza. Nigdy nie należy leczyć się na własną rękę i stosować większych dawek niż zostały przepisane. Ze względu na działanie silnie uzależniające, leczenie Xanaxem powinno trwać najkrócej, jak to możliwe. Jeśli kuracja lekiem ma trwać dłużej, wówczas konieczne jest stosowanie najmniejszych możliwych dawek dobowych. Według zaleceń leczenie powinno trwać maksymalnie do 12 tygodni. Pacjent, który ma zalecone odstawienie leku, powinien robić do stopniowo, według zaleceń lekarza ze względu na możliwość wystąpienia objawów odstawiennych. Ryzyko uzależnienia, nie występuje w przypadkach, gdy lek zalecony jest do stosowania doraźnego. Xanaks tabletki nie nadają się do dzielenia. Lek należy przyjmować w całości, tak by nie wpłynąć na obniżenie skuteczności działania.

Przeciwwskazania

Każdy lek ma pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Tak samo jest w wypadku leku Xanax. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Xanax? Oto one:

Wyjątkową ostrożność należy zachować, jeśli pacjent, któremu zalecono Xanax, cierpiał z powodu depresji, miał próby lub samobójcze, lub wykazywał w przeszłości skłonność do nadużywania alkoholu i zażywania narkotyków. Zanim lekarz przepisze pacjentowi Xanax, powinien być poinformowany o wszystkich aktualnych chorobach oraz zażywanych lekach, a nawet suplementach diety. Lek może wpłynąć na obniżenie zdolności psychofizycznych. Z tego powodu nie zaleca się prowadzenia samochodu, zwłaszcza w pierwszych dniach od rozpoczęcia leczenia.

Xanax skutki uboczne

Ze skutkami ubocznymi stosowania leku, pacjent zmaga się głównie na początku jego stosowania. Wraz z kontynuowaniem kuracji lekiem, objawy niepożądane ustępują. Czasem, gdy pacjent nie może sobie poradzić z dolegliwościami, jakie występują na początku leczenia, lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leku, lub nawet całkowite jego odstawienie.

Do najczęściej występujących objawów niepożądanych należą:

Xanax wykazuje szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Właśnie dlatego ciąża jest przeciwwskazaniem do zażywania leku. Podczas leczenia kobieta powinna stosować środki antykoncepcyjne. Jednym z działań niepożądanych leku jest osłabienie ich działania. Dla zachowania należytego bezpieczeństwa, podczas stosowania leku Xanax, należy stosować dodatkową formę antykoncepcji.

Uzależnienie od Xanaxu

Xanax należy do grupy leków silnie uzależniających. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, w których pacjent zażywa bardzo często lek i w wysokich dawkach. W takich sytuacjach alprazolam zaczyna działać na organizm człowieka, jak narkotyk. Pacjent uzależnia się w sposób fizyczny oraz psychiczny od leku. Próba całkowitego odstawienia leku wiąże się z wystąpieniem objawów odstawiennych, do których może należeć:

Objawy odstawienne w nasilonym stopniu obserwuje się u osób, które w przeszłości zmagały się z problemem uzależnienia od alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Odstawienie leku powinno przebiegać pod nadzorem lekarza.

Ze względu na skłonność do uzależnienia od leku, nie zaleca się stosowania leku u osób, mających problem z zaburzeniami emocjonalnymi, związanymi z codziennym życiem. Osoby takie, odkrywszy wspaniałe właściwości leku, mogą zacząć traktować Xanax, jako lek na całe zło, oraz pomoc w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Takie podejście prowadzi tylko i wyłącznie do uzależnienia. Xanax może pomóc, jednak będzie to pomoc doraźna, w łagodzeniu skutków występujących zaburzeń.

Osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne zachęcane są do skorzystania z pomocy psychologicznej. Zażywanie leków psychotropowych takich, jak Xanax nie wyleczy zaburzeń emocjonalnych. W takich wypadkach zalecane jest rozpoczęcie psychoterapii, która pomaga pacjentowi zająć się znalezieniem i rozwiązaniem przyczyn problemów, a nie łagodzeniem ich skutków. Psychoterapia w porównaniu do leczenia lekiem Xanax daje pacjentowi możliwość trwałego uwolnienia się od codziennych problemów. Właściwe przepracowanie przyczyn wywołujących dokuczliwe dolegliwości, pomoże trwale uwolnić się od dokuczających objawów zaburzeń emocjonalnych. Walka z nimi za pomocą środków farmaceutycznych może jedynie prowadzić do uzależnienia. Jak widzimy Xanax, choć jest wysoce skutecznym lekiem, nie pomoże rozwiązać wszystkich problemów. Warto ten temat omówić ze swoim psychologiem.

Bezpłatna konsultacja

Jeśli zmagasz się z zaburzeniami lękowymi i zauważasz, że częste korzystanie z leków, takich jak Xanax, stało się dla Ciebie koniecznością, zapraszamy na bezpłatną konsultację w PsychoCare. Nasi specjaliści pomogą Ci zrozumieć mechanizmy lęku i przedstawią skuteczne metody terapii, które mogą wspierać leczenie bez nadmiernego polegania na farmakologii. W trakcie spotkania dowiesz się, jak zarządzać lękiem na co dzień i przywrócić równowagę emocjonalną. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację – wspólnie poszukamy najlepszych rozwiązań, które pomogą Ci poczuć się pewniej i spokojniej.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.