Zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne dotyczą grupy problemów, które mogą pojawić się w każdej fazie związku seksualnego. Wpływają negatywnie na odczuwanie przyjemności przez jedną lub obie osoby w związku.

Badania wskazują, że problem na tle seksualnym są bardzo powszechne (szacuje się, że dotyczą około 43 procent kobiet oraz 31 procent mężczyzn). Mimo to, wiele osób borykających się z problemami natury seksualnej ma duży kłopot z szukaniem pomocy u specjalisty.

Seksuolog lub psycholog są w stanie pomóc w przypadku wielu zaburzeń, dlatego warto mówić o swoich problemach, by nie cierpieć w milczeniu.

Zaburzenia na tle seksualnym nie powinny być niczym wstydliwym. Seks i kontakty fizyczne są ważną częścią relacji z partnerem, a także wpływają na poczucie własnej wartości.

Odmawiając sobie dostępu do tej sfery życia, tylko z powodu poczucia wstydu i zakorzenionych w nas uprzedzeń odnośnie tego, że „o sprawach intymnych się nie rozmawia”, skazujemy się na niepotrzebne cierpienia.

Psycholog oraz seksuolog są profesjonalistami, którzy codziennie słyszą różne historie, z pewnością nie powinniśmy się obawiać bycia „wyśmianym”.

Nikt też nie potraktuje naszego problemu pobłażliwie. Wszystko, co stanowi przeszkodę do satysfakcjonującego pożycia, jest istotną częścią naszej historii, którą dzielimy się z profesjonalistą. Seksuolog ma za zadanie nam pomóc pokonać dany problem.

Kogo dotyczą zaburzenia  seksualne?

Zaburzenia seksualne mogą dotyczyć osób w każdym wieku, jednak częściej zdarzają się wśród osób powyżej czterdziestego roku życia. Dzieje się to z uwagi na inne problemy zdrowotne, które często łączą się z zaburzeniami na tle seksualnym.

Jakie są objawy zaburzeń na tle seksualnym?

Wśród mężczyzn, najczęściej występujące zaburzenia seksualne to problemy z erekcją (niezdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu). Często przyczyną konsultacji jest nieobecna lub opóźniona ejakulacja pomimo adekwatnej stymulacji seksualnej. Problem stanowi często także niezdolność do kontroli czasu ejakulacji (przedwczesny lub opóźniony wytrysk).

U kobiet, najpowszechniejszym zaburzeniem jest niezdolność do osiągnięcia orgazmu. Innymi problemami są suchość pochwy, niezdolność do rozluźnienia mięśni pochwy na tyle, by doszło do stosunku. Wśród obu płci powszechne są zmiany w obrębie odczuwania pożądania (spadek libido/popędu) oraz ból podczas stosunku.

Co powoduje zaburzenia na tle seksualnym?

Zaburzenia na tle seksualnym mogą pojawiać się z wielu powodów.

Fizyczne:

Wiele chorób może wpływać na naszą seksualność. Można między innymi wyróżnić cukrzycę, kłopoty z układem krążeniowym, sercem, neurologiczne zaburzenia, zmiany hormonalne, chroniczne choroby takie jak niewydolność nerek, alkoholizm lub uzależnienie od narkotyków. Dodatkowo, skutki uboczne przyjmowania niektórych grup leków (np. niektóre leki z grupy antydepresantów) mogą wpływać na funkcjonowanie seksualne.

Psychologiczne:

Psychologiczne powody występowania zaburzeń na tle seksualnym to między innymi: wszelkie stresujące wydarzenia, tryb życia, który wpływa na rozwój zaburzeń lękowych, obawy przed ośmieszeniem się przed partnerem/partnerką (gdy według naszej opinii nie sprostamy oczekiwaniom i wymaganiom drugiej strony), problemy w relacji i związku, depresja, poczucie winy, zaburzenia na tle samooceny i poczucia własnej wartości, traumy wywołane przez trudne doświadczenia w poprzednich związkach.

Większość zaburzeń na tle seksualnym może być wyleczona poprzez odkrycie i zajęcie się problemami, które wpływają na te zaburzenia (np. kłopoty w relacji, nerwice, stany lękowe). Leczenie może opierać się na poszczególnych kategoriach:

Farmakologia – jeśli przyczyną zaburzeń są zmiany hormonalne, mogą one zostać wyleczone przy pomocy przyjmowania odpowiedniej dawki hormonów. Dzięki temu można wyrównać i sprawić, aby prawidłowego funkcjonowały. Leki typu Viagra mogą natomiast pomóc w przypadku problemów z krążeniem, które wpływają na kłopoty ze wzwodem

Seks terapia – prowadzona przez seksuologa lub psychologa par (psychoterapeutę par). Często zdarza się, że seksuolog jest także doświadczonym terapeutą par. Dzięki temu pomoże w naprawie relacji między partnerami, co może bezpośrednio przełożyć się na lepsze pożycie seksualne oraz likwidację zaburzeń.

Seksuolog da praktyczne wskazówki, jak na nowo rozbudzić w partnerach pożądanie oraz jak dawać sobie nawzajem przyjemność
Terapie behawioralne- różnorodne techniki, które wpływają na ogólną poprawę jakości życia, co pośrednio może wpłynąć na zaburzenia na tle seksualnym

Psychoterapia – terapia z doświadczonym psychoterapeutą może pomóc osobom, które doświadczyły traum na tle seksualnym w przeszłości.  Doświadczanie stanów lękowych, poczucia winy i niskiego poczucie własnej wartości,  może znacząco wpływać na pożycie seksualne

Edukacja i komunikacja – edukacja seksualna może pomóc poszczególnym osobom w pokonaniu wewnętrznych lęków dotyczących sfery seksualnej. Otwarty dialog z drugą osobą o potrzebach i oczekiwaniach ma działanie lecznicze i może pomóc pokonać bariery w pożyciu seksualnym

Zaburzenia seksualne

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online