Czym jest test matryc Ravena? Jest to wspaniałe narzędzie, pozwalające na określenie funkcji poznawczych danego człowieka. Matryce Ravena dostają do rozwiązania zarówno dorośli, jak i dzieci. Testy te w prosty sposób mogą dać ogromną wiedzę na temat zdolności logicznych, dedukcji oraz myślenia analitycznego danego człowieka. Nic dziwnego, że przez wiele lat testy Ravena cieszą się dużą popularnością. Z myślą o kim przede wszystkim zostały stworzone? Jak wygląda badanie przy użyciu matryc Ravena?

Raven test – co to takiego?

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z określeniem test Ravena, to z całą pewnością zastanawiasz się co to takiego. Jest to test, który umożliwia badanie procesów poznawczych, czyli zdolności logicznego myślenia. Badanie umożliwia określić stopień możliwości badanej osoby, do wychwycenia relacji zachodzących pomiędzy określonymi częściami wzoru, tak zwanej matrycy. Wynik testu pozwala uzyskać informacje na temat czynnika inteligencji. Wynik testu jest w niewielkim stopniu zależny od wykształcenia danej osoby. Od wyniku nie są również uwarunkowane przyszłe osiągnięcia szkolne. Stanowi on natomiast informację o potencjalnych możliwościach myślenia logicznego. Matryca Ravena nazywana jest inaczej testem matryc progresywnych. Dzięki niemu, badający jest w stanie określić ogólny poziom inteligencji badanej osoby. Test ten został stworzony w 1936r. Przez Johna Ravena. Test Ravena opiera się o czynnik „g”, jest to tak zwana inteligencja płynna. Inteligencja tego typu pozwala na rozwiązywanie zadań niewerbalnych, a teoria dotycząca tego czynnika stworzona została przez Charlesa Spearmana.

Test Ravena – dla kogo?

test Raven
Test Raven inaczej test inetligencji

Kto może lub powinien poddać się badaniu tego rodzaju? Matryce Ravena często dostają do rozwiązania dzieci w szkołach. Stanowi to pewnego rodzaju badanie przesiewowe, które umożliwia wyłonienie wybitnych jednostek. Ważne jest to zwłaszcza w środowisku, które nie dba o właściwy poziom wykształcenia i charakteryzuje się niskim statutem społecznym. Wynik testu Ravena może również wskazać osoby, które powinny zostać przeniesione do szkoły specjalnej ze względu na pewien stopień upośledzenia umysłowego. Jest to rzecz jasna badanie wstępne, nigdy nie decydujące. Test wykonują również osoby, które chcą uzyskać diagnozę inteligencji w celu wydanie właściwego orzeczenia sądowego. Tego typu badani przeprowadzane są zazwyczaj na zlecenie lekarza rodzinnego, lekarza psychiatry, psychologa lub nawet pedagoga szkolnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by badaniu poddały się osoby mające po prostu ochotę sprawdzenia swoich możliwości intelektualnych, choć test ten zazwyczaj przeprowadzany jest na dzieciach i młodzieży do 15 roku życia. Testu nie wykonuje się osobom mającym problem z zaburzeniami osobowości typu psychotycznego oraz osobom niewidomym.

Test matryc Ravena przeprowadzany jest również na etapie prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych do pracy. Obowiązkowo wykonuje się je przed przyjęciem do Policji, Służby Granicznej, Służby więziennej.

Test Ravena – poziom trudności

Podstawowe testy Ravena składają się z 5 podstawowych skal nazwanych kolejno literami alfabetu: A, B, C, D, E. Litera A określa najniższy poziom trudności, a litera E najwyższy. Każda ze skali ma 20 zadań. Zadania te opierają się na analogii, logicznym myśleniu oraz relacji pomiędzy poszczególnymi matrycami.

Matryca Ravena – jak wygląda badanie?

Test Matryc Ravena to 60 pytań. Badany ma 45minut na udzielenie odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Inna wersja badania zakłada nieograniczony czas na rozwiązanie testu. Zadana ułożone są w kolejności, począwszy od najprostszych – skala A, do najtrudniejszych – skala E. Test Ravena można przeprowadzać indywidualnie lub grupowo. Najczęściej praktykowana jest wersja grupowa. Najważniejsze jednak, by badanie było przeprowadzane oraz interpretowane przez psychologa. Osoby badane otrzymują 60 matryc do rozwiązania. Każda matryca charakteryzuje się widocznym brakiem pewnego elementu. Do matryc dołączony jest arkusz odpowiedzi, z którego badany wybiera poprawną odpowiedź. Niektóre zadania mimo charakterystycznej abstrakcji są proste do wykonania, inne z kolei zajmują więcej czasu na dojście do poprawnej odpowiedzi. Test Ravena pozwoli uzyskać obraz inteligencji uczniów studentów a nawet kandydatów do pracy. Wynik testu udzielany jest w formie ustnej, jednak opinia psychologiczna jest już sporządzana pisemnie.

Test Ravena – wyniki

Wynik testu udostępniany jest osobie poddanej badaniu oraz osobom, na których zlecenie test został wykonany. Zebrane punkty mogą dać wynik:

Tablice Ravena – dlaczego mają tyle zalet?

Matryce Ravena sprawdzają się od dziesiątków lat. Psychologowie bardzo chętnie współpracują z matrycami Ravena. Na ich podstawie można przeprowadzać test na inteligencję nie tylko u dorosłych ale również u dzieci. Dodatkowym atutem jest ich niewerbalna forma, która umożliwia przeprowadzenie testu nawet osobom mającym problem z komunikacją. Tablice Ravena to bardzo ekonomiczny test, który nie wymaga również poświęcenia dużej ilości czasu na jego rozwiązanie. Forma testu zachęca i wzbudza zainteresowanie. W krótkim okresie pozwala na dostarczenie bardzo ważnych informacji na temat badanego człowieka. Pozwala przede wszystkim określić jego funkcje poznawcze. Sam twórca testu zaznaczył jednak, że nie powinien on być nigdy wykonywany i interpretowany samodzielnie. Wymaga on instrukcji psychologa.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.