style przywiązania

Z czego wynikają umiejętności, dzięki którym potrafimy wejść w relacje z drugim człowiekiem? Rodzimy się z nimi, czy nabywamy wraz z wiekiem? Jak się okazuje, style przywiązania są wynikiem doświadczeń nabywanych w bardzo wczesnym dzieciństwie. Właśnie dlatego to rodzice i opiekunowie są odpowiedzialni za nasz styl przywiązania.

Czym jest przywiązanie?

Mary Ainsworth stworzyła koncepcję stylów przywiązania. Jej klasyczna forma dzieli je na trzy typy – bezpieczny, lękowo-unikający i lękowo-ambiwalnetny. Inni badacze z czasem zdecydowali się poszerzyć nieco ten podział. Od czego uwarunkowane jest przejawianie danego stylu przywiązania? W głównej mierze zależy on od pierwszych kontaktów i doświadczeń z rodzicami oraz osobami, które opiekowały się nami we wczesnym dzieciństwie. Od tych relacji zależą przekonania dorosłego człowieka na temat siebie oraz przywiązania do innych. Styl przywiązania w dorosłym życiu zwykle odnosi się do partnera życiowego. Sposób w jaki budujemy relacje z drugą osobą, oraz nasza postawa w nim (pewna siebie, uległa) również zależna jest od stylu przywiązania. Stworzenie zdrowej relacji z drugą osobą możliwe jest w momencie, kiedy obie osoby mają zdolność do stworzenia silnej więzi. Wiele osób doszukuje się przyczyn kryzysu w związku oraz jego późniejszego rozpadu nie tam gdzie trzeba. Psycholodzy i psychoterapeuci zazwyczaj zwracają uwagę na okres wczesnego dzieciństwa i relacje z rodzicami. Obserwowanie rodziców, ich relacji oraz zachowania, bardzo często znajduje odzwierciedlenie w dorosłym życiu. Przyjrzyjmy się teraz pokrótce, podstawowym typom stylów przywiązania.

Bezpieczny styl przywiązania

Osoby charakteryzujące się bezpiecznym stylem przywiązania są zdolne do stworzenia trwałego związku z partnerem. Styl ten w założeniach opiera się na poczuciu bezpieczeń-stwa. Dziecko w zdrowych relacjach z rodzicami, ufa im i czuje się przy nich bezpiecznie. Ma możliwość właściwego rozwoju psychicznego, buduje poczucie własnej wartości. Bezpieczny styl przywiązania przyczynia się do chętnego poznawania świata oraz angażowania się społecznie. W dorosłym życiu pewność siebie oraz właściwe poczucie własnej wartości przydaje się nie tylko w relacjach w związku z najbliższym partnerem. W związku osoba taka potrafi się właściwie odnaleźć. Jest uległa, a kiedy trzeba, potrafi zaznaczyć granice. Mimo odrębności potrafi okazywać czułość i bliskość. Osoby takie są wolne od nieuzasadnionego strachu przed odrzuceniem.

Styl lękowo-unikający

Styl lękowo-unikający wykształca się u dzieci, których relacje z rodzicami nie są takie, jak należy. Relacje te wynikają z zachowania rodziców, które wykazuje brak akceptacji dla dziecka lub wystarczającej ilości zainteresowania. Styl lękowo-unikający może się pojawić również na skutek nadmiernej kontroli rodzicielskiej. Osoby z tym stylem przywiązania charakteryzują się:

Styl odrzucająco-unikający

Styl ten różni się od poprzedniego wysoką samooceną. Osoba taka postrzega świat oraz ludzi wokół, jako złych i niezdolnych do jakiejkolwiek dobroci. Oto podstawowe cechy charakterystyczne osoby o takim stylu przywiązania:

Styl ten charakterystyczny jest dla około 20 % dzieci. Jest on wynikiem dorastania w strachu. Poczucie odrzucenia przez matkę, brak bliskości z matką stają się wynikiem zaprzestania podejmowania prób wyrażania emocji. W życiu dorosłym osoby takie są wręcz skrępowane obecnością innych. Związki takich osób również bywają ciężkie. Są one powściągliwe w okazywaniu uczuć, ze względu na strach przed odrzuceniem. Mają skłonności do kontrolowania partnera.

Style przywiązania: Styl ambiwalentny

Styl ambiwalenty charakterystyczny jest również dla 20% dzieci. Jest on wynikiem cha-otycznej opieki. Często doświadczają uczucia miłości od matki, jednak czasem są odrzucane z byle powodu. Dziecko w pewnym momencie nie wie, czego może się spodziewać po rodzicach i z jakim nastawieniem do niego, przyjdzie mu się spotkać w danej chwili. Nie jest również przekonane co do wsparcia rodziców w trudnych chwilach. Styl ambiwalentny sprawia trudności w relacjach z partnerem w dorosłym życiu. Osoba ambiwalentna nigdy nie jest do końca przekonana o uczuciach partnera oraz wydaje się jej, że sama zbyt mocno kocha. W związku takich osób często gości chorobliwa zazdrość, a także szantaż emocjonalny. Osoby ambiwalentne chcą mieć ukochaną osobę tylko i wyłącznie dla siebie. Charakteryzuje się niskim poczuciem własnej wartości, ma skłonności do popadania w skrajne emocje. Lęk przed porzuceniem jest codziennością. Partner osoby o ambiwalentnym stylu może być zmęczony ciągłym zapewnianiem o miłości oraz poświęcaniem jej wyłącznej uwagi. Reasumując osoba przejawiająca ambiwalentny styl zachowania cechuje się:

Style przywiązania: Styl zdezorganizowany

Styl zdezorganizowany charakterystyczny jest dla osób, które doświadczyły w dzieciństwie przemocy domowej. Mowa tu nie tylko o przemocy fizycznej, ale również psychicznej. Dziecko, które było zaniedbywane i krzywdzone, nie potrafi samodzielnie rozwiązywać swoich problemów. W rodzicu widzi dwa sprzeczne ze sobą uczucia – krzywdy i bezpieczeństwa. Dzieci, u których rozwija się ten styl przywiązania, mają większą podatność do zachorowania na różnego rodzaju choroby psychiczne. Do podstawowych cech charakteryzujących osobę o zdezorganizowanym stylu, możemy zaliczyć:

Osoby, które charakteryzują się typem przywiązania innym niż bezpieczny, powinny zgłosić się do psychologa bądź psychoterapeuty. Jak widać, sposób wychowania może mieć bardzo duży wpływ na dorosłe życie i znacznie obniżać jego komfort. Nadużycia rodziców wobec dzieci mogą prowadzić do problemów w zawieraniu znajomości oraz kryzysów w związku. Czasem niewłaściwy sposób wychowania prowadzi do depresji, zaburzeń lękowych, skłonności do popadania w nałogi oraz tworzenie toksycznych związków. W takich wypadkach warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Psychoterapeuta pomoże pacjentowi odnaleźć źródło jego problemów oraz przepracuje je z pacjentem w taki sposób, by nie obniżało komfortu jego życia.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.